Chlaďas 2009: Dvě tradiční kvalifikační kola v Lanškrouně

30. 7. 2009 Hana Stehlíková Autor fotek: Hana Pacovská

Lanškrounské "chladnokrevné" kolbiště letos hostilo hned dvě kvalifikační předkola orlické oblasti do celostátního finále soutěže tažných koní. Vedle profesionálních kočích se zde představili i žáci (žákyně) SZeŠ v Lanškrouně.

První kolo - květen 2009

V sobotu 23. května 2009 přivítalo lanškrounské kolbiště u seníku slunečným, ale větrným počasím milovníky chladnokrevných koní. V Dolním Třešňovci se konal Chlaďas 2009, letošní první kvalifikační kolo orlické oblasti do celostátního finále soutěží tažných koní. Do oficiálních soutěží se přihlásilo 9 kočí se 12 koňmi, do soutěže pro mladé začínající kočí celkem 5 startujících.

ovladatelnost v kláděJiž tradičně první soutěží programu byla Ovladatelnost koní v kládě, které se zúčastnilo celkem 12 dvojic v kvalifikaci. Tato soutěž byla vypsána společně pro muže i ženy. Trať obsahovala obvyklé překážky: osmičku, vlnovku, couvání (strkání klády), začelení, rampování a přepřažení mezi stromy a také lanškrounský, pro koně často problematický, průjezd vodou. Nechyběl ani podsmyk, tolik oblíbený pro diváky. Při překonávání této překážky chladnokrevníci často předvedou i svoje skokové schopnosti.

Výkony většiny soutěžících byly velmi pěkné a často bez chyb. Domácí ing. Jaroslav Hél se slezským norikem Streihunem předvedli velmi pěknou jízdu tradičně ve vysokém tempu. Přes jednu chybičku (shozený kužel při obratu ve vlnovce) se pevně usadil na prvním místě a nebyl nikým předstižen. Za ním poměrně těsně skončili na druhém místě Antonín Bohunek s Bonetem a na třetím Josef Svoboda s plemenným hřebcem Brynetem. V oficiální soutěži startovala také maturantka naší školy Martina Vargová. Předvedla bezchybnou jízdu, ale vzhledem k nedostatku zkušeností příliš pomalou, aby stačila na umístění na předních místech v konkurenci profesionálních kočí. Na závěr mimo soutěž předvedla své umění čtrnáctiletá Daniela Svobodová z Pěčína, která velmi zkušeně vedla po kurzu soutěžní trati plemenného hřebce Bryneta (samozřejmě pod dohledem svého otce).

formanská jízdaPo poledni obdrželi na slavnostním nástupu všichni soutěžíci účastnické floty a proběhlo vyhodnocení a dekorování dopolední Ovladatelnosti koní v kládě. Poté program pokračoval soutěžní Formanskou jízdou. V kurzu parkuru musela spřežení zdolávat nejrůznějsí překážky (osmičku, násep, vlnovku, uličku ve tvaru U a L). Koně čekal i „kruhový objezd" kolem Libuny, couvání a lanškrounská voda, tentokrát naplněná pouze do poloviny a proto i méně problematická. Této soutěže se mohl letos zúčastnit i ing. Jaroslav Hél, díky vstřícnosti pana Fajgla. Se Streihunem a zapůjčeným hřebcem Galanem zvítězil bravurní bezchybnou a rychlou jízdou i v této disciplíně před rovněž bezchybným Františkem Fajglem s Galanem a Borisem. Třetí místo obsadil Antonín Bohunek s koňmi Art a Bonet.

