Odyssea pokračuje: Red Valmont

29. 3. 2010 EQCH redakce Autor fotek: Helena Görnerová

Mezi první „adepty na návštěvu“ jsme nakonec vybrali i Red Valmonta. Ano, nakonec - zatím. Přestože o něm píšu jako o prvním (protože příběhy zveřejňujeme podle data zaslání do redakce), nebyl prvním, o kterém jsme řekli: „Ano, tak sem jedeme, tady budeme co platní.“ Ale nakonec jsme se rozhodli ho navštívit a promluvit s majitelem i prohlédnout koně v reálu.

Proč Red Valmont?

Poté, co jsme vybrali koně týraného, koně zanedbaného a koně nemocného (o nich se také brzy dočtete), rozhodli jsme se tedy doplnit čtveřici o koně, od něhož jsou očekávány nějaké výkony, které podle majitele nemůže kvůli výživnému stavu podávat. V příběhu nás od „zařazení mezi výherce" odrazoval popis jeho zdravotních problémů v souvislosti s plány majitele do budoucna, nějak nám stále „neštimoval" rozdrcený kloub a následný jezdecký výcvik a snaha o uchovnění, která samozřejmě čítá sportovní výkonnost. Takže jsme chtěli situaci vidět na vlastní oči.

Prostředí, v němž Valmont žije

Kůň je ustájen na školním statku v Uherském Hradišti. Klasický „socialistický" statek, kde je jedna budova vyhrazená koním (boxové ustájení) a na ni navazuje pískový výběh. Majitel Valmonta, který se zároveň stará i o další koně, je víceméně stále přítomen. Společně s ním nás dne 8.3.2010 přivítaly jeho tři mladé pomocnice, nadšená děvčata, která u zdejších koní také tráví většinu svého času. Opět nám bylo potvrzeno, že kůň je pravidelně ježděn (jezdí ho ona děvčata, v současné době má lehkou práci v terénu) a chodí sám do výběhu.

Jeho výživnou kondici jsme označili jako 3 (možná přechod do 4).

Jaký dojem na nás Valmont udělal

V boxe nás přivítal zvědavý hnědák. Na první pohled hubenější, přitom však „kulatý", nikoli kostnatý. Venku se tento dojem potvrdil. Nevystupovaly mu žádné kostěné výběžky, nebyla ani vidět žebra, přesto kůň měl vykasané břicho a velmi nevýraznou záď. První dojem byl: tohle je především otázka nasvalení správným tréninkem a výcvikem; pravda, bez dobrého krmení samotný trénink nepomůže. Jeho výživnou kondici jsme označili jako 3 (možná přechod do 4), i když charakteristické znaky „trojky, čili vyhublosti" nebyly tak markantní.

Red Valmont 8.3.2010

Po zdravotní stránce kůň nevypadal špatně. Nápadná byla jizva na levé přední noze (následek popisovaného úrazu v hříběcím věku), pohledem bychom však marně hledali známky flegmóny na zadní noze a ani mírně změněná kontura pravého předního spěnkového kloubu na první pohled nenaznačovala, že v tomto místě došlo k tak vážnému zranění (údajně byly vážně poškozené sezamské kosti). Při předvádění na ruce kůň nevykazoval žádné pohybové nepravidelnosti, i když podle majitele a jezdkyň se nepravidelnosti objevovaly při větší práci; přes zimu však měl kůň volnější režim a zatím údajně chodí čistě (dle slov jedné z dívek cca 4 měsíce). Bohužel rtg snímek k dispozici nebyl, aby bylo možné posoudit stav kostí a kloubu „zevnitř".

Když Valmonta vedli k váze, rozhodně působil dojmem „normálního" mladého hřebce, čili žádné „mouchy, snězte si mě", ale také žádný divočák.

Majitelovy plány do budoucna

Valmont má zajímavý původ pro plemeno moravský teplokrevník, proto by ho majitel rád uchovnil. Bohužel v jeho věku už je třeba prokázat sportovní výkonnost a na toto téma jsme se také s majitelem "nějakou chvíli" bavili. Před posledním zraněním Valmonta „tým" spolupracoval s rodinou Jančářovou, u nichž byli na drezurním soustředění. Pokud bude pohyb Valmonta i nadále čistý, chtějí v tomto trendu pokračovat. Kvůli jeho zdravotním problémům, které sice nejsou na první pohled nějak výrazné, přesto však mohou výrazně ovlivnit pohodu a využití koně, jsme rozhodně doporučili drezurní přípravu a nikoli skokovou. Po rozhovoru se nám zdálo, že tato cesta více „sedí" také majiteli a jezdkyním. Možnost spolupracovat s Jančářovými, kterým se Valmont údajně velmi líbil, ji jen podporuje.

