Pulmoran pro koně – příspěvek k léčbě zánětlivých onemocnění dýchacího systému

6. 4. 2010 Tisková informace

Zánětlivá onemocnění horních i dolních dýchacích cest trápí koně různých plemen, všech věkových kategorií i rozdílného pracovního využití. Stále častěji je důvodem opakované veterinární intervence zvláště chronické postižení dolních cest dýchacích a tento fakt se shoduje s humánní medicínou. /více../

U postižených koní dochází k více či méně závažnému narušení celkového zdravotního stavu, ovlivnění výkonnosti a někdy i k předčasnému ukončení sportovní kariéry.

Leros

Akutní onemocnění horních i dolních dýchacích cest jsou vyvolána virovými a bakteriálními infekcemi, u chronických případů hraje rozhodující úlohu, podobně jako u lidí trpících astmatem, přecitlivělost sliznice dolních dýchacích cest na vdechované alergeny. K těmto alergenům patří rostlinné pyly, plísně, trus a fragmenty těl roztočů a hmyzu, baktérie a anorganické části. Kůň je inhaluje s prachem, který se nachází ve stájovém a v menší míře i ve venkovním prostředí. Kombinace infekčního původce spolu s expozicí prachovým částicím je odpovědná za chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest především mladších koní.

Mezi klinické projevy zánětlivých onemocnění dýchacího systému patří výtok z nozder, kašel, který je zpočátku často pozorován po zátěži, ztížené dýchání a intolerance zátěže. U některých pacientů se symptomy rozvíjejí především v zimě, u jiných jsou výraznější v letním období spojeném s vysokým výskytem pylů.

Podobně jako v případě astmatu lidí platí i pro koně trpící chronickým onemocněním dolních dýchacích cest, že úplné vyléčení není možné. Nemoc lze pouze více či méně kontrolovat a bránit jejímu zhoršení. Prvním a nejdůležitějším opatřením je úprava stájového prostředí, které by mělo být vzdušné, s dobrou cirkulací vzduchu, ale bez průvanu a co nejméně prašné. Medikamentózní terapie spočívá v aplikaci

 • kortikoidů potlačujících zánětlivou reakci organismu,
 • bronchodilatancií roztahujících průdušky,
 • sekretolytik ředících hlen, který pak lze snáze vykašlat, a
 • antibiotik v případech, kdy se předpokládá podíl infekčního agens.

Účinné terapeutické látky lze najít nejenom v syntetických preparátech, ale také v přírodě. Rostlinné preparáty jsou pro koně, pro kterého je zelená či sušená píce zdrojem obživy, nejpřirozenější léčebnou alternativou. Složení různých variant bylinných průduškových směsí úspěšně používaných jak v humánním, tak veterinárním lékařství je založeno na dlouholetých zkušenostech a podporováno i současným výzkumem.

Leros Pulmoran Horse

Leros Pulmoran HorseLeros Pulmoran HorseNovinku na našem trhu představuje bylinná směs LEROS PULMORAN HORSE, jejíž „lidská" alternativa pomáhá překonat onemocnění dýchacích cest už řadu let. Leros Pulmoran, ať už určený pro humánní či koňskou medicínