Ve zdravém těle zdravý duch

2. 8. 2016 Denisa Szabóová, St Hippolyt Autor fotek: archiv týmu St Hippolyt

Přáním každého majitele je zdravý kůň, který se cítí dobře. Jak je obecně známo (a to nejen ve světě zvířat), zdraví velkou mírou ovlivňuje životní styl a strava. Lidé se snaží z civilizace přiblížit zpět k přírodě. A to je i zájem firmy St Hippolyt při krmení koní.

Domestikovali jsme tato stádová zvířata, zvyklá v cyklech po celý den putovat za potravou a zdrojem vody. Při těchto cestách koně popochází od jednoho trsu trávy k druhému, spásají byliny a občas se jim podaří najít semena, olejniny či ovoce. Nebo slaniště tam, kde jsou půdy bohaté na minerálie.

V současné době, kdy chováme koně na omezeném prostoru boxu, výběhu či pastvy, tato možnost hledání potravy není možná. Často jsou koně krmeni vysokými, jednostrannými dávkami jádra a nízkým množstvím vlákniny. Tento způsob krmení se neshoduje s fyziologickými potřebami pastevního zvířete. Při tomto nefyziologickém krmení často dochází k poruchám trávení. Koně mají velmi malý žaludek. Vzhledem ke své velikosti je to 5-15 litrů u dospělého koně. Koně tedy nejsou fyziologicky uzpůsobeni k přijímání vysokých dávek krmiva v krátkém čase a najednou. V přírodě se též koně nesetkávali s velkým množstvím jádra. Proto je také příroda přirozeně nevybavila potřebným množstvím enzymů, které by jim pomohly trávit hlavní složku obilného zrna, tedy škrob.

Struktur EnergetikumPři vysokých dávkách jadrných krmiv, která obsahují rychle rozložitelné sacharidy, dochází k vyšší tvorbě těkavých mastných kyselin a způsobují pokles pH v žaludku. To má za následek narušení žaludeční bezžlaznaté sliznice a tvorbu vředů. Také dlouhodobé hladovění má za následek tvorbu žaludečních vředů. Koně vylučují kyselinu chlorovodíkovou nepřetržitě a její koncentrace je nejvyšší právě v době, kdy kůň hladoví. Škrob se tráví v tenkém střevě. Stravitelnost škrobu ovlivňuje velikost jeho zrna a množství enzymu alfa amylázy, která je v tenkém střevě přítomna, avšak v ne příliš vysokém množství. Pokud není škrob stráven v tenkém střevě, putuje do střeva tlustého, kde je fermentován mikroorganismy na kyselinu propionovou, ale také na kyselinu mléčnou.

Kyselina mléčná je disociačně nejsilnější a má za následek aciditu střeva a organismu. Narušuje stěnu střeva a zvyšuje se propustnost. S touto propustností mohou do krevního oběhu prostoupit toxické látky. Nejcitlivější na přítomnost toxinů je kopyto. Touto cestou může tedy nadbytek jádra přispívat k laminitis. Dalšími negativními následky jsou průjmy a vývojové poruchy hříbat. Koně s metabolickými poruchami (equinní metabolický syndrom, Cushingova choroba, myopatie, ...) by měli mít krmivo sestavené na velmi nízkém množství škrobu. Onemocnění trávicího traktu a metabolické poruchy nejsou bohužel nic neobvyklého.

Firma St Hippolyt pojala za svoji filozofii ,,Krmit jako příroda". V roce 1988 se výživoví specialisté pokusili o něco nekonvenčního a inovátorského... Vytvořit krmivo, které bude respektovat fyziologii trávení koně. Měl to být biologicky aktivní koncentrát, kde bude v jednom kilogramu zastoupeno vše pro zdraví koně s důrazem na přirozenou stravu koní. Tato myšlenka byla zhmotněna a zabalena do zeleného pytle s názvem Struktur Energetikum.

Co lze tedy najít v tomto zeleném pytli?

Základem krmiva Struktur Energetikum jsou kukuřičné klíčky. Obsahují vysoké dávky přírodního vitaminu E, který je silným antioxidantem. Spolu se selenem chrání buněčné membrány před rychle reagujícími sloučeninami kyslíkových radikálů. Vitamin E zpomaluje tvorbu peroxidů, selen inaktivuje jejich enzym glutathionperoxidázu. Je nezbytný pro správnou funkci mnoha orgánů, především pak srdečního a kosterního svalstva. Nedostatek vede k degenerativním změnám svalstva. Podílí se na posílení imunitního systému. Je tedy důležitý ve stravě všech koní. Zejména sportovní koně mají vyšší nároky na tento vitamín vzhledem k svalově náročné práci.

