Češi účastníky soutěže "O pohár ZCHKS" 2014

1. 7. 2014 Natalie Blizňáková Autor fotek: archiv autorky

Poslední červnovou sluneční sobotu se na Slovensku uskutečnilo již 6. kolo soutěže "O pohár ZCHKS" 2014 (Zvaz chovatelov koní Slovensko), na kterém ani tentokrát nechyběl účastník z České republiky Marian Fizek z Hrádku u Jablunkova. Ten, jelikož bydlí od Slovenska opravdu kousek, se rozhodl, že pořadím trochu zamíchá.

Vozatajská soutěž „O pohár ZCHKS"se uskutečnila v Podolie u Nového Města nad Váhom. Tato soutěž se stejně jako u nás skládá ze tří částí - vozatajský parkur, ovladatelnost s kládou a těžký tah. Je zde zařazeno 13 vozatajských soutěží pořádaných od ledna do října v různých částech Slovenska. Čím víckrát se závodící zúčastní, tím je to pro něj lepší v celkovém pořadí. Soutěže „O pohár ZCHKS" 2014 se zatím účastní 34 vozatajů, mezi nimiž je i zástupce ČR Marian Fizek z Hrádku.

Ten se se svými koňmi Lordem a Buntkem zapojil do této soutěže a pravidelně se umisťuje na předních příčkách. Lordo a Buntek jsou oba polští chladnokrevníci a jsou to valaši. Buntek byl účastníkem i Mistrovství Evropy s Oskarem Sněhotou, kde zvítězili.
V tomto poháru se Marian Fizek zúčastnil 5 kol ze 6, a to v Bytči u Jozefa Játyho, 22. února ve Vitanové, 10. května v Morovně, 21. června v Chocholné a v Podolie 28. června.

Marián Fizek

Pořadatelem posledního kola byl Jozef Halas a OÚ Podolie, organizace byla zcela bezchybná a přístup závodících i rozhodčích byl profesionální.

Jozef Halas a jeho klisny Jutyna a Adla

Marian Fizek zde vybojoval pěkné 3. místo, což ho v celkovém pořadí poháru posunulo před Miloše Bratka. Oba měli po závodech v Chocholné (5. kolo soutěže), stejný počet bodů a dělili se o 3. místo v pořadí „Poháru". Tím se tedy Marian Fizek dostal na druhou příčku a od vedoucího Jozefa Matejíka ho dělí jen pár bodů.

Jozef Matejík

Soutěže v Podolie se tedy zúčastnilo 11 párů. Trať pro vozatajskou jízdu i pro ovladatelnost byla komplikovaná, ale dala se zvládnout. Těžký tah neprobíhal klasicky jako u nás. Tahaly se klády, které se připínaly na určité vzdálenosti.

Palo Kitaš v těžkém tahu

Ve vozatajské soutěži se nejlépe vedlo Milošovi Bratkovi s Artekem a Kubou a v ovladatelnosti zvítězil Marian Fizek s Lordem a Buntkem. Těžký tah byl opravdu těsný, ale nakonec zvítězil loňský mistr Slovenska Palo Kitaš s Montym a Luciferem. Po celkovém sečtení bodů ten den vyhrál Peter Gnida, jako druhý skončil Palo Kitaš a třetí Marian Fizek.

Miloš Bratko - vozatajská jízda

Účastníky čeká ještě 7 kol, kde každý bod je potřebný. Další závody proběhnou např. na Duchonke, v Golianove, v Timoradze, Hrochoti, atd. Proto doufáme, že se bude Marianovi Fizkovi, jeho přísedícímu Tomášovi Kluzovi a jeho super koním dařit i nadále a v soutěži „O pohár ZCHKS" 2014 vybojuje některou z předních příček.

Peter Gnida - Grand a Kuba

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.