Rozhovor s Ing. Dušanem Kořínkem o výživě koní
/PR/ O tom, že výživa koně je velmi důležitým předpokladem jeho zdravého vývoje, asi málo kdo pochybuje. U jednotlivých koní se potřeba živin a dalších látek obsažených v krmení velmi liší mimo jiné i v závislosti na cílovém užití a individualitě koně. A také i o tom, že správné krmení je věda a není radno spoléhat se pouze na příbalové letáky krmivářských produktů a dalších věcech, je následující rozhovor s Ing. Dušanem Kořínkem, poradcem a specialistou na krmení koní společnosti Schaumann.
1. Pane Kořínku, jste odborníkem na výživu a krmení koní a v této oblasti i profesionálním poradcem. Dokázal byste shrnout podstatu výživy koní a její specifika v porovnání třeba s krmením jiných hospodářských zvířat?
Dušan: Podstata výživy koní je velmi podobná výživě jiných velkých zvířat. Majitelé koní to neradi slyší, ale trávicí soustava koně se dá přirovnat obrácenému systému trávení přežvýkavců. Kůň nejdříve relativně rychle využije lehce dostupné živiny v krmivu a pak nastupuje dlouhodobé trávení složitějších živin. Koňská trávicí soustava je perfektně vytvořena k kontinuálnímu přísunu vláknité potravy, která se dokáže důkladně strávit. Když nerespektujeme toto základní pravidlo, musíme následně řešit problémy, které vzniknout nemusejí. Dalším důležitým rozdílem je velmi často majitel koně. Pravidelně se setkávám s hodnocením krmiv a krmné dávky spíše z pohledu člověka – jak to voní, jak to vypadá, jaký je obrázek na pytli.
2. Výživa a krmení koní je erudovanou záležitostí. Především velmi ovlivňuje užitnou hodnotu koně, kterou je především požadovaný výkon (práce) často na atletické úrovni. Jaký má výživa podíl na tomto výkonu a proč?
Dušan: Výživa – krmná dávka může pomoci tomu, abychom pomohli koni dosáhnout požadovaného výkonu opakovaně bez dopadu na zdraví. Výživa musí vždy plně respektovat pracovní vytížení koně a výraznou individualitu každého jednotlivého koně. Představte si kruhový graf s čtyřmi výsečemi, všechny jsou stejně velké a mají stejný vliv na konečný efekt – sportovní výkon koně.
- První výseč - genetika – původ koně
- Druhá výseč - odchov mladého koně
- Třetí výseč - trénink
- Čtvrtá výseč - výživa
Pokud se pokazí něco v jedné části, očekávaný konečný efekt se nedostaví.
3. Je možné i pro laika zhodnotit (ne)dostatečný podíl výživy na výkonu koně?
Dušan: Je to možné. Když budeme uvažovat, že kůň je pravidelně odčervován, krmiva jsou hygienicky nezávadná a tréninkový objem je dostatečný, tak na základě hodnocení kondice a reakce na zátěž při práci lze odhadnout jak na tom s výživou – zásobováním živinami – náš kůň je. Hubne-li, nebo naopak tloustne, je něco špatně. Stav, kdy po zahájení práce již nemá „šťávu", nebo při dvou či třídenních závodech ho musíme v posledním dnu tlačit dopředu i očima, tak je také něco špatně.
4. Co podle Vás by měl znát každý majitel, jezdec i ošetřovatel aj. z oblasti výživy koní?
Stačí znát základní zásady. Každý kůň je jiný. Posuzujte každého zvlášť. Pozorujte svého koně, většinu věcí se nám snaží sdělit, ale často nerozumíme. Kůň je pastevní zvíře a potřebuje volný pohyb. Všechna krmiva musí být nezávadná.
5. Jak byste zhodnotil znalosti, vzdělání i vzdělávání v oblasti koní v ČR a možná i ve srovnání se zahraničím v obecné rovině?
Dušan: Znalosti koňácké veřejnosti u nás i v zahraničí jsou stejné. I u nás už má veřejnost možnost odborného vzdělávání, které pak může uplatnit ve vztahu ke koním. U nás i v zahraničí stále zůstává mnoho zažitých zvyklostí, které se předávají po generace.
6. Jak jsou na tom znalosti ve výživě?
Dušan: Předpokládám, že největší znalostí by měla být schopnost vyhledat odborníka na slovo vzatého, když výživa je svým způsobem vlastním vědním oborem! Jak jsem již řekl, existuje mnoho zažitých zvyklostí, o kterých se často nepřemýšlí a berou se jako fakt. Ve výživě je jich také dost. Pokud nechcete experimentovat a metodou pokus-omyl se dostat k správnému výsledku, je jednodušší a rychlejší (také v konečném důsledku levnější) zeptat se specialisty.
