Strašák jménem sezónní alergie

18. 6. 2019 tým Genomie Autor fotek: archiv autora

Jaro je již v plném proudu. A zatímco se někdo raduje z teplého počasí, čerstvého vonícího vzduchu, kvetoucích rostlin či poletujících motýlů a včel, pro některé lidi a zvířata je toto idylické období postrachem. Mohou za to sezónní alergie.

Sezónní alergeny

Do prostředí se v této době dostává obrovské množství alergenů, které mohou alergiky pěkně potrápit.

Alergeny jsou běžné látky vyskytující se v ovzduší nebo potravě, které se do organismu mohou dostat vdechnutím, požitím či pouhým stykem s kůží, a mohou vyvolat nepříjemné až velmi závažné klinické projevy.

V období od května do července se vyskytuje největší koncentrace pylových alergenů. V plném květu jsou například břízy, duby, buky, lípy i některé jehličnany. Z bylin pak v červnu začínají hojně kvést trávy a pšenice či žito. Rozšířené jsou v tomto období i hmyzí alergie, které trápí především koně. Alergické reakce vyvolávají alergeny obsažené ve slinách hmyzu – komárů, ovádů, bzikavek, bodalek, muchniček a dokonce i roztočů a blech. Do organismu se alergen dostává při hmyzím bodnutí nebo kousnutí.

Příznaky alergie

Alergie se obecně projevuje atopickou dermatitidou. Výraznými rysy atopické reakce na kůži je intenzivní svědění a eozinofilní záněty. Atopické ekzémy jsou velmi časté zejména u psů. Atopická dermatitida se dále může projevovat alopecií (vypadávání srsti) a suchou, někdy až strupovitou kůží nebo kopřivkou. Objevují se erytémy (zčervenání kůže) a pupínky. Koně často trpí dušností, podobající se astmatu u lidí.

Nejtěžší formou hmyzí alergie u koní je sezónně se objevující tzv. sladké svědění (z anglického sweet itch), též známé jako letní vyrážka. Jedná se o reakce na drobná pokousání pakomárcem (Culicoides spp.).

Akční nabídka

Včasné rozpoznání příznaků alergie u zvířat může ušetřit mnoho peněz a starostí. Pomůže udržet problém na uzdě a zabránit tomu, aby se stal opravdu závažným.

Máte podezření na alergii u svých domácích mazlíčků? Je potřeba provést diagnostiku alergie a identifikovat alergeny, které jsou za problémy zodpovědné.

V souvislosti s právě expandujícími sezónními alergiemi nabízí Genomia letní slevu 10 % na alergologické testy psů a koní.

Podmínky slevové akce najdete ZDE.

Alergologické testy jsou zajišťovány technologií Alergovet. Na testy je možné objednat se on-line. Pak už jen stačí odebrat u veterináře 5 ml krevního séra u koní, respektive 3 ml u psů, označit ho číslem objednávky a doručit do laboratoře. (Při převozu není nutné žádné chlazení, to je vyžadováno pouze při skladování). Výsledek testu obdrží zákazník e-mailem do 14 dnů.

Rozbor se provádí na principu imunoeseje. Sérologický ELISA test je velmi přesný, detekuje přítomnost a kvantifikuje množství specifických IgE, popřípadě IgG protilátek v krevním séru. Test poskytuje vysoce relevantní výsledky, neinterferuje s antihistaminiky ani nízkými dávkami orálně podávaných kortikoidů.

Alergologický test je možno provádět i preventivně, poskytne komplexnější pohled na zdravotní stav pacienta a případnou alergii odhalí včas. Je však důležité vědět, že alergologický test se musí dělat zvířatům starším 1 rok. Symptomy alergie, které mohou vykazovat pacienti mladší jednoho roku, mohou být způsobeny tím, že hladina protilátek v těle není dostatečně vysoká a imunitní systém není doposud zcela vyvinut. Doporučuje se počkat s testováním pacientů do dovršení jednoho roku věku, kdy se hladina protilátek již stabilizuje.

  • Jako první krok v diagnóze se používá S.A.T ELISA® test. Jedná se o screeningový test, který ukáže, má-li zvíře protilátky vůči alergenům z oblasti životního prostředí nebo potravinovým alergenům. Tato metoda dokáže určit, jedná-li se o alergika, nespecifikuje však konkrétní alergen.
  • P.E.T ELISA® již odhalí přesné alergeny, které u zvířete způsobují problémy a určí směr, jakým má léčba postupovat. Je doporučeno provést testy na alergeny z životního prostředí i na potravinové alergeny, jelikož často bývají pacienti náchylní ke kombinaci obojího.

Boj s alergií

K potlačení alergické reakce se používají imunosupresivní látky, jako kortikosteroidy, antihistaminika nebo cyklosporin. Tyto látky dostanou alergii pod kontrolu, avšak jediným způsobem, jak alergii vyléčit, je imunoterapie.

Alergenová imunoterapie je totiž jedinou léčbou zaměřenou přímo na samotnou příčinu alergie. A úspěšnost je velmi vysoká, až 95 % případů se do tří let vyléčí, zlepšení je patrné již po jednom roce imunoterapie. U těžce postižených zvířat vykazuje alergen-specifická imunoterapie pozitivní odpověď u 90 % pacientů.

Metoda je založena na cíleném podávání malého množství vakcíny obsahující alergen, ke kterému je zvíře citlivé. Vakcína se podává podle předem stanoveného schématu, přičemž dávky se postupně zvyšují a prodlužují se časové intervaly mezi jednotlivými aplikacemi. Cílem je, aby si pacient zvykl na kontakt s alergenem a vypěstoval si vůči němu toleranci. Nežádoucí účinky imunoterapie jsou vzácné, obvykle dochází jen ke zvýšenému svědění v místě aplikace vakcíny.

Laboratoř Genomia nabízí jak běžnou alergenovou imunoterapii, tak i imunoterapii šitou na míru. Tato imunoterapie se připravuje zakázkově a může cílit na vícero druhů alergenů.

V Genomii vám rádi poskytneme další informace o diagnostice alergií i možnostech léčby. Neváhejte se na nás obrátit.

 

Genomia s.r.o.

Janáčkova 51
32300 Plzeň

 

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…