Speedi Beet, Fibre Beet, EHEMPIK aneb „Jak krmit zdravě“

26. 11. 2012 Equick

V nedávné historii chovu koní se už několikrát změnily názory na to, co jim podávat ke krmení, aby byli výkonní a ideálně i zdraví. Equick tvoří krmný systém, který je maximálně v souladu s potřebami koní nejen z hlediska nutričního, ale také fyziologického a behaviorálního.

Ještě nedávno minulé jsou například doby, kdy se preferovalo jádro; dodávalo koncentrovanou formou energii, takže nebylo třeba ho koni podávat ve velkém množství. Mizela senná břicha, koně byli lehčí a rychlejší, výbušnější pro dynamické jezdecké sporty, které vládly světu konce 2. tisíciletí. Po období krmení poctivých statkových krmiv, většinou ovsa, ale i ječmene a později i kukuřice, se čas přenesl dobou, kdy se začínalo experimentovat s různými olejninami a luskovinami, až vše vklouzlo do éry komerčních energetických krmiv - „hi-tech" pelet či různých voňavých müsli. Lidé chtějí krmit koně tak, jako sebe samotné: snaží se jim dodat co nejstravitelnější potravu. Drcení, tepelné úpravy až extruze, to vše jsou technologie, které pozmění základní živiny tak, že jich většina projde do krve v tenkém střevě a koni dodá okamžitou energii k práci.

Jenže kůň není člověk, ani pes nebo kočka. Jeho krmení vždy vypadalo naprosto jinak - a pro zdraví a stabilní výkony musí vypadat jinak. Kůň se desítky milionů let vyvíjel ze všežravce v býložravce, čili živočicha pojídajícího rostliny. Nejdříve to bylo snáze stravitelné listí tropických lesů, kde žil, postupně se však začínal přizpůsobovat životu na stepích, kde se musel živit výrazně hrubší, méně stravitelnou vláknitou trávou. Miliony let vývoje jsou v našich koních ukotvené stále: jeho trávení je naprosto a dokonale přizpůsobené na zpracování a zužitkování vlákniny. Dokonce na tom stojí i jeho zdraví. O tom se ve třetím tisíciletí stále více přesvědčují nejen vědci zabývající se výzkumy trávení a krmení koní, ale i majitelé rekreačních koní, kteří mají stále častěji problémy s nadváhou a metabolickými poruchami včetně „cukrovky" - nemoci, která byla ještě nedávno u koní považována za skutečnou raritu!

Výsledky vědeckých i rozumných laických pozorování tak mluví za jedno: aby kůň zůstal zdráv, je třeba ho krmit tak, jak tomu bylo během posledních několika milionů let: krmivy chudými na energii a bohatými na vlákninu. Až v případě, že se po koni budou požadovat tak vysoké výkony, že toto krmení nebude schopno pokrýt jeho potřeby energie, lze přidávat v nejnutnějším nízkém množství koncentrovaná krmiva, čili jádro.

Vláknina jako taková má pro trávení koní tři velké výhody: podporuje peristaltiku stimulací střevní stěny, zpomaluje průchod zažitiny trávicím traktem a tím prodlužuje dobu, během níž se mohou z krmiva „vybírat" živiny, a v neposlední řadě podporuje životně důležitou bakteriální rovnováhu v zadním střevě (slepé a tlusté). Bakterie pak po celý den fermentují vlákninu na těkavé mastné kyseliny, které procházejí do krve koně a jsou zdrojem energie. Na rozdíl od trávení cukrů a škrobů pomocí enzymů v tenkém střevě však nedochází k výkyvům glukózy v krvi a tedy ani k narušení metabolismu vedoucímu až k závažným zdravotním problémům v podobě obezity, rezistence na inzulín, schvácení kopyt a dalších metabolických poruch. Co je také důležité, že na rozdíl od nárazových dávek cukrů a škrobů z jádra nedochází při krmení vlákninou k náhlým výkyvům v bakteriální střevní rovnováze, trávení probíhá rovnoměrně a tělo nemusí vynakládat zbytečnou energii na boj se střevními záněty či odstraňování vzniklých toxinů.

Jinými slovy: pokud máte koně, kterého nedokážete vykrmit, musíte mu nejdříve znovu nastolit bakteriální rovnováhu ve střevech a zharmonizovat jeho peristaltiku, aby trávicí trakt mohl opět efektivně zpracovávat přijatou potravu. K tomu využijete jako základ krmiva bohatá na vlákninu a chudá na cukry, můžete dodat i krmiva bohatá na kvalitní bílkoviny, z nichž si kůň bude budovat tělesnou hmotu. „Rozjet" koňské trávení nelze pomoci energetických „bomb", kalorických polévek a snadno stravitelných kaší! Pokud mu dodáte pouze lehce stravitelné živiny, bude „hladovět" celé jeho veliké zadní střevo a to rozjede celou řadu dalších zdravotních problémů.