Majitel - a především jezdkyně - dostali tedy také několik rad ohledně tréninku koně. V první řadě lehčí pomalejší práce, která koně "nadýchá" a přitom nezatíží tolik jeho pohybový aparát. Prokládaná základním jednoduchým přiježďováním na kvalitním povrchu, zpočátku na rovných liniích a velkých kruzích. Pokud kůň nebude kulhat, lze postupně přejít k rychlejší a silovější práci, především pak ve svazích. S ohledem na postiženou nohu koně lze později zvážit práci na kavaletách a v nízkých skokových řadách.

Majitel se samozřejmě chce účastnit i výstav v rámci MT. Zde bohužel, dle jeho slov, nemá šanci, protože Valmont je oproti ostatním koním výrazně hubenější. Bohužel skutečnost je taková, že na výstavě se podporují koně spíš „oplácanější", než ve štíhlé sportovní formě. Je to také hlavní původní důvod, proč chtěl majitel Valmonta „vykrmit".

Výživářské postřehy a měření
 • Red Valmont 8.3.2010obvod hrudníku: 199 cm
 • obvod holeně : 23 cm
 • kohoutková výška pásková: 180 cm
 • hmotnost podle mostní váhy: cca 630 kg (mostní váha ± 30 kg) - je otázka, do jaké míry jí lze věřit)
 • hmotnost vypočtená z obvodu hrudníku: 570 kg
 • optimální hmotnost, vypočtená z obvodu hrudníku, páskové kohoutkové výšky a obvodu holeně: 598 kg
 • stupeň tělesné kondice: 3 (max. 4)
Výživářský cíl:
 • dosáhnout stupně tělesné kondice 5 (max. 6), čili střední kondice
 • další cíl: s ohledem na zdraví končetin zlepšit osvalení zádě a připravit koně do výstavní kondice
Stávající krmení

Dojmy z nabízeného krmení nebyly nejlepší. Seno rozdílné kvality, většinou namoklé, hrubé. Bohužel se zcela náhodně míchala sena různého původu, takže nemělo smysl brát vzorek na zjištění obsahu živin. V době návštěvy byl kůň krmen ječmenem, který byl namačkán cca 3 týdny dopředu a uskladněn ve stáji v neuzavřených nádobách.

Doporučené krmení

Na základě všech těchto informací sestavil krmivář Dibaq a.s. krmnou dávku, která je uvedená v PDF a JPG souborech pod článkem a můžete si ji tedy celou stáhnout.

Společný projekt: EQUICHANNEL.cz a Dibaq a.s.První plnění v soutěži

Dne 12.3.2010 bylo firmou Dibaq a.s. dodáno následující krmivo v celkové hodnotě 9.500,- Kč:

 • Fitmin ENERGY: 1x (energetické extrudované doplňkové krmivo) - doporučena byla minimální dávka pro pokrytí energetických potřeb při tréninku
 • Fitmin FLEXI 0,5 kg: 1x (kloubní výživa - glukosamin a chondriotin sulfát) - pro regeneraci kloubní chrupavky
 • Herbs REGENERACE: 1x (ostropestřec mariánský, probiotika, antioxidanty) - pro nastartování a podporu trávení
 • Fitmin OPTI: 4x (bílkovinné extrudované doplňkové krmivo) - kvalitní bílkovina s doplňkem aminokyselin pro lepší nasvalení
 • Fitmin PROFI 8 kg: 1x (granulovaný minerálně vitamínový doplněk pro sportovní koně se stopovými prvky v chelátové vazbě, aminokyselinami, s nukleotidy, se živou kvasinkovou kulturou Sacharomyces, s vyvazovačem mykotoxinů) - pro zdravý metabolismus
 • Formula REFORMER: 2x (stabilizované rýžové otruby obohacené o vápník) - gamma oryzanol podporuje tvorbu svalové hmoty
 • MSM 1 kg: 1x - pro prevenci a zmírnění kloubního zánětu

Redakce zvažuje ještě přísun kvalitního sena, nicméně s ohledem na charakter ustájení není zcela možné zajistit, aby bylo dobře uloženo a zkrmeno pouze Valmontem, proto tento podpůrný krok ještě z několika úhlů pohledu probíráme. Případné nabídky na zdroj z okolí samozřejmě uvítáme a zvážíme.

Valmonta, stejně jako všechny ostatní vybrané koně, budeme nyní namátkově kontrolovat a zůstaneme v kontaktu s celým jeho týmem, který má na straně EQUICHANNELu i Dibaqu otevřenou možnost konzultací. Držme všem palce k dobrému rozhodování i další péči o koně.

Odyssea Valmonta perem majitele: Odyssea mého koně: Příběh Red Valmonta

Podrobnosti k soutěži: Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

 

Podobné články

Knižní dárečky – a hlavně ty s koňskou tematikou – jsou u vás Equichanneláků velice oblíbené. A my to víme, proto jsme si pro vás připravili milé…

AKTUALIZACE: Soutěž ukončena // Chcete krásný vánoční dárek a ještě se něco dozvědět o jedné z legend mezinárodní drezurní scény? To jste tu správně!…