A druhé kolo soutěže „Hledejte na Equichannelu“ vyhrává...
Tentokrát přišlo o trochu méně odpovědí než v prvním kole (ale pořád pěkná hromádka), opět většina správných a bylo zřejmé, že kdo chce soutěžit o výhru, neměl velký problém s hledáním. Přinášíme správné odpovědi, jména dvou vylosovaných šťastlivců a otázky třetího kola. Takže pozor, stále máte šanci!
Opět se nejprve podíváme na správné odpovědi.
Článek 1:
1. Jaký je „odbornější" název pro léčbu využívající vodu a jaké jsou její nejběžnější přínosy?
Hydroterapie
2. Jaká jsou rizika plavání koní?
Je velmi náročné, koně je snadné přetáhnout a způsobit mu svalové problémy, například tying-up. Dále nadměrně velká námaha pro hřbet, který je při plavání prohnutý.
Článek 2:
1. Při podpůrné terapii, o níž pojednává tento článek, je přímé působení vodou jen jednou z možností aplikace - které další jsou ve článku zmíněny?
Přikládání teplých podušek, sáčků s horkou vodou, vyhřívaných podušek, hydrocollatorů, podušek se speciálními chemikáliemi, které spolu reagují a tvoří teplo, tkáň můžeme nahřívat lampou, můžeme kůži potírat dráždivými látkami, které ji zahřejí, nebo lze využít ultrazvuku.
2. Zatímco terapie studenou vodou se používá v případě akutních zranění, tato terapie přichází na řadu v chronickém stadiu - jaké jsou její přínosy?
Prohřeje a uvolní svaly (zvyšuje aktivitu svalových vláken), uvolní ztuhlé klouby (kloubní tekutina ztratí svoji přílišnou viskozitu a okolní měkké tkáně se uvolní a roztáhnou), rozšíří se cévy, takže se oblast lépe prokrví, do tkáně se přivede více živin a odvedou se odpadní látky. Teplo působí i na nervová zakončení - tlumí bolest. Toto uvolnění také snižuje riziko poškození při následné zátěži.
A kteréže články to byly? Psali jsme, že jsou tak trochu bratr a sestra, že mají něco společného a něco protikladného. Oba totiž pojednávají o hydroterapii - ten první o léčbě studenou vodou, ten druhý o léčbě teplem - které se zpravidla zprostředkovává též vodou. Jedná se o články K létu patří voda a Léčba teplem.
Výherkyněmi jsou tentokrát dvě Jany: Jana Klimentová a Jana Stixová. Gratulujeme a Janu Stixovou prosíme, aby nám na redakční mail (info@equichannel.cz) zaslala svou poštovní adresu, aby mohla knížka vyrazit.
A nyní pro vás ostatní, nápověda a otázky třetího kola!
Tentokrát se přesuneme od terapie k prevenci. Opět máme připravené dva články, ale tentokrát se budou týkat práce s koněm - takové, aby nevedla k namožení, bolesti, svalové ztuhlosti a zraněním.
V prvním hledaném článku najdete základní pravidla tréninku koně - tedy jak tělo pracuje a jak se postupně buduje kondice. A víc neprozradíme. Druhý článek pojednává v podstatě o tom samém - tedy také se zabývá tím, jak tělo pracuje. Ovšem na rozdíl od toho prvního se nevěnuje budování kondice, nýbrž jedním ze základních stavebních kamenů celého přiježďování - střídáním protahování a zkracování (shromažďování) koně.
Tyto dva články doporučujeme vytisknout a dobře si zapamatovat každému, kdo chce s koněm pracovat tak, aby mu prospíval, zlepšoval jeho sílu a pružnost a nepůsobil mu přitom bolest.
A tady už jsou otázky:
Článek 1:
- 1. Jaké způsoby silového (posilovacího) tréninku jsou ve článku popsány?
- 2. Za jak dlouho se dostane zpět do kondice kůň po kratší (2 měsíce) zimní přestávce?
Článek 2:
- 1. Proč a k čemu je tak důležité střídat práci v natažení a ve shromáždění?
- 2. Ježdění v pozici „dopředu a dolů" je potřebné pro uvolnění, ale nemělo by se v ní jezdit dlouho - proč? (Uveďte minimálně dva důvody, zmíněné v článku)
Opět nám zašlete názvy článků a odpovědi na čtyři soutěžní otázky (protože se opět jedná o dva články, otázky necháme pouze dvě, ať se nám neupíšete) na vám dobře známý redakční mail (info@equichannel.cz). Uzávěrka je v úterý 12.2. v 8 hodin ráno.
Galerie
Je čas šířit vánoční náladu! Equichannel má pro vás dárky! A jdeme o ně soutěžit!
Hlasujte v soutěži o stavbu roku
O tom, že celková stavební obnova areálu výcvikových stájí v Heřmanově Městci je opravdu výjimečná nelze pochybovat. Proto se Národní hřebčín…