Chladnokrevný Hradec

10. 10. 2013 Josef Našinec a Pavlína Smigová, Libor Krmášek Autor fotek: Libor Krmášek, Pavla Smigová

Sešly se nám rovnou dvě reportáže k jedné akci. A protože o chladnokrevnících moc často nepíšeme a bylo těžké vybrat jen jednu, přinášíme obě! Autorům děkujeme za postřehy a fotografie a vy už čtěte, jak probíhalo MČR v kombinované soutěži chladnokrevných koní.

Ve dnech 5. a 6. října 2013 se v areálu JK v Hradci nad Moravicí uskutečnilo Mistrovství ČR v kombinované soutěži chladnokrevných koní v jednospřeží i dvojspřeží. Po oba dva dny dohlížel nad dodržováním pravidel sbor rozhodčích ve složení: František Nedbálek, Tomáš Janda, Jaroslav Straka, Roman Vácha a Josef Našinec. Komentování akce v sobotu provedl Stanislav Maurič a v neděli Blahoslav Políček, trať obou dnů stavěl Petr Novák. Za vedení ASCHK se akce zúčastnili krom dalších i MVDr. Jaroslav Dražan a MVDr. František Horník.

Sobota - MČR jednospřeží

Počasí bylo takové, jaké se v tomto čase dá čekat, ráno přimrzlo, přes celý den byl vítr, ale aspoň nepršelo. Celkem proběhly 4 soutěže – rozjížďka - vozatajský parkur na zkrácené trati pro seznámení koní a kočí s tratí, formanka - vozatajský parkur započítávaný do kombinované soutěže, ovladatelnost v kládě a u diváků velmi oblíbený těžký tah.

Soutěžilo celkem 14 koní, ze zahraničí ze Slovenska zavítal na Moravu kočí Patrik Játy – ve formanské jízdě se umístil na výborném čtvrtém místě. Čtyři soutěžící měli vyjetou kvalifikaci s dvěma koňmi, ostatní s jedním.

Podrobné výsledky naleznete v souboru pod článkem.

Formanka

První byl Jan Blizňák a Narex (113,36 vteřin), na druhém místě Jiří Bajer s Leonem (120,67 vt.), třetí Jan Blizňák s Navarem Bečvanským (132,76 vt.). Na čtvrtém místě se umístil Patrik Játy s koněm Litvor (jediný zahraniční účastník ze Slovenska) (136,44 vt.), pátou příčku obsadil Dušan Turčan s koněm Saimon (144,71 vt.).

*Ovladatelnost v kládě

Některé soutěžící potrápilo couvání na kužel, jiné překážka „váha“, kdy úkolem soutěžících bylo navalit nebo natáhnout kládu na ležící kládu kolmo, a pak ji v malém zářezu uvést do rovnováhy zhruba v půlce její délky. Disciplína budila hodně emocí, ale pověřený rozhodčí musel vždycky počkat, až kláda „zaujme“ svou polohu, a pak teprve mohl dát pokyn k pokračování. Samozřejmě se kláda po povolení napnutých postrojů houpala, a ne vždy to bylo bez doteku se zemí. Pak nastávalo pracné couvání a nové pokusy, ale všichni se nakonec s překážkou vyrovnali se ctí. První místo vyjel Dušan Turčan s koněm Saimon (266,37 vt.), druhé Jan Blizňák s Navarem Bečvanským (292,79 vt.), třetí byl Jan Blizňák a Narex (318,86 vt.), na čtvrtém místě se umístil Patrik Játy s koněm Litvor (342,53 vt.) a na pátou příčku dojel Pavel Škvařil s Blekem (382,15 vt.).