Dále ječné, kukuřičné a ovesné vločky jako zdroj rychlé energie. Ovesné vločky jsou zastoupeny v dávce 2 %, takže ani majitelé vzrušivých koní nemusí mít obavu z přehnané reakce na oves. Před vstupem do procesu zpracování jsou obilná zrna naklíčena. Tak se zcela mění nutriční hodnota a zrno je již tímto procesem lépe stravitelné. Všechny obiloviny jsou hydrotermicky upraveny. Tímto způsobem úpravy je škrob z obilného zrna pro koně velmi dobře stravitelný. Celkové množství škrobu je 14 %, což je velmi mírné množství, respektující fyziologii trávení koní.

Jablečné výlisky a slupky z vinné révy dodávají lehce stravitelnou vlákninu a jsou zdrojem polyfenolů, které jsou prospěšné jako antioxidanty. Pšeničné klíčky jsou známé také z lidské výživy. Je obecně známo, že jsou skvělým zdrojem vitaminů skupiny B1, B2, B6, kyseliny listové a niacinu, vit. E, minerálních látek a stopových prvků, bílkovin a lyzinu. Lyzin je limitující aminokyselinou u koní. Dále obsahují esenciální mastné kyseliny. A to kyselinu linolovou a alfalinolenovou.

Vojtěška je zdrojem kvalitních bílkovin a minerálů, především vápníku. Je doporučována v prevenci i léčbě žaludečních vředů. Díky zásadotvorným minerálům upravuje pH v trávicím traktu. Byliny poskytují zdroj minerálních látek, vitamínů, olejů a slizujících látek, které pomáhají ochránit citlivý trávicí trakt. Například kmín a fenykl působí proti nadýmání, šalvěj je antibakteriální, máta tlumí křeče v trávicím traktu a snižuje plynatost. Byliny jsou však také cenným zdrojem přírodních minerálních látek, vitamínů a sloučenin pro neporušenou látkovou výměnu.

Struktur EnergetikumSměsi olejů, které jsou za studena lisovány, vnáší do krmiva omega 3 a 6 mastné kyseliny v ideálních poměrech. V tomto krmivu je zastoupen lněný olej, slunečnicový olej a olej z kukuřičných klíčků. Dále oleje ze semínek, jako je černucha či fenykl. Olej z černuchy má příznivé účinky při alergiích a při kožních potížích, žaludečních vředech. Působí antibakteriálně. Fenykl podporuje trávení, len působí protektivně na celý trávicí trakt. Bylo vypozorováno, že omega 3 mastné kyseliny mají příznivý vliv na redukci zánětu. Společně tak tyto oleje a semínka působí na skvělou kondici kůže, kopyt, zažívání a celého organismu. Tuk je též nositelem energie. Koně velmi dobře tráví tuky, a tak můžeme energii dodat touto formou, bez horké energie z jadrných krmiv.

Vynikajícím zdrojem dobře vstřebatelných vitamínů a minerálů je moučka z mořských řas. Mořské řasy obsahují vitamíny jako vit A, C, B2, B12. Z minerálů má vysoký obsah jódu, hořčíku, chromu, vápníku a zinku. Přispívají k detoxikaci organismu. Minerály zde najdete především v organických vazbách. Pivovarské kvasnice jsou skvělým doplňkem zlepšujícím trávení a zdrojem vitaminů B. V podstatě všechny vitaminy skupiny B se podílí na energetickém metabolismu. Především vitamin B1 je velmi důležitý u sportovních koní, neboť má úlohu při přeměně meziproduktu metabolismu cukrů. Extrakt z hroznových jader je znám jako velmi silný antioxidant. Chrání buňky před volnými radikály. Všechny citlivé komponenty jsou zpracovány teplotou do 40 °C, aby zůstaly zachovány prospěšné látky a vitamíny senzitivní k vyšší teplotě.

Toto vše pro zdraví koní obsahuje krmivo Struktur Energetikum. Hospodárnost tohoto krmiva je dána vysokou koncentrací živin. Již při krmení 1 kilogramu denně je kůň plně zásoben živinami, které potřebuje a které jsou zdraví prospěšné. Není třeba přidávat další vitamino-minerální doplňky.

Struktur Energetikum je vhodné pro všechny typy koní. U mladých koní, pony, malých koní a koní s nižší potřebou energie plně postačí dávka 150-200 gramů krmiva na 100 kg váhy. Pro sportovní koně je doporučeno maximálně 1,5 kg na den k obvyklé dávce jadrného krmiva. Lze tedy přidat v případě potřeby také další samostatné jádro. Pro velkého koně vystačí 20kilový pytel na 20 dní bez nutnosti přidávat jakékoli další doplňky. Základem však vždy zůstává adekvátní množství kvalitní píce.