V současné době i ty největší světové autority přes výživu koní doporučují vrátit se k samotným základům: krmnou dávku koně postavit na píci, obvykle senu. Protože však nutriční kvalita sena může být různá a liší se doslova balík od balíku, může se stát, že je třeba koni ještě něco dodat. Místo různých šrotů, granulek či müsli však odborníci - a po zkušenostech i mnozí chovatelé a majitelé koní - doporučují přikrmovat koně jiným zdrojem vlákniny, konkrétně okopaninami. Z praktického hlediska (cena, dostupnost a skladovatelnost) jsou pak nejvhodnější vysušené kousky vyluhované řepy cukrovky, takzvané řepné řízky. Jsou zdrojem dobře dostupné vlákniny, a pokud je z nich odstraněno vysoké procento cukru a garantován jeho nízký obsah (Speedi-Beet), jsou bezpečné i pro koně, kteří mají s výkyvem glukózy v krvi problémy (koně po schvácení či náchylní na schvácení, rezistentní na inzulín, se svalovými problémy, koně „s horkou hlavou", rostoucí hříbata, koně postižení vývojovými ortopedickými problémy, březí klisny apod.).

Namočené řepné řízky jsou dobrým zdrojem energie pro většinu koní, kteří nemusejí podávat vysoké dynamické výkony - čili koně rekreační, chovní i rostoucí, ale také koně staří a nemocní. Společně s dostatečným množstvím sena (většinou neomezeným) a případně s minerálním doplňkem (EHEMPIK) tak mohou tvořit celou krmnou dávku mnoha koní. Pro případ, že je třeba dodat bílkoviny pro růst nebo obnovu tělesných tkání, existuje i varianta, kde jsou řepné řízky kombinovány s vojtěškovou moučkou (Fibre-Beet). Pokud potřebujete dodat energii navíc, doporučuje se do řepných řízků přidávat rostlinný olej - čistý zdroj kalorií. Řepné řízky jsou ideální v létě i v zimě také proto, že díky velké nasákavosti se musí zalévat dostatkem vody, která se tak dostane do koně a zůstává v jeho střevech jako zdroj tekutin. Tohoto jevu využívají často vytrvalostní jezdci, kde je dostatek tekutin především v letních vedrech alfou a omegou úspěšného zdolání dlouhých tratí. Řepné řízky lze ale použít u jakéhokoli koně, kterému potřebujete „něco zamíchat" do krmení. Místo sladkých a nezdravých müsli namočíte špetku řepných řízků, přimícháte potřebný lék nebo doplněk a koni nijak zvlášť „nerozhodíte" trávení. S těmito málo ingrediencemi si pak vystačí naprostá většina současných koní.

Až budete se svým ořem skákat vysoké parkury, běhat dostihy nebo se třeba pokusíte o reining či jiný dynamický sport, budete muset sáhnout po jádru jako po zdroji „rychlé energie"; v ostatních případech je lepší od něho dát ruce dál a přiklonit se k přirozenějším a zdravějším zdrojům živin.

MVDr. Dominika Švehlová

Krmiva EQUICK uvedená v článku

Speedi-BeetSpeedi-Beet

100% mikronizovaná receptura, vysoká kontrola kvality (velice důležité, protože řepa je bohužel nejvíce pesticidy stříkaná plodina), prokázané prebiotické efekty - pomáhá optimalizovat trávení podporou „zdravých" mikrobů, hodně kalorií (více než oves, ale v klidné formě) čili krmíte menší množství (ideální i jako náhražka jádra, úplná nebo částečná dle situace a aktivity koně), doba namáčení pouze 10 minut. Doporučován do každé krmné dávky, i při malém množství přináší pozitivní efekty. Klidná energie, chutnější než klasické řepné řízky. Bez geneticky modifikovaných surovin. Nízká hladina cukru, bez melasy.

Fibre-BeetFibre-Beet

Kombinace Speedi-Beet, kvalitní vojtěšky, ovesné vlákniny, biotinu. Pouze 2 % melasy. Velice chutné, konzistence polévky, takže vhodné i pro veterány s problémy chrupu. Podporuje tvorbu svaloviny. Kontrolovaná hladina kvalitních bílkovin. Zvyšuje stavitelnost krmiv celé krmné dávky včetně přidaného biotinu čili zvýšení kvality srsti a kopyt. Doba namáčení 45 minut v chladné vodě nebo 15 minut v teplé vodě.

EHEMPIK

EHEMPIK

Funkční all-inclusive balancer krmivo do každé krmné dávky. Vysoká kvalita bez melasy, bez geneticky modifikovaných surovin, obsahuje pouze přírodní antioxidanty. Pomáhá spravit trávení a vnitřek koně, což se projeví i navenek. Hlavní surovinou je konopná moučka v lidské kvalitě. Dodá všechny živiny jako jsou vitamíny a minerály a to včetně bylinných doplňků. Baleno do vzduchotěsných kyblíčků pro maximální efektivitu extraktů a surovin, vyráběno v malých a čerstvých dávkách. Průměrná dávka 500 g na den, lze i více dle stavu a situace koně.

Více informací o těchto krmivech naleznete na www.equick.cz, kde je můžete také zakoupit. Doprava pouze 59 Kč na jeden ks včetně dobírky.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…