Den koní ve Vrchovanech patřil i chladnokrevníkům

14. 6. 2009 Běla Fialová Autor fotek: Fialová Běla

V rámci dne koní, který uspořádali manželé Studničkovi 13. června ve Vrchovanech, našli své místo i chladnokrevníci. Ti se tu utkali v ovladatelnosti v kládě a těžkém tahu o postup do republikového finále, které se i v letošním roce odehraje v Pardubicích během výstavy Koně v akci.

Zhruba v půl jedenácté dopoledne se návštěvníci Dne koní ve Vrchovanech dočkali počátku soutěže chladnokrevných koní. Účastníků se tu sešlo pouze 5, z nich pak už jen čtyři absolvovali po ovladatelnosti v kládě také těžký tah.

ovladatelnostJako první se na dráhu s umělým lesíkem, slalomem a dalšími překážkami vydala Hana Pazderová s klisnou Lídou 35/434. Bohužel se jí příliš nedařilo a velké množství shozených špalíčků znamenalo zároveň značnou časovou penalizaci (každý shoz znamená pro kočího 5 sekund k výslednému času). Stinnou stránkou výkonu paní Pazderové bylo podle mého názoru skutečnost, že nechala svou klisnu poměrně dlouhou dobu tahat kládu s postraňkem mezi zadníma nohama. V celkovém pořadí pak zaujala poslední, tedy pátou příčku.

Jako další nastoupil Miroslav Lebduška s Ferdou 49/862. Této dvojici se dařilo lépe, přesto horší čas nestačil na lepší než konečné čtvrté místo. Naopak nejlepší výkon v této soutěži předvedl další soutěžící - Petr Henzl s hřebcem Adam 34/295. Stanovenou trať absolvoval nejrychleji a téměř bezchybně.

Předposlední se vydal na soutěžní trať Pavel Trecha s klisnou Finka 6/329. Také jejich výkon byl oceněn nejen dobrým časem, ale i potleskem přihlížejících. Dobře si vedl i poslední nastupující Pavel Häckl s Míšou 6/223. Jeho výkon mile překvapil rozhodčí. Zaujal v soutěži třetí příčku.

Pak už se dění přesunulo k saním s nákladem. Na dráze dlouhé 20 metrů a široké 5 metrů se už sešli pouze čtyři soutěžící - těžkého tahu se nezúčastnil M. Lebduška. Do 1.100 kg bylo přidáváno po úspěšném zvládnutí váhy všemi vždy 100 kilogramů, pak už přídavky činily „pouhých" 50 kilogramů. Navíc od 1.100 kilogramů už tah probíhal pouze jedním směrem, neboť terén byl přeci jen trochu svažitý. Novinkou však v letošním roce byla možnost libovolného počtu zastavení koně na dráze, ovšem celých 20 metrů musí soutěžící absolvovat v časovém limitu jedné minuty.

Napětí se stupňovalo s rostoucí vahou závaží, pomyslný chléb se však začal lámat až na váze 1.150 kilogramů. S touto vahou si už neporadila Lída 35/434 paní Pazderové. Klisna se zastavila ve vzdálenosti 19 metrů a nakonec jí scházelo pouhých 30 centimetrů, aby mohla v soutěži pokračovat.

Na třetím místě se zátěží 1.300 kilogramů, odtažených do vzdálenosti 4,5 metru, skončil Petr Henzl s Adamem 34/295. Druhý nejlepší výkon předvedl Martin Häckl s Míšou 6/223, a to ne stejné váze 1.300 kilogramů, ale vzdálenosti 7,6 metru. Vítězkou se tedy stala favoritka - klisna Finka 6/329 pana Pavla Trechy. Ta si doslova pohrála s vahou 1.400 kilogramů.

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.