Těžký tah

Jako vícekrát předtím vyhráli s přehledem soutěž v těžkém tahu Dušan Turčan s Juráškem, který utáhl na celé dráze 20 metrů celkově 1 400 kg; druhý skončil Oskar Sněhota s Jasánkem, který stejnou váhu dotáhl do vzdálenosti 19,1 metru. Třetí místo s váhou 1 300 kg do vzdálenosti 7,20 m obsadil Jan Blizňák s Narexem. Čtvrté místo obsadil Jan Janovský s Inspektorem při váze 1 300 kg do vzdálenosti 6,40 m; pátý byl Jan Janovský s Wojakem – 1 300 kg na vzdálenost 4,70 m.

Po sečtení výsledků ze všech tří soutěží se mistrem ČR v kombinované soutěži jednospřeží stal se ziskem 7 bodů Jan Blizňák a Narex, druhé místo obsadil s 12 body Dušan Turčan se Saimonem, třetí byl opět Jan Blizňák, tentokrát s Navarem Bečvanským (16 bodů). Čtvrtým byl Patrik Játy s Litvorem (17 bodů) a pátý Dušan Turčan s Juráškem (19 bodů). Pole hřebců a valachů doplňovala jen jediná klisna Bony s Rostislavem Kuchařem a ta skončila celkově na 12 místě.

*Neděle - mistrovství ČR ve dvojspřeží

Po nástupu všech zúčastněných koní a jezdců začal druhý den mistrovství úvodní zahajovací formanskou jízdou na zkráceném kurzu trati. Hned poté byla otevřena celá trať se 14 překážkami a začala první část kombinované soutěže dvojspřeží - formanská jízda, kurz trati byl stejný jako u formanské jízdy jednospřeží z předchozího dne.

Žádná konkrétní překážka se neukázala jako nejtěžší, ale nakonec nejvíc trestných bodů bylo uděleno v jednoduchých průjezdech (brankách), ve kterých závodníci chtěli nahnat čas, a proto chybovali. Soutěžilo celkem 9 párů koní.

Formanka

Vítězem této soutěže se stal Pavel Reichel s Neronem a Nachem-B v čase 125,28 vteřin, druhý nejrychlejší byl Patrik Játy s Litvorem a Mačkem v čase 137,12 vteřin, třetí místo obsadil v čase 156,58 vteřin František Durda s Urankou a Arankou. Čtvrtou příčku si pro sebe zajistil časem 164,25 vteřin Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem a na pátém místě skončil Jan Blizňák s Narexem a Bacarem ze Zubří v čase 168,50 vteřin.

Ovladatelnost v kládě

Po přestavbě trati následovala druhá část soutěže, a to ovladatelnost v kládě, kde na soutěžící čekalo celkem osm překážek, kromě „váhy“ se jako obtížná jevila i překážka složená ze dvou klád (skládka) a sudu s kuželem a míčkem, kde bylo úkolem najet čelem klády mezi dvě klády skládky, a čelem klády sunuté skládkou srazit míček umístěný na kuželu, který stál na plechovém sudu. Překážka to byla sice obtížná, ale mistři jsou mistři, takže na konci ze sudu zbyl kus zmuchlaného plechu. Nejlépe si s nástrahami tratě poradil Marián Fízek s Lordem a Buntekem, který zvítězil v této soutěži v čase 361,41 vteřin, na druhém místě skončil s časem 388,65 vteřin Jan Blizňák s Narexem a Bacarem ze Zubří, třetí místo obsadil Jan Janovský s Wojakem a Inspektorem v čase 443,82 vteřin, na čtvrtém místě v čase 448,94 vteřin skončil Pavel Škvařil s Blekem a Sagarem, a páté místo si pro sebe časem 471,30 vteřin zajistil Játy Patrik s Litvorem a Mačekem.

V mezičase se na kolbišti uskutečnilo 7. Kvalifikační kolo a pak i MČR ve vozatajském parkuru Českého sportovního ponyho – alespoň měli diváci možnost vidět i nějaké menší koně.

