Vyzkoušejte elektrolyty od firmy NAF*****!
Voda je zkrátka to nejdůležitější! A to nejen pro vašeho koně, ale i pro naše tělo. Je naprosto nezbytná pro život. Tvoří 65-75 % tělesné hmotnosti koně. Nedostatek vody bude zpočátku zpozorován sníženou chutí k jídlu a nízkým výkonem a může se stát pro zvíře osudným, pokud opět nezavodní organismus. Čistá, čerstvá voda by měla být vždy k dispozici, a to zejména v průběhu krmení. Je nezbytná pro správné trávení a vstřebávání krmné dávky.
Kolik tedy kůň vody potřebuje? Příjem vody se značně liší mezi jednotlivci a je důležité vědět, co je normálním stavem právě pro vaše zvíře. Můžete tak rozpoznat jakékoliv změny, které mohou indikovat potenciální problém.
Hlavním faktorem, který ovlivňuje, kolik toho váš kůň vypije, je složení jeho krmné dávky. Tráva obsahuje více než 80 % vody, takže po její konzumaci nepotřebuje již kůň vodu v jiné podobě, ačkoliv by měla být vždy k dispozici. Oproti tomu seno a obilniny obsahují kolem 15-20 % vody a pokud je jimi kůň krmen, stává se příjem další vody nezbytností. Typický, 500 kg vážící kůň, při normálních venkovních teplotách, v lehké zátěži potřebuje kolem 25 litrů vody denně, aby nahradil ztráty vody močí, stolicí a vodu spotřebovanou běžnými metabolickými procesy. Voda by měla být poskytována ve formě pitné vody a krmiv. Teplé počasí může zvýšit potřebu doplnění vody pitím v důsledku zvýšené potivosti, stejně jako namáhavé práce. Ta může zvýšit spotřebu tekutin až o 300 %. To znamená, že stejný kůň za den vypije kolem 75 litrů vody. Samozřejmě spotřeba vody velmi záleží na druhu a úrovni aktivity stejně jako na okolních teplotách.
U špičkových sportovních koní pracujících ve vlhkém a teplém klimatu byly zaznamenány ztráty vody potem až 60 litrů denně. Nicméně ztráty kolem 40 litrů denně jsou běžné u vytrvalostních sportů jako je všestrannost, vozatajství či vytrvalost. Připočteme-li k tomu ztráty vody močí a trusem, je nadmíru jasné, proč je příjem vody tak důležitý pro sportovní koně.
Vždy se ujistěte, že voda, kterou váš kůň pije, je čistá a čerstvá. V ideálním případě používejte vodu z vodovodu. Pokud má kůň přístup k volně tekoucí vodě, dbejte především na to, aby její zdroj nebyl znečištěn. Cestujete-li na soutěže, je dobré vzít vodu z domácí stáje. Kůň bude mít k dispozici vodu, kterou zná a podpoříte tím tak jeho pitný režim.
Samozřejmě, že když se kůň potí, neztrácí jen vodu samotnou. Elektrolyty neboli základní soli jsou obsaženy v potu a jsou nezbytné k udržení acidobazické rovnováhy organismu. Jakékoliv narušení acidobazické rovnováhy může vést k hromadění laktátu ve svalech, což vede ke snížení enzymové činnosti a acidóze. Může se vyskytnout mírná ztuhlost svalů až akutní svalové křeče.
Nejdůležitějšími elektrolyty jsou sodík, chlorid, draslík, vápník a hořčík. Moderní krmiva jsou již dostatečným zdrojem elektrolytů pro normálně pracujícího koně a jediné, co je potřeba, bude doplnění sodíku. Nicméně ztráty vzrůstají s prací a teplotou. Je vypočítáno, že průměrný kůň může ztratit až 90 g solí během 2hodinové práce. Při takovýchto podmínkách je vhodné doplnit krmnou dávku elektrolytickým doplňkem. Ani když váš kůň není doslova "splavený", neměli byste zkrmování elektrolytů podceňovat. Výrazné množství potu se totiž odpaří z plic, které jsou také prostředkem sloužícím k regulaci teploty.
Nejdůležitějším elektrolytem je obyčejná kuchyňská sůl, která by měla být koni k dispozici po celý rok. Výzkumy ukazují, že sůl je živinou, kterou si kůň přijme sám přesně tolik, kolik bude potřebovat, bude-li mu k dispozici zavěšená v boxu či vozíku. Opatrně však na různé ochucené soli, které kůň může konzumovat jako cukrátka či k ukrácení nudy.
Jakmile se oteplí nebo je koni zvýšena zátěž, měli byste vyměnit obyčejnou sůl za elektrolyt, který koni poskytne všechny nezbytné soli, nejen tu kuchyňskou. Neschopnost nahradit tyto soli může mít vliv na pocit žízně. Nakonec opakované nadměrné pocení může vést k demineralizaci. Zbavuje kosti, svaly a chrupavky živin nutných k "opravám" po zátěži. Samozřejmě čistá čerstvá voda musí být vždy k dispozici.
Je nutno dodat, že elektrolyty musí být podány spolu se zvýšenou zátěží organismu. Protože například použití vysoce koncentrované formy (např. past) bez zátěže a následného pocení či odvodnění (průjem) může odčerpat vodu ze střev a způsobit tak ještě větší dehydrataci než předtím! Doporučujeme krmit elektrolyty přidáním do vody či do vodou zvlhčeného krmiva a umožnit koni volný přísun k vodě.
V sortimentu firmy NAF***** samozřejmě najdete elektrolyty také.
Najdete je v žluté produktové řadě pod názvem Výkon a můžete si vybrat z tekuté (Electro) či práškové formy (Electro Salts).
Společnost Horse Balance je velkoobchodním i maloobchodním dodavatelem prémiového sortimentu britské firmy NAF.
Na všechny přípravky NAF se můžete podívat na stránkách www.horsebalance.cz.
Galerie
Kdyby koně uměli mluvit!
Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…
Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…