Naše škola připravuje především mladé lidi, ale podle pravidel mohou v oficiálních soutěžích startovat kočí až od 18 let. Proto jsme pro ty mladší připravili speciální soutěž, tzv. „dvojboj". Absolvovali dvě disciplíny - ovladatelnost v kládě a formanskou jízdu na jednodušším kurzu, kde mohli startovat s malými koňmi a samozřejmě s patřičně menší kládou. Na start nastoupilo celkem 5 startujících začátečníků - dva synové profesionálních kočí (Jiří Knapovský jun. a Vítek Matějka) a 3 studenky naší školy (třeťačka Tereza Krhutová a dvě maturantky Eva Fojtková a Martina Vargová). Všichni předvedli velmi pěkné výkony, ale pohár za první místo si nakonec odnesl nejzkušenější Vítek Matějka, který do příštích závodů dosáhne plnoletosti a utká se již s „profíky".

Poslední disciplínou dne byl Těžký tah. Pro tuto divácky velice zajímavou soutěž byla připravena těžká technika v podobě traktoru pro zvyšování zátěže, kterou byly padesátikilové pytle s pískem. Zátěž byla nakládána na krásně natřené a zrenovované saně, připravená byla dráha 20 x 5 metrů, kterou musí kůň se zátěží absolvovat v limitu 1 minuty. Do soutěže bylo přihlášeno cekem pět velmi dobře připravených koní. Do hmotnosti 1300 kg zvládli všichni koně zátěž bez problémů, první opustil soutěž Šibal Romana Červeného pro vykročení kočího z dráhy a po absolvování 1400 kg stáhl ze soutěže loňského vítěze Galana František Fajgl. Vítězem se stal Art Antonína Bohunka v výkonem 1700 kg, což je rekord na Lanškrounském kolbišti za všech pět ročníků těchto soutěží. Na druhém místě skončila Sosna, která stejně jako třetí plemenný hřebec Brynet Josefa Svobody utáhla 1650 kg. Umístění určila délka dráhy absolvované se zátěží.

Do finále postupuje z každé disciplíny jedna dvojice kočí a kůň, která dosáhne v obou kvalifikačních kolech nejlepšího umístění.

Tradičně bylo připraveno několik speciálních cen. Cenu pro nejúspěšnější ženu jsme letos pro minimální účast žen neudělovali, nejúspěšnějším koněm byla rozhodčími vyhlášena klisna Sosna Jiřího Knapovského především za výkon v těžkém tahu v konkurenci s hřebci a valachy. Přesto, že pan Fajgl letos nepřivezl diváky milovaného Arona (Ivana), odnesl si opět cenu diváků pro nejsympatičtější dvojici, díky svému přívětivému přístupu ke svým koním a schopnosti vybrat si vždy krásné, pracovité a šikovné koně. V průběhu dne byly také vyhodnoceny divácké ankety a dva vylosovaní diváci si odnesli potravinové balíčky.

Velký dík patří všem, kteří nám při organizování této akce pomohli a hlavně sponzorům, kteří věnovali ceny do soutěží. Byly to firmy:

 • Lesy České republiky, s.p.,
 • Optima Lanškroun s.r.o.,
 • lesnické práce a služby, obchod se dřevem,
 • Prodejna zahradní a lesní techniky HUSQVARNA, Lanškroun,
 • řeznictví Kocourek,
 • BV - zemědělská technika a
 • Symbiom s.r.o.

Samozřejmě patří velký dík všem dospělým i studentům, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k přípravě a zdárnému průběhu této akce.

Druhé kolo - červenec 2009

Červencové kolo kvalifikačních závodů chladnokrevných koní jsme naplánovali na pondělí 6. července 2009. To se ukázalo jako velmi dobrý tah - bylo krásné, netradičně bezvětrné počasí a sváteční volno přivedlo na „chladnokrevné" kolbiště do Třešňovce spoustu diváků.