Závěrečnou soutěží mistrovství chladnokrevníků byl těžký tah - na základní váze 1 500 kg ukončil soutěž jen jeden soutěžící, ostatní dospěli až takřka ke 3 tunám. Další váhou, na které se nejvíc soutěžících vybodovalo, byla až 2 300 kg, páté místo si dotažením této váhy na vzdálenost 11,15 metrů zajistil Játy Patrik s Litvorem a Mačekem. Čtvrté místo na váze 2 300 kg a vzdálenosti 20 metrů obsadil Jan Janovský s Wojakem a Inspektorem. Třetí místo obsadil dotažením váhy 2 500 kg na vzdálenost 1,9 metrů Pavel Škvařil s Blekem a Sagarem, druhý na váze 2 900 kg skončil ve vzdálenosti 12,35 metru Jan Blizňák s Narexem a Bacarem ze Zubří a vítězem se stal Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem, ti váhu 2 900 kg dotáhli do vzdálenosti 18,15 metrů.

*Po sečtení výsledků všech tří disciplín se mistrem ČR v kombinované soutěži dvojspřeží stal Jan Blizňák s Narexem a Bacarem ze Zubří se ziskem 9 bodů. Dvanáct bodů získal Patrik Játy s Litvorem a Mačekem a tím si zajistili druhé místo. Na třetím místě se ziskem 12 bodů skončil Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem; čtvrté místo obsadil Marián Fízek s Lordem a Buntekem se 13 body; na pátém místě s počtem 15 bodů skončil Pavel Reichel s Neronem a Nacho B.

Po vyhlášení výsledků a odekorování nejlepších se předvedli nejprve první tři umístění, když projeli kolem diváků na tribunách v plné rychlosti, a pak ještě jednou projeli všichni soutěžící vzorně seřazeni taktéž v plném cvalu. Závěrem je třeba poděkovat MVDr. Živníčkovi i celému kolektivu JK Hradec nad Moravicí za perfektní přípravu mistrovství, nakonec i počasí se jakžtakž vydařilo.

Ing. Pavlína Smigová (i foto) a Ing. Josef Našinec

Česká televize z akce pořizovala po oba dny záznam - bude uveden v neděli a v úterý. Sestřih z domácího šampionátu jednospřeží a dvojspřeží chladnokrevníků z Hradce nad Moravicí ze soboty a neděle 5. a 6. 10. 2013 uvede v neděli 13. 10. od 9:20 na ČT Sport, opakování pak v úterý 15. 10. od 16:00 hodin.

O dojmy a především fotografie se s námi také podělil fotograf Libor Krmášek.

O víkendu přivítal Hradec n. Moravicí účastníky MČR v soutěži chladnokrevných koní. Počasí koním i soutěžícím přálo a tak se měli všichni nač těšit. Jen ten vítr nemusel snad tolik foukat. Komentáře se ujal tajemník ASCHK ČR p. Blahoslav Políček a účasten byl i prezident ASCHK ČR, MVDr. Jaroslav Dražan.

Soustředění při couvání a shazování míčku

Sobota byla určena pro soutěže jednospřeží. Po splnění kvalifikací nastoupilo do soutěží 14 soutěžních dvojic. Formanskou jízdu vyhrál Jan Blizňák z Hošťálkové s valachem Narexem. Tímto si Blizňák zopakoval svoje loňské prvenství. Druhým v pořadí byl Jiří Bajer ze Závištice u N.J. se svým Leonem. Na třetím místě skončil opět Jan Blizňák, tentokrát s Navarem Bečvanským.

Dušan Turčan se svými koňmiOvladatelnost s kládou vyhrál Dušan Turčan ze Zbešova se svým Saimonem. Jako druhý v pořadí projel Jan Blizňák s Navarem Bečvanským. Třetí byl v cíli opět Jan Blizňák, tentokrát s Narexem. Všichni tři umístění projeli cílem bez jediného trestného bodu.