Skvělý zdravotní stav a dobrý pocit na těle i duchu... to se odrazí na vzhledu i výkonu vašeho koně.

A jak Struktur Energetikum pomáhá koním?

Barýsek:

Struktur ochotně přijímá i můj extra vybíravý koník a rozdíl v kondici byl zřetelně vidět do měsíce. Absence sóji a jiných, pro koně nepříliš vhodných součástí konkurenčních krmných směsí pro mě znamená, že v rámci výživy mohu svému koni nabídnout to nejlepší. Laďka Š.

EfiAefje van de Westerhoeve:

,,Efi" je pětadvacetiletá fríská klisna. U své majitelky je již 20 let a tvoří nerozlučný pár. Efinka však před dvěma lety v zimě náhle onemocněla a přestala přijímat krmivo. To bývá problém, především kvůli tvorbě vředů. U seniorů je situace tím horší, že ztracenou kondici dohání jen velmi těžko. Naštěstí se kobylku podařilo dát dohromady, potíže s trávením však přetrvávaly. Nechtěla i nadále příliš žrát, což byl v zimě velký problém. Situaci komplikovala její velká vybíravost v krmivech. Byla zjištěna přítomnost vředů vzniklých dlouhým hladověním v důsledku nechutenství během nemoci. Po přeléčení vředů majitelka vyzkoušela velmi mnoho krmiv, které by Efinka s chutí následně přijímala, ale bez úspěchu. Samotné seno již nestačilo. Jako poslední možnost vyzkoušela směs Struktur Energetikum. Toto krmivo kobylka shledala velmi chutným a na krmení se pokaždé těší. Situace se bohužel opakovala na podzim loňského roku, kdy nezodpovědní lidé, navzdory varovným cedulím, že mohou koním ublížit, Efinku překrmili jablky a chlebem. Situace s vředy se opakovala. Naštěstí po překonání akutní fáze se kobylka zase hned vrhala na krmivo, a tak se podařilo do zimy dosáhnout dobré kondice. Mírný obsah škrobu, přítomnost bylin podporujících trávení a ochranu sliznic, vyšší podíl vlákniny, olejů a semínek dělá kobylce velmi dobře. Její majitelka říká: ,,Již jsem nedoufala, že seženu na trhu pro mého koně krmivo tak chutné, aby se na něj pokaždé doslova vrhala. Kobylka je velmi vybíravá a dobře si rozmyslí, co ve žlabu zůstane. Jsem velmi ráda, že se daří její stav udržet a je ve skvělé kondici, ačkoli trpí zdravotními potížemi. Jsme spolu již 20 let a doufám, že ještě dlouho budeme." Evženie S.

KájaUnikát:

Kája je čtyřiadvacetiletý valášek hucula. Již léta trpí Kája dušností a je muchař. Jeho životní cesty vedly přes mnoho stájí a oddílů. Ne vždy byly podmínky péče o koně v daných stájích adekvátní, natož aby se přihlédlo k jeho zdravotním neduhům. Špatný krmný režim, nekvalitní krmivo, nevhodné pro alergiky. Kvůli věku špatně konkuroval mladším kolegům u sena. Tak Kája nejen že velmi ztratil na váze, ale také jeho zdravotní potíže se horšily. Na jaře roku 2015 se setkala jeho cesta s jeho nynější majitelkou Bárou, která jej znala z dřívějších docházek do oddílu, kde se učila jezdit. Káju odkoupila a zajistila mu nadstandardní péči, kterou koňský senior se zdravotními problémy potřeboval. Změna režimu, minimalizace prachu, odstranění faktorů zhoršujících alergii, ošetřování kůže ... to vše vedlo k významnému zlepšení zdravotního stavu. S blížící se zimou bylo potřeba Kájovi zajistit kalorie navíc.

Majitelka zvolila krmivo St Hippolyt Struktur Energetikum. Svým složením nedráždí citlivé alergiky, dodá energii ve formě vlákniny, semínek a tuků, které navíc působí prospěšně na stav kůže. Obsažené byliny podpořily stav zažívacího a dýchacího ústrojí. Kája navzdory zimě přibral a váhu si udržel. S příchodem jara přišly potíže s dušností a alergií, ale v mnohem menší intenzitě.

St HippolytVýhradním dovozcem krmiva St Hippolyt do České republiky je Jan Hrubý, kontakt:

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…