Tradiční program se rozběhl kolem desáté hodiny začalo se opět s Ovladatelností v kládě. Na dráhu vyrazilo cerlkem 11 soutěžních dvojic. Domácí Ing. Jaroslav Hél se Streihunem startovali jako pátí svým obvyklým ostrým tempem a vše vypadalo, že opět nebudou mít konkurenci. Bohužel Streihun přehnal svou ochotu vyhovět svému kočímu a v překážce couvání se sražením kužele strkanou kládou hodně zdrželi. Tam je nutno pracovat na centimetry přesně a to se příliš nedařilo. (Ty to dvě překážky naopak se Streihunem špičkově zvládla svěřenkyně Ing. Héla Martina Vargová). Před domácí dvojici se tak dostali výbornými výkony tři další dvojice: téměř o minutu rychlejší Martin Prokš s Bredem, František Fajgl s Ivanem a Antonín Bohunek s Bonetem, kteří byli rychlejší jen o pár vteřin. Bylo vidět mnoho špičkových výkonů a startovní pole bylo velmi vyrovnané a soutěž do poslední chvíle napínavá. Konečné pořadí se nakonec změnilo po přijetí protestu - původně druhý A. Bohunek byl vyloučen pro nedodržení pravidel, neboť vedle svého koně klusal a to pravidla nedovolují.

Do programu byl také zařazen dvojboj (ovladatelnost a formanka) pro začínající kočí, kterého se kromě našich absolventek a studentky s pony spřežením zapojil také patnáctiletý Martin Prokš se spřežením „velkých koní" svého otce (a velkou kládou). Ten také celou soutěž nakonec vyhrál, přesto je nutno naše děvčata pochválit za velmi pěkné výkony.

chladas 2009 LanškrounPo poledni se všichni závodníci představili v tradičním slavnostním nástupu, obdrželi účastnická trička s originálním obrázkem Pavla Dvořáčka a účastnické floty a také proběhlo dekorování první ukončené soutěže.

Poté byla odstartována Formanská jízda, kterou absolvovalo 7 spřežení. Famózním výkonem vyhrál Martin Prokš s nádherným spřežením vraných chladnokrevníků Bredem a Jirkou před domácím ing. Jaroslavem Hélem se Streihunem a zapůjčeným Borisem p. Fajgla. Na prvních čtyřech místech byly minimální časové rozdíly.

Při dekorování této soutěže byly také vyhlášeny výsledky diváckých anket a vylosovaným divákům předány ceny. Nejsympatičtějí dvojicí se opět stali František Fajgl a jeho impozantní Ivan, jeden jejich vylosovaný fanoušek obdržel cenu. Váhu soutěžní klády odhadl přesně jeden divák, takže o cenu nebylo nutno losovat.

Ti, kteří vytrvali, se dočkali poslední disciplíny: Těžkého tahu. Přihlášeni byli pouze 4 koně, ale na sportovním zážitku to neubralo. Nakonec se na prvních dvou místech objevili stejní koně jako v květnovém kole (Art pana Bohunka a Sosna pana Knapovského), pouze váha, kterou utáhli byla nižší vzhledem k mokrému a hlubokému terénu - „jen" 1500 kg. Diváci velmi ocenili sportovní chování kočích, kteří soutěž sami ukončili, jakmile viděli, že by mohlo dojít k přetížení koní. Nebývá to vždy samozřejmostí.

Při dekorování této soutěže byl také vyhlášen nejúspěšněší kůň dne. Stal se jím Bred Martina Prokše, který přijel do Lanškrouna až ze Štoků u Havlíčkova Brodu s celou svou rodinou.

Závody připravil tradiční tým lidí, kterým patří obrovský dík, steně jako sponzorům kteří věnovali ceny do soutěží. Kromě těch tradičních to navíc byla:

 • ASCHK ČR (poháry),
 • Tvarůžkárna Loštice,
 • Řeznictví Kocourek a
 • poukázku na masáž věnoval pan Urban.

Dík patří i panu Dajčovi, neboť ta krásná účastnická trička jsme měli jeho zásluhou.

Celý den se velmi vydařil, mnoho diváků vydrželo až do konce. Věřím, že se při pohledu na krásné koně a skvělé kočí dobře bavili a že příště znovu na Chlaďase přijdou.

Kompletní výsledky obou kvalifikačních kol v Lanškrouně najdete v souboru DOC přiloženém pod článkem.
Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.