Chladnokrevné Přeštěnice potřetí

29. 5. 2018 Josef Našinec Autor fotek: Michaela Šindelářová

V hezkou jarní sobotu 12. května 2018 se konal další ročník kompletní soutěže jednospřeží chladnokrevných koní, včetně kvalifikace na mistrovskou kládu a těžký tah, tentokrát v jižních Čechách – v Přeštěnicích v okrese Písek.

Pořadatelem akce byla Jezdecká stáj Bartův Dvůr. Stavitelem trati byl Roman Vácha, komentování se ujala Eva Matyšová, rozhodčími byli – hlavním Jan Louda, dalšími Jiří Tesař a Petr Sidimák.

Formanská jízda měla slušný spád, nejproblematičtější překážkou se ukázal mostek z dřevěných tyčí, ostatní překážky nečinily větších problémů, kromě couvání, které však je od letošního ročníku překážkou povinnou. Uvidíme, jak ji budou soutěžící v průběhu sezony zvládat.

Vítězem formanky byl Miroslav Ježek s Nikonem v čase 3,26 min (0 tr. bodů), druhým byl Jakub Beran s Neklanem v čase 3,50 min (0 tr. bodů), třetím František Beran s Egonem v čase 3,52 min (10 tr. bodů), čtvrtým Miroslav Pavelka s Barošem v čase 4,14 (0 tr. bodů) a pátou příčku obsadil Miroslav Ježek s Citou v čase 4,30 min (0 tr. bodů).

V ovladatelnosti v kládě byly na trati podobné překážky jako vloni, nával problémy nedělal, občas byl problém s couváním na kužel a sražením míčku a ve vyvážení klády při jejím vypřahání, které se ne každému povedlo. Tři soutěžící se vybodovali překročením maximálního času, který byl stanoven na 9 minut.

První příčku obsadil Miroslav Pavelka s Barošem s časem 4,19 min a 5 tr. body, druhou Jakub Beran s Neklanem s časem 5,26 min a 5 tr. body, třetí František Beran s Egonem v čase 5,51 min a 5 tr. body, čtvrtou Karel Školka s Britem v čase 6,58 a 10 tr. body a pátou Michal Pavelka s Monoklem v čase 6,25 a 15 tr. body.

V těžkém tahu trojbodovou povinnou váhu 1 100 kg utáhlo všech 12 koní, takže se nám z trojboje stal vlastně zase dvojboj :-(

V následném pokračování těžkého tahu do rozhodnutí první místo obsadil s 1 500 kg (0,58 m) Jakub Beran (Neklan), druhým byl s 1 400 kg (20 m) jeho otec František Beran (Egon), třetí s 1 400 kg (4,98 m) Michal Pavelka (Monokl); 4. místo patřilo Miroslavu Pavelkovi (Baroš) s 1 400 kg (2,85 m) a na místě 5. skončil Miroslav Ježek (Nikon) s 1 300 kg (20 m).

Asi by bylo dobré pro čtenáře vysvětlit ty shody příjmení – František Beran k chladnokrevnému sportu přivedl svého syna Jakuba, obdobně Miroslav Pavelka nadchl pro soutěže syna Michala. Samozřejmě v boji kdo s koho to je velmi zajímavá podívaná, nakonec to vidíte v tom, že Jakub Beran ještě zapřáhl do přidané váhy 1 500 kg a po prvním zabrání soutěž ukončil (0,58 m), jen proto, aby získal první místo. :-)

Celkové výsledky pak byly vyvěšeny v 16.55 hodin a po uplynutí povinné „odvolací“ čtvrthodinky bylo vyhlášeno pořadí soutěžících v kompletní soutěži chladnokrevníků (trojboji) takto:

1. místo          

Jakub Beran (Neklan)

5 bodů

2. místo

Miroslav Pavelka (Baroš)

6 bodů

3.místo

František Beran (Egon)

7 bodů

4.místo

Miroslav Ježek (Nikon)

8 bodů

5.místo

Karel Školka (Brit)

11 bodů

Mnozí z vás se budou jistě ptát, proč uvádím jméno závodníka jako první a jméno koně jen v závorce jako doplnění – je to proto, že v letošním roce se soutěžící budou kvalifikovat na Mistrovství ČR v systému hodnocení ELO, kde bude rozhodující počet bodů soutěžícího, který si pak na mistrovské kolo může vzít libovolného koně, předpokládejme, že toho nejlepšího.

Uvidíme, jak se nový systém hodnocení zaběhne, aktuálně můžete sledovat pořadí závodníků, včetně dosaženého bodového hodnocení, na webu Svazu chovatelů chladnokrevných koní.

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.