Veterinární a veterinárně-výcvikové semináře pro širokou veřejnost 2014
Zimní sezóna už léta patří vzdělávání; kalendáře se plní jezdeckými soustředěními, kurzy, přednáškami, školeními snad ze všech oblastí jezdectví a péče o koně. Jistou stálicí mezi nimi jsou i veterinárně laděné teoreticko-praktické semináře MVDr. Dominiky Švehlové. V první třetině tohoto roku se budou konat opět na více místech naší republiky a mezi známými a oblíbenými tématy najdeme i celou řadu nových témat i způsobů výuky.
V Herouticích zcela nově a s vlastními koňmi!
Od ledna do února poběží na farmě Heroutice blízko Benešova čtyřdílný víkendový seminář s názvem „Můj zdravý kůň". Bude se věnovat především zdraví pohybového aparátu jezdeckých koní a zlepšení jejich celkové výkonnosti a pohody při práci. Ale to není vše; záměrem tohoto seriálu seminářů je přivézt si s sebou své vlastní koně a na nich si všechny poznatky pod dohledem zkusit a ověřit. Majitel/jezdec tak může svého koně skutečně lépe poznat a „ušít" mu péči na míru. U každého koně bude možné také analyzovat případné problémy a vyzkoušet možnosti jejich nápravy. Přestože témata jednotlivých seminářů jsou daná, přesný obsah se může přizpůsobit individuálním potřebám přítomných koní a jejich lidí. Je proto vhodné, aby se posluchači zúčastnili všech 4 seminářů, především pak ti, kteří si přivezou své koně.
Témata jednotlivých seminářů:
- Leden - zdraví, pohyb a pracovní možnosti koně: posouzení komplexního stavu koně, příznaků jeho celkového zdraví a rozbor exteriéru, výživného stavu a kondice, činnosti jeho vnitřních orgánů i jeho pohybových projevů na ruce / na lonži / pod sedlem. Seznámení s důležitými zásadami péče o koně, prevence i první pomoci v případě zdravotních problémů, aby se nerozvinuly do takové míry, že bude nutné koně vyřadit z práce nebo bude jeho výkonnost navždy snížená.
- Únor - zdravé končetiny, hřbet a kopyta: zaměření na pohybový aparát koně, a to na projevy zdraví či poškození jeho končetin, kopyt a hřbetu. Základní „laické" vyšetření pohybového aparátu koně, uvedení do souvislostí - jak může špatný tvar kopyta či přerostlé zuby ovlivnit celkový pohyb koně apod. Seznámení se zásadami uždění a sedlání koně tak, aby tyto části výstroje sloužily k dobré komunikaci a nezpůsobovaly koni nepohodlí či dokonce zdravotní problémy.
- Březen - fyzioterapie a gymnastika koně: „rozhýbání" koně pro korektní ježdění, rozvíjení jeho pohybových schopností a řešení některých jeho pohybových problémů. Dále zde budou probrány základy fyzioterapie koní, uvolňování, protahování, zlepšení koordinace i základních pohybových reflexů - práce ze země i ze sedla s hubou koně, jeho krkem, trupem, končetinami - a jejich propojení do celku, který může být využívaný i během pravidelné jezdecké práce s koněm.
- Duben - zdravé lonžování a ježdění: korektní zásady práce s koněm, především na lonži a pod sedlem. Co je to uvolňovací práce a rozcvičení, jak je to s natažením koně dopředu a dolů, co znamená a k čemu je dobré prodloužení a shromáždění a jak na těchto dovednostech pracovat i na „rekreační" úrovni. Jak kombinovat potřebné cviky s uvolněním a odpočinkem koně, jak zlepšit práci těla koně, jak ho posílit, jak „rozvázat" jeho pohyb, jak s koněm pracovat, aby ho to na jízdárně nejen bavilo, ale aby tato práce měla pro něho i nějaký zdravotní smysl.
Všechny semináře se konají na farmě Heroutice, pro bližší informace můžete kontaktovat pí Janu Perníčkovou na telefonech 317 741 392 nebo 604 232 834 či na e-mailu heroutice@heroutice.cz.
Zdravé ježdění v podhůří Krkonoš
Jezdecký oddíl Nový svět ve Dvoře Králové nad Labem pořádá od ledna do března 2014 jednodenní veterinárně-výcvikové semináře určené pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco o tom, jak - a proč! - pracovat pod sedlem se svým koněm, co zajistit, aby se mu pro člověka pracovat chtělo, a co sledovat, aby poznali jeho zdraví, pohodu i náladu.