7. Jak vypadal přístup k výživě koní v minulosti a jak se změnil v dnešní době s širším výběrem krmiv a jednotlivých komponentů? Je patrný pokrok ve výživářství na výsledcích v chovu a třeba i sportu? Je možné vůbec srovnávat přístup současný a minulý?
Dušan: V minulosti byly k dispozici jiné zdroje krmiv, některé informace ještě nebyly známy, výživě se velký důraz nedával. V současnosti máme k dispozici velké množství informací, krmiva, komponenty, které je možno použít. Můžeme také lépe odlišit a vyhovět nárokům různých plemen, různých sportovních odvětví, ke kterým jsou koně používáni. Současný způsob výživy je rozhodně propracovanější. Na druhou stranu je také více komerční a často se potkáte spíše s dovedným prodejcem než s odborníkem na výživu koní.
8. Možná i díky nepřebernému množství nabídky výživářských produktů je nutné znát potřeby svého koně a umět je alespoň pokrýt v minimální potřebě. Jak se lze dobře orientovat v produktech krmiv na trhu, aby si byl majitel koně jist, co koni podává a zda je to dostatečné?
Dušan: Někdy to jde dost obtížně. Jak jsem již říkal, někdo si vybírá podle svého lidského měřítka, které se však s koňským náhledem na věc často neshoduje. Při vybírání krmiv nebo doplňků bychom měli dopředu vědět, co vlastně potřebujeme. Vždy bychom měli dát na spíše na doporučení někoho, kdo už stejný úspěšně problém řešil, než na doporučení prodavače. Každé krmivo, a je jedno jestli je to granulovaná směs nebo minerální liz, musí být označeno etiketou, kde musí být ze zákona uvedeny základní živiny. Je-li jich uvedeno více, může to být pro nás signál, že výrobce se nebojí svou kvalitu uvést. Velmi často schází na etiketě například obsah energie pro koně (SEk). Už na základě tohoto údaje a ceny krmiva si můžete jednoduše spočítat, kolik vás bude stát v tomto případě 1 MJ (megajoul) energie. Pokud tento údaj chybí, může to být signál, že něco není v pořádku.
9. Předpokládám, jak jste se již zmínil, že většina majitelů koní a pracovníků si zkušenosti buď předává z generace na generaci, nebo si na způsoby, jak krmit koně, přicházejí sami. Pojmenoval byste řekněme špatné příklady z Vaší praxe a tradiční přístupy, které zcela nedoporučujete, a proč?
Dušan: Skutečně, předávání zkušeností pomáhá k přenosu dobrých postupů při práci s koňmi, ale také těch špatných. Jedním je například tvrzení, že oves je jediná vhodná obilnina pro všechny koně. Máme u nás plemena koní (westernová plemena, arabské, achaltekinské koně) pro které je oves naprosto nevhodný. Také pro mnoho koní A 1/1 je lepší použít například ječmen – uklidní se a jejich výkon se zlepší. Další tvrzení – melasa je energetické krmivo, protože obsahuje cukr (stejná definice se používá i pro cukrovarské řízky). Na základě tohoto lidé nadšeně reagují i na stopy melasy v jinak naprosto na živiny chudé komerční směsi. Obě zmíněná krmiva obsahují pouze zbytky cukru, a pokud bychom chtěli skutečně dotovat energii musela by být dávka melasy na hodnotě 1 kg.
10. Jsou nějaké možnosti, jak se dostat k odborným informacím, k poradenství a vzdělávání vůbec u nás? Doporučil byste nějaké?
Každý má možnost dostat se k odborným informacím, zejména internet poskytuje obrovskou možnost dostat se velmi rychle a efektivně k požadovaným informacím. Vzdělávání už je jiná otázka, existují různé kurzy s různou odbornou úrovní a různou cenou. Doporučil bych opět pátrat po referencích ve svém okruhu známých a přátel, protože upřímné dobré doporučení je nejlepší reklama pro každou činnost.
11. Co byste přál v letošním roce každému majiteli koní, nebo možná lépe koním těchto majitelů? ;-)
Popřál bych všem lidem, kteří se pohybují v koňském světě, aby nikdy nemuseli řešit závažné problémy svých koní (a koně problémy svým majitelů) a samozřejmě úspěch ve stáji!
Dotaz na krmení vašeho koně je možné vznést na Dušana Kořínka prostřednictvím on-line poradny portálu Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní (SSCHK) na www.vzdelavani.chov-koni.cz
Dušan je lektorem a přednášejícím workshopů SSCHK o krmení, které se uskuteční v únoru a březnu 2011. Více zde >>>
Galerie
Kdyby koně uměli mluvit!
Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…
Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…