Do poslední dílčí soutěže, těžkého tahu, nastoupilo všech 14 dvojic. Vítězem těžkého tahu se stal Jurášek, který s kočím Dušanem Turčanem odtáhl saně o hmotnosti 1 400 kg na vzdálenost 20 m. Druhý za Juráškem se umístil Jasánek s Oskarem Sněhotou ze Zerošic, který utáhl stejnou váhu, ale o 1 m kratší vzdálenost. Třetí v tomto klání se stal Narex s Janem Blizňákem. Ti odtáhli saně na vzdálenost 7,20 m, při hmotnosti 1 300 kg.

Celkovým vítězem jednospřeží se po sečtení všech dílčích umístění stal Jan Blizňák s Narexem a obhájil tak loňské prvenství. Na místě druhém skončil Dušan Turčan se Saimonem, třetí byl Jan Blizňák s Navarem Bečvanským. Jako čtvrtý byl klasifikován Patrik Játy s Litvorem. Posledním oceněným byl pátý Dušan Turčan, tentokrát s Juráškem.

Jan Janovský - Woják a InspektorA je tady neděle. Do soutěží dvojspřeží nastoupilo 9 soutěžních párů. První disciplínou byla formanská jízda, kterou všichni 3 umístění dojeli bez trestných bodů. Nejvíc trestných bodů - 30, zde nasbíral Jan Blizňák s Narexem a Bacarem ze Zubří. Nejrychleji a s čistým kontem projel formanku Pavel Reichel s Neronem a Nachem B. Za tímto spřežením se rovněž s čistým kontem umístil Patrik Játy s Litvorem a Mačkem. Třetí projel cílem František Durda s klisnami Urankou a Arankou.

Druhou dílčí disciplínou byla ovladatelnost s kládou. Při couvání s kládou a srážení míčku bylo na soutěžících vidět velké soustředění. Nejlépe si s touto technickou disciplínou poradil Marián Fízek s Lordem a Buntekem. Druhý byl Jan Blizňák s Narexem a Bacarem ze Zubří. Třetí se umístil Jan Janovský s Wojákem a Inspektorem, kteří tuto disciplínu projeli bez trestných bodů.

Fízek a jeho koně v brodu

Dvoudenní soutěžní klání ukončila soutěž v těžkém tahu. První se umístil Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem, kteří přetáhli saně o hmotnosti 2 900 kg na vzdálenost 18,15 m. Se stejnou váhou, ale se vzdáleností 12,35 m se na druhém místě umístil Jan Blizňák s Narexem a Bacarem ze Zubří. Třetí se umístil Pavel Škvařil s Blekem a Sagarem, kteří utáhli 2 500 kg na vzdálenost 1,9 m.

Absolutním vítězem kombinovaných soutěží dvojspřeží se stal Jan Blizňák z Hošťálkové s Narexem a Bacarem ze Zubří. Druhý v pořadí skončil Patrik Játy s Litvorem a Mačkem ze Slovenska. Na pěkném třetím místě ukončil závody Dušan Turčan ze Zbešova se Saimonem a Juráškem.

Diváci a příznivci soutěží, kteří navštívili „Jezdecký areál v Hradci nad Moravicí", si jistě přišli na své. Přece jen byl v ovzduší, zejména v pozdním odpoledni, cítit neodvratně podzim, doprovázený chladivým větrem, ale to jistě nikomu nevadilo. Vždyť soužití a vzájemná spolupráce člověka s koněm už přetrvává věky a zahřeje na tom správném místě všechny „srdcaře" a milovníky zvířat. Také stánky s občerstvením nabídly něco dobrého „na zub". Myslím, že mnohým přišel vhod i saloon s roztopenými kamny a nabídkou něčeho ostřejšího na zahřátí. Řekl bych, že už teď se budeme všichni těšit na příští rok.

Trefa!

Libor Krmášek - photo-krmasek.cz

Další krásné fotografie naleznete v galerii pod článkem.

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.