Čeští chladnokrevníci válcují Slovensko

6. 8. 2014 Natalie Blizňáková Autor fotek: Podhorská

V sobotu 2. srpna se v Golianove uskutečnily vozatajské závody, na kterých nechyběli ani účastníci z České republiky. Soutěže se za slunečného dne zúčastnilo 15 párů koní, kteří se svými kočími předváděli vyrovnané a krásné výkony. Závody pořádal loňský mistr SR Palo Kitaš ve spolupráci se ZCHKS a AFuSom.

První srpnovou sobotu se v slovenské obci Golianovo konaly vozatajské závody, kterých se účastnili i závodníci z České republiky. Těm se na Slovensku mimořádně dařilo a dovezli domů několik trofejí. Závody byly opravdu zajímavé a diváci se měli nač dívat. Mimo soutěže s koňmi proběhla i „pilčická soutěž" a také zajímavé ukázky. Bylo zde i mnoho stánků se suvenýry a věcmi na koně a v tomto horkém dni nechyběl stánek s občerstvením a nápoji.

Feďa

Českou republiku reprezentovali na slovenských závodech tři závodníci, a to Pavel Reichel se svými hřebci slezského norika Neronem a Nachem B, druhý byl Jan Janovský s polskými chladnokrevníky Inspektorem a Brokem. Třetím častým a úspěšným zástupcem České republiky na Slovensku byl Marian Fizek z Hrádku se svým týmem a koňmi Lordo a Buntek. Všem Čechům se na Slovensku dařilo a předvedli super výkony.

Pavel Reichel - Neron a Nacho B

Vozatajské závody v Golianove pořádal loňský mistr Slovenské republiky Palo Kitaš ve spolupráci s obcí Golianovo, ZCHKS a AFUSem. Tím byly tyto závody i zvláštní, protože ostatní soutěže na Slovensku patří buď pod ZCHKS, nebo AFuS, ale závody v Golianove patřily pod oboje. ZCHKS (Zvaz chovatelov koní Slovenska) pořádá soutěž „O pohár ZCHKS 2014" a AFuS (Asociácia furmanov Slovenska) pořádá soutěže jako u nás, kdy probíhají kvalifikační kola a vyvrcholením sezóny je mistrovství republiky. A Golianovo bylo tedy zároveň podkolo na Pohár ZCHKS i kvalifikace na Mistrovství Slovenska pořádané AFuSem.

Kitaš - Monty a Pejo

Jako každé klasické vozatajské závody se i tyto skládaly ze tří soutěží, kde umístění v jednotlivých částech rozhodlo o umístění celkovém. Vozatajská jízda, ovladatelnost s kládou a těžký tah, se všemi těmito disciplínami si museli soutěžící poradit. Celkem se účastnilo 15 závodníků, mezi nimiž byli i závodníci z Polska a České republiky. Byli předvedeni úžasní koně různých chladnokrevných plemen od slezských noriků po polské chladnokrevníky.

Těžký tah

Slunečnou sobotu zahájil slavnostní průvod obcí, kterého se účastnili chladnokrevní i fríští koně. Po průvodu proběhla vozatajská jízda, která zahrnovala náročné překážky jako vodní příkop, valy, mostek nebo couvání. Chod koní byl libovolný, a proto probíhala tato část ve velmi svižném tempu. S nástrahami vozatajské jízdy si nejlépe poradil zástupce České republiky Marián Fizek z Hrádku, na druhém místě skončil též Čech Pavel Reichel a na třetím místě se umístil Miško Raškevič z Kamienky u Prešova.

Marian Fizek- Lordo a Buntek 1. místo

S ovladatelností s kládou, která byla náročnější, protože obsahovala „protlačování klády" se shazováním kužele, si nejlépe poradil Ján Francisty se svými klisnami Perlou a Divou a na druhém místě skončil pořadatel tohoto dne Palo Kitaš s Montym a Pejom.

Miško Raškevič - Bolek a Miško

V tzv. královské disciplíně čili v těžkém tahu, který byl opravdu vyrovnaný a koně předvedli úžasné výkony, se tahaly klády. Ty se postupně připínaly po 10 metrech, a kdo dotáhl všechny klády na největší vzdálenost, tak zvítězil. Vítězem těžkého tahu se stal pan Halčin ze Spižského Hrušova. Jeho koně dotáhli zátěž na největší vzdálenost, která přesahovala 36 metrů. Druhý skončil Miško Raškevič s šestiletým Miškem a Bolkem. Na třetí pozici se umístil Jan Janovský.

Jan Janovský

Po sečtení výsledků došlo k slavnostnímu vyhlášení, kdy byli umístění oceněni věcnými cenami. Jako třetí skončil ten den Janovský Jan (5. místo vozatajská jízda, 6. místo ovladatelnost s kládou a 3. místo těžký tah), na druhém místě se umístil Miško Raškevič (3. místo vozatajská jízda, 8. místo ovladatelnost s kládou a 2. místo těžký tah).

Vítězem celého dne se stal Marian Fizek, který opět Slovensko válcoval a s jeho valachy Lordem a Buntkem si vybojovali celkové 1. místo (1. místo vozatajská jízda, 4. místo ovladatelnost s kládou, 8. těžký tah).

Slavnostní vyhlášení

Celý den se vyvedl, počasí přálo a Češi posbírali hodně úspěchů na slovenském závodišti a my jim tímto děkujeme za reprezentaci ČR.

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.