Františkův dvůr hostil dvoje mistrovství

12. 10. 2018 Natalie Blizňáková Autor fotek: Michaela Šindelářová, F. Grácz

15.–16. září 2018 proběhlo v hřebčíně Františkův dvůr Klokočov mistrovství České republiky v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní jednospřeží a dvojspřeží a o čtrnáct dní později se zde uskutečnilo i Mistrovství Česko-Slovenské. Po obě akce panovalo slunečné počasí, které do areálu spolu s bohatým programem přilákalo na 1400 diváků na mistrovství České republiky a 900 diváků na to česko-slovenské.

Českého mistrovství se zúčastnilo po oba dva dny 15 soutěžících, kvalifikovaných na základě umístění v systému ELO. O čtrnáct dní později se na mistrovství Česko-Slovenska kvalifikoval mistr České republiky a 5 dalších soutěžících, kteří se umístili v systému nejlépe po přičtení výsledků mistrovství, které mělo vyšší koeficient. Za Slovenskou republiku se kvalifikovalo 6 závodníků.

Mistrovství České republiky

Hlavním rozhodčím této akce byl Jaroslav Petřek, dále Petra Šanturovová, Martin Novotný. Celý víkend komentovali Eva Matyšová, František Horník a Aleš Fiala.

Závodníci se utkali ve třech disciplínách – formanské jízdě, ovladatelnosti s kládou a v těžkém tahu. Mezi jednotlivými disciplínami se diváci mohli podívat na přehlídku klisen s hříbaty, na čtverylku zemského hřebčince Tlumačov nebo předvedení plemenného hřebce. Pro děti si město Vítkov připravilo bohatý program v dětských dílničkách.

Ve vozatajské jízdě si s připravenou tratí, která obsahovala vodní příkop, složitější couvání nebo průjezd bránou z balíků, nejlépe poradil domácí závodník Jan Blizňák s klisnou 67/875 Švarnou, druhé místo získal Pavel Reichel s plemenným hřebcem 2952 Brysem Slezským a třetí skončil slovenský zástupce Pavol Kitaš s Ostermannem.

Poté následovala ovladatelnost s kládou, která se skládala převážně z technických překážek, aby co nejvíc simulovala práci koní v lese. Tuto trať pouze dva závodníci zvládli zajet bez trestných bodů, a proto o jejich umístění rozhodoval čas. V lepším čase zajel trať David Janoš s 20/802 Brysem Stadleckým a hned za ním skončil Miroslav Ježek s 2065 Nikonem. Na třetím místě skončil s 10 trestnými body Jan Blizňák s klisnou Švarnou.

Poslední disciplínou byl těžký tah, kde zvítězil slovenský účastník Jan Francisty s 67/910 Cedrikem, druhý skončil David Janoš s 20/802 Brysem Stadleckým a třetí opět Jan Blizňák s klisnou 67/875 Švarnou.

Sobotním vítězem jednospřeží se k radosti diváků stal domácí závodník Jan Blizňák s klisnou 67/875 Švarnou, který skončil první ve formanské jízdě, třetí v ovladatelnosti s kládou a třetí i v těžkém tahu.

Na druhém místě skončil David Janoš s valachem 20/802 Brysem Stádleckým, který získal jen o bod víc (5. místo ve formanské jízdě, 1. v ovladatelnosti s kládou a 2. v těžkém tahu) a třetí místo obsadil zástupce Slovenské republiky Pavol Kitaš s Ostermannem. Ten nasbíral dohromady 18 bodů.

V nedělním dvojspřeží se představilo 14 soutěžících, kteří soutěžili ve stejných disciplínách jako závodníci v jednospřeží a čekala na ně i stejná trať. Během dne se mohli diváci podívat na kolekci chladnokrevných šampionek, které v posledních pěti letech vyhrály národní šampionát tříletých klisen v Pardubicích, dále na vystoupení dámy v sedle, kde se představila paní Iva Lasáková v dobovém kostýmu v dámském sedle a vystoupily také Vítkovské mažoretky.

Nedělní vozatajskou jízdu nejlépe zajel Pavel Reichel s plemennými hřebci 2986 Neronem a 2952 Brysem Slezským, o pouhé 2 vteřiny za ním skončil Marian Fizek s polskými valachy Lordem a Buntkem, ale měl navíc 20 trestných vteřin za shození kuželů, a třetí místo získal David Janoš s 58/933 Nickem a 20/802 Brysem Stadleckým.

V ovladatelnosti s kládou jako jediný bez trestných bodů zajel Dušan Turčan se 54/465 Saimonem a 50/356 Grafem, 20 trestných bodů a druhé místo obsadil Jiří Martynek s Quatro a Fester a na třetím místě skončil Pavel Reichel s 2986 Neronem a 2952 Brysem Slezským.

V poslední disciplíně, kterou byl opět těžký tah, se lámal chleba na váze 2200 kg. Tuto váhu nejdále dotáhl Marian Fizek s Lordem a Buntkem, druhý skončil Jan Francisty s Dolarem a Cedrikem a třetí místo obsadil Jiří Martynek s Quatro a Fester.

V neděli si v jednotlivých disciplínách nejlépe vedl Marian Fizek s valachy Lordem a Buntkem, kteří se po zásluze stali mistry České republiky. Druhé místo obsadil Pavel Reichel s plemennými hřebci Neronem a Brysem Slezským a třetí místo opět patřilo zástupci ze Slovenska Pavolu Kitašovi s Ostermannem a Cyranem.

Oba dva dny proběhly v dobré náladě jak závodníků, tak diváků, a proto se budeme těšit na další akce s chladnokrevníky v tomto krásném areálu.

Mistrovství Česko-Slovenska

Poslední zářijovou neděli se uskutečnil ještě vrchol závodní sezóny pro Českou i Slovenskou republiku. Rozhodčími byli Petra Šanturovová, Petr Sidimák a Jaroslav Petřek za ČR a Ing. František Gracz a Vladimír Šmelko za Slovenskou republiku.

Začínalo se již klasicky vozatajskou jízdou. Zde se nejlépe dařilo Patrikovi Játymu s Litvorem a Mačkem, druhé místo obsadil Pavel Reichel s plemennými hřebci 2952 Brysem Slezským a 2986 Neronem a třetí skončil Marian Fizek s polskými valachy Lordem a Buntkem.

Druhou disciplínou byla ovladatelnost s kládou, kde si museli závodníci poradit s několika technickými překážkami a stejně jako na českém mistrovství se závodníci nejvíce trápili na překážce zvané kolotoč. Jako jediný dokázal tuto trať projet bez trestných bodů David Janoš s 58/933 Nickem a 20/802 Brysem Stadleckým, druhé místo s 10 trestnými body obsadil Luboš Dobrotka s Oidipem a Olegem a třetí místo patřilo Pavolu Blaškovi s Tomášem a Rostandem. Ten získal taky deset trestných bodů jako pan Dobrotka, ale zajel trať v horším čase.

V těžkém tahu skončili všichni tři nejlepší závodníci na váze 2400 kg. Nejdále saně potáhl Jan Francisty ml. s Dolarem a Cedrikem, druhé místo získal Jan Blizňák s klisnami 67/52 Tajfunkou a 67/875 Švarnou. Třetí příčku obsadil Luboš Dobrotka s Oidipem a Olegem.

Po sečtení výsledků došlo k vyhlášení výsledného pořadí. S celkovým počtem bodů 9 zvítězil a stal se mistrem Česko-Slovenska Lubomír Dobrotka s koňmi Oidipus a Oleg. S 12 body skončil na druhém místě Jan Francisty ml. s Dolarem a Cedrikem a jako třetí skončil David Janoš s Nickem a Brysem Stadleckým.

Doufáme, že pořádání Česko-Slovenského mistrovství získá opět svou tradici a že se příští rok sejdeme opět na Slovensku. Rádi bychom poděkovali všem sponzorům a samozřejmě Lesům ČR, s.p., které tuto akci podpořily.

Podobné články
Ekolist.cz

Celkem osm párů tažných koní s oráči tento týden v Nabočanech na Chrudimsku soutěžilo v orbě. Účastníci přijeli z různých míst Česka i Slovenska.…

Dne 14. června 2022 se při tradiční akci Naše pole uskutečnila nová soutěž v orbě koňským potahem. V Nabočanech nedaleko od Chrudimi se sešlo celkem…