Postupně se posluchači seznámí s anatomií a fyziologií těla koně, tedy jak toto zvíře vlastně funguje, jak toho lze v jezdectví využít a jak souvisí ježdění se zdravím jezdeckého koně. Vysvětlíme si, jak se kůň hýbe, jak to souvisí s pomůckami jezdce a jaké výcvikové metody odpovídají právě této pohybové přirozenosti koně a dokážou ji rozvíjet. Díky těmto znalostem si posluchači budou moct uvědomit principy, jak pracovat s koněm na jízdárně i v terénu, aby se udržela jeho kondice, ohebnost, ale i zdraví a chuť pracovat pro člověka.
Poslední seminář pak bude velmi důležitým doplňkem předchozích tří: na zdravou práci s koněm se podívá z jiného úhlu, protože velký vliv zde má i to, jak je kůň ustájen. Proto se poslední březnovou sobotu budeme věnovat problematice ustájení jezdeckých koní, jak co nejlépe přizpůsobit podmínky na jedné straně koňským potřebám a na straně druhé svým lidským (či jezdeckým) požadavkům.
O seminářích vám více řekne pí Daniela Hoblová, tel. 604 643 338, novysvet-dknl@seznam.cz. Podrobnější informace pak najdete na této stránce.
Havlíčkův Brod nejen pro hiporehabilitaci
Vždy první sobotu v březnu a dubnu se mohou zúčastnit zájemci veterinárních seminářů ve Středisku praktické výuky hiporehabilitace Pirueta při psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod. Tyto semináře se sice konají pod záštitou České hiporehabilitační společnosti, určené jsou však pro širokou veřejnost.
První seminář této série se bude věnovat základům stavby a biomechaniky hřbetu koně, jeho základnímu vyšetření, nemocem páteře i svalů, jejich příčinám, projevům, diagnostice i léčbě. Druhý pak bude směřovat trochu níž - ke končetinám koní, jejich zdraví, problémům, prevenci, první pomoci i léčbě nejčastějších nemocí především kloubů a šlach.
Veškeré další informace o semináři můžete získat u ing. Magdy Škardové na telefonu 731 163 020 nebo e-mailu magda.skardova@centrum.cz. Písemné příhlášky a podrobné informace o časovém harmonogramu najdete na této stránce.
Klasika na severní Moravě
Poblíž Frýdku-Místku, konkrétně na Ranch Newport Dolní Domaslavice, se představí klasické teoreticko-praktické jednodenní semináře zabývající se oblíbenými tématy Na zdravých kopytech stojí zdravý kůň a Jezdecký kůň se zdravým hřbetem.
Jejich cílem je představit účastníkům nejen zdravotní problematiku těchto dvou důležitých částí těla jezdeckého koně, ale uvést je do souvislostí celkového zdraví koně a jejich chuti a ochoty pracovat pro „svého" jezdce. Na seminářích bude probráno, jak vypadá a funguje zdravé kopyto, jaké jsou zdravotní problémy související s nesprávným tvarem a funkcí kopyta, jak správně krmit koně, jak krmení ovlivní zdraví kopyt a celkové zdraví koně, zmíní se i první pomoc zaměřená na kopytní a trávicí problémy. Účastníci se dozvědí, jak zjistit, zda jejich koně nebolí hřbet, naučí se správně sedlat a posuzovat vhodnost konkrétního sedla, seznámí se s první pomocí a principy rehabilitace nemocného hřbetu i správného výcviku koně a ježdění na něm.
Veškeré další informace o seminářích najdete na stránkách Voltiž Duha o.s.
Přehled všech seminářů pro veřejnost, které vede MVDr. Dominika Švehlová po celé republice, najdete na stránkách www.dominika-svehlova.cz.
Pokud máte i vy chuť uspořádat podobnou akci a přizpůsobit ji na míru vašim požadavkům, neváhejte si napsat na d.svehlova@post.cz.
Kdo chce mít ze svých koní spolehlivé jezdecké partnery, ať už na úrovni sportovní nebo rekreační, měl by se snažit se o nich co nejvíce dozvědět a porozumět jejich podstatě.
Galerie
Kdyby koně uměli mluvit!
Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…
Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…