Stříhání koní

29. 10. 2015 Tým Equiservisu

Minule nám Equiservis udělal jasno v tom, jak koně správně dekovat, mnozí z nás však u svých sportovních koní toto zimní období řeší ostříháním koně. Jaké střihací strojky můžete využít a na co dát při jejich výběru pozor?

Výběr vhodného střihacího strojku

Nastal čas příprav na zimu. S nižšími teplotami začínáme řešit nákup vhodné deky pro našeho koně. Zásady správného dekování jsme popsali v článku zde.

S tématem dekování velmi úzce ale také souvisí téma stříhání. Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Proto vám, jako další článek pro inspiraci, přinášíme pár základních informací na téma stříhání koní a výběr vhodného střihacího strojku.

Vybírat můžete ze dvou druhů strojků. Strojky bateriové a strojky síťové. Každý má svou výhodu i nevýhodu.

*

Strojky bateriové

Strojky bateriové jsou trošku těžší do ruky a je nutné pravidelné dobíjení. Zpravidla vydrží 2 hodiny stříhání a poté je zhruba 2 hodiny nabíjíte. Doba provozu a nabíjení se odvíjí od typu strojku a stavu baterie. Pro nepřetržité stříhání je proto vhodné mít vždy po ruce náhradní nabitou baterii.

Bezesporu velkou výhodou bateriového strojku je skutečnost, že nehrozí žádné nebezpečí, že by se kůň zapletl do elektrického kabelu. Nemusíte tedy hlídat kabel, ale plně se věnujete stříhání a samotnému koni. Téměř bezhlučný a dobře ovladatelný bateriový strojek, který by neměl uniknout vaší pozornosti, je Lister Aircool Akku.

Na stříhání menších či hůře dostupných ploch jsou vhodné menší bateriové strojky - využijete je např. na hlavu, nohy, či na tvorbu ornamentů.

Strojky síťové

Strojky síťové mají sice elektrický kabel, na který musíte dávat v průběhu stříhání pozor, aby se do něho kůň nezapletl, jsou však lehčí do ruky a stříhat s nimi můžete téměř nepřetržitě. Jejich velkou předností je vyšší výkon v porovnání se strojky bateriovými. Což v důsledku znamená rychlejší stříhání a vyšší kvalita střihu. Samozřejmostí však stále zůstává průběžná kontrola střihacích nožů během stříhání, jak se dočtete dále. Ukázkovým zástupcem této kategorie strojků je Lister Aircool Derby, který vyniká minimálními vibracemi a jednoduchou manipulací.

*

Střihací nože

Před samotným stříháním si pečlivě prostudujte návod pro přesné nastavení střihacích nožů. Budou-li nože příliš utažené, může během jednoho stříhání dojít k úplnému otupení nožů a vás čekají dodatečné výdaje za nabroušení. Ty vás sice čekají tak jako tak, ale dojde zbytečně k jejich nárůstu. V průběhu stříhání je nutné hlídat teplotu střihacích nožů (v průběhu stříhání dochází k jejich zahřívání) a také jejich ostrost. Tupé nože špatně stříhají a rychleji se zahřívají. Doporučujeme proto v pravidelných intervalech (cca 10 min) nože namazat, vyčistit a zkontrolovat rukou jejich teplotu. Ideální je mít vždy po ruce minimálně 1 sadu náhradních nožů pro případ, že vám nůž v průběhu čištění či mazání spadne a poškodí se (např. ulomí se zub). Poškozeným nožem není vhodné nadále pokračovat ve stříhání, protože hrozí riziko poranění koně. V nabídce najdete různé druhy střihacích nožů. Na čisté, středně znečištěné a silně znečištěné koně. Další možností výběru je dle požadované výšky střihu ( 1 - 3 mm).

Vybavení a uložení střihacích strojků

Většina výrobců dodává střihací strojky v praktickém kufříku, do kterého vše složíte. Součástí kufříku je samozřejmě vždy střihací strojek včetně jedné sady univerzálních střihacích nožů, olejíček, napájecí stanice (v případě bateriového strojku) a návod k použití. V dalším vybavení kufříku se jednotliví výrobci odlišují. Někdo přidá čisticí kartáček, někdo klíč na utahování nožů. U menších strojků (využívané většinou na dotvarování střihu) bývají součástí nástavce na úpravy výšky střihu. U námi nabízeného strojku Wahl Adelar Akku najdete v balení navíc i jednu rezervní baterii.

*

Technické parametry

Při výběru strojku bychom měli věnovat náležitou pozornost následujícím technickým parametrům:

  • Výkon motoru - čím vyšší výkon, tím vyšší kvalita střihu.
  • Rychlost kmitání - udává počet dvojitých kmitů střihacích nožů za minutu - čím vyšší číslo, tím vyšší rychlost stříhání a díky tomu kvalita střihu.
  • Hmotnost - bateriové strojky jsou zpravidla těžší, elektrické strojky jsou lehčí právě o váhu baterie. Toto hledisko je důležité zejména pro komfort stříhání a manipulaci. Váhu ve většině případů řeší hlavně ženy.
  • Hlučnost a vibrace - Zohlednit při výběru určitě doporučujeme i toto hledisko, protože ovlivňuje přijímání strojku a celého procesu stříhání koněm. Někteří plašší koně mohou mít s hlučným strojkem problém, mohou se ho bát a celé stříhání pro ně je pak velice nepříjemné.

Za Top strojek profesionálních parametrů určitě můžeme považovat Lister Equiclip Perfect s výkonem 2 100 střihů/min, který je chlazený proudem vzduchu hnaným motorem. Strojek se vyznačuje dostatečným výkonem pro profesionální stříhání koní, má vyměnitelné střihací nože a nízkou hmotnost pro lehkou manipulaci.

Lister CutliErgonomický tvar a vzhled

Některý strojek má standardní tvarování rukojeti, někde si výrobci dali skutečnou práci a řeší ergonomii strojku i komfortní a pohodlné držení. Doporučujeme proto před samotnou koupí strojek vzít do ruky a vyzkoušet, který vám bude sedět nejlépe.

Pro některé zákazníky je důležitá také barva. Ideálním příkladem maximálního výběru barev je strojek Lister Cutli, který nabízíme standardně ve fialové a červené barvě, nicméně jakoukoli další barvu nabízenou výrobcem pro vás rádi objednáme. Díky úzkému, ergonomicky tvarovanému tělu strojku je oblíbený zejména v řadách žen.

Čištění a údržba

Po ukončení stříhání a před uložení, nezapomeňte důkladně vyčistit střihací hlavu i nože, které po vyčištění také důkladně promažte. Vždy čistěte suchým hadříkem. Mokrý hadřík rozhodně na údržbu nedoporučujeme, protože u vlhkých nožů hrozí zreznutí a stačí minimum rzi a nůž je již nepoužitelný a vůbec nestříhá.

Správné načasování

Nejběžnější čas pro stříhání koní je v průběhu října a poté zhruba po novém roce. Stříhat by se mělo nejpozději do konce února, poté začíná růst koni letní srst a střih by v ní mohl být později vidět. Nicméně se jedná pouze o estetickou záležitost - i když koně ostříháme v dubnu, nepřivodíme mu žádnou újmu.

EquiservisVeškeré nabízené střihací strojky koupíte v prodejně jezdeckých potřeb EQUISERVIS.

Střih na snímcích: Markéta Krobová.

Na EQUICHANNELu jsme se už stříhání koní věnovali:

Stříhání koní - jak na to

Stříhání koní: katalog střihů

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…