Den slezského norika na Františkově dvoře

17. 8. 2015 Natalie Blizňáková Autor fotek: Pepa Hloušek

1. srpna 2015 proběhl již 6. ročník akce Den slezského norika, který pořádala fa Vítkovská zemědělská. Diváci si v dopoledním programu mohli prohlédnout předváděné kolekce plemenných hřebců a slezskonorických klisen nebo hříbat a odpoledne povzbuzovat vozatajce při formanské jízdě a ovladatelnosti s kládou.

První srpnovou sobotu se na hřebčíně ve Františkově Dvoře v Klokočově u Vítkova konal již šestý ročník chovatelské akce s názvem Den slezského norika. Jako již tradičně byl program rozdělen na dopolední chovatelskou část a odpolední část soutěžní.

Celodenní program byl zahájen rejem chladnokrevných spřežení, ve kterém byli k vidění koně zapřažení do dostavníku, loveckého i svatebního kočáru nebo do sulky.

Rej spřežení

Poté následovalo předvádění plemenných hřebců, kteří se odpoledne účastnili i vozatajských závodů. Předvedeni byli dva hřebci slezského norika 2986 Neron a 1588 Nacho B, kteří stojí na stanici u pana Reichla, a jeden hřebec českomoravského belgika 1158 Sauron.


Neron Nacho B Sauron

Poté došlo k předvedení klokočovských klisen, které v letošním roce nemají hříbata, následovala kolekce 3letých klisen po hřebci 1443 Negir, který na Klokočově působil několik připouštěcích sezón. Dále byly předvedeny dvouletky a ročky také po hřebci 1443 Negir.

Klus

Po tomto hřebci bylo také předvedeno 6 letošních hříbat. Chovatelé tak mohli porovnat 4 ročníky hříbat po jednom hřebci.
Od loňského roku zde začal připouštět také hřebec 1589 Baramis. Po jeho samostatném předvedení byly předvedeny klisny s hříbaty po tomto hřebci.

Hříbata Baramis

Následovala polední přestávka, během ní se diváci přesunuli na kolbiště, které je vybudováno v terénu a vytváří tak mnoho možností pro přírodní překážky, jak mezi stromy, tak i různé sjezdy a průjezdy. Také je zde vytvořena pevná maratonová překážka využívaná při vozatajské jízdě. Odpoledního programu se zúčastnilo 6 vozatajců - Jan Blizňák, Pavel Reichel, Dušan Turčan, David Šíma, Jaroslav Hell a Zdeněk Kala.

pan Hell Dušan Turčan

Soutěž se skládala z dvoukolové vozatajské jízdy a jednokolové ovladatelnosti s kládou. V obou kolech vozatajské jízdy nenašel přemožitele Jan Blizňák se svými klisnami Rozárkou a Cácorkou. O 2. místo se po obou kolech dělili Pavel Reichel s hřebci Neron a Nacho-B a Dušan Turčan s valachy Saimonem a Grafem.

Jan Blizňák

V ovladatelnosti s kládou se nejvíce zadařilo Davidu Šímovi s valachem Blackem a klisnou Sarou.

David Šima

Po sečtení bodů z obou kol došlo k vyhlášení výsledků. Vítězem dne se stal Pavel Reichel s hřebci Neronem a Nachem-B. 2. místo obsadil David Šíma s Blackem a Sarou. Na bronzové příčce skončil Dušan Turčan s valachy Saimonem a Grafem.

Pavel Reichel

Celý den byl provázen slunečným počasím, návštěvníci se mohli svézt na koni i v kočáře a také se občerstvit ve zdejší stylové hospůdce.

Podobné články
Deník

Mistrovství, na němž se představilo devětatřicet koní z Německa, Rakouska a Čech, se na konci července konalo v Hinterwies-Sankt Englmar. Svůj A tým,…

Svaz chovatelů a přátel norika, z. s. srdečně zve na Výstavu norických koní a Soutěž chladnokrevných koní v ovladatelnosti v kládě, které se budou…