Chlaďasi mezi akademiky

10. 6. 2014 Josef Našinec Autor fotek: Michala Šindelářová

V Českých Budějovicích v kampusu Jihočeské univerzity proběhlo první kvalifikační jihočeské kolo kombinované soutěže chladnokrevníků. A jak to dopadlo?

White Tiger + Petr ProcházkaKombinovaná soutěž vychází z práce s koňmi v lese, a sestává z formanské jízdy (doprava koní a kočích na pracoviště v lese), ovladatelnosti v kládě (vlastní práce kočího a koní v lese) a absolutního (těžkého) tahu. V tomto tahu koně zapřažení v ocelových saních tahají smykem zvyšující se zátěž = tato disciplína ukazuje sílu a chuť koně k práci v její absolutní podobě.

Sjelo se opět více koní než v kole minulém, což potěší, přece jen s přípravou takové akce jsou jisté starosti, u těchto závodů zajišťují velkou pomoc členové jezdeckého oddílu při zemědělské fakultě a samozřejmě sami posluchači fakulty v čele s ředitelem soutěže doc. Miroslavem Maršálkem a předsedou Jihočeského svazu chovatelů koní Jiřím Zasadilem. Hlavním rozhodčím byl Tomáš Janda, pomáhal mu Jaroslav Straka (oba z Klatovska), komentování soutěže už poněkolikáté zbylo na mě.

I přes nepříznivou předpověď počasí to nakonec vyšlo, chvilková přeprška nevzala nikomu elán a chuť soutěžit, a proto vám můžu předložit výsledky.

Jednospřeží

Formanka

Formanka

Patriot + Miroslav Ježek ve formance

Ovladatelnost s kládou

Ovladatelnost s kládou

Kaštan + Pavla Smigová

Absolutní tah

Absolutní tah

Kombinovaná soutěž

Kombinovaná soutěž

David

Dvojspřeží

Formanka

Formanka - páry

Vanda a Vanesa + Hubený ve formance

Ovladatelnost s kládou

Ovladatelnost s kládou

Absolutní tah

Absolutní tah

Nacho vsetínský - těžký tah

Kombinovaná soutěž

Kombinovaná soutěž

za správnost: hlavní rozhodčí JANDA Tomáš, pomocní rozhodčí STRAKA Jarda, NAŠINEC Josef

Kent a Kvint + Jiří Zasadil - ovladatelnost v kládě

Podobné články

Možná si někdo vzpomene na můj text z roku 2017, kdy se v Lučině konala akce premiérově současně s výstavou trofejí a soutěží trubačů. Tentokrát se v…

Deník

Mistrovství, na němž se představilo devětatřicet koní z Německa, Rakouska a Čech, se na konci července konalo v Hinterwies-Sankt Englmar. Svůj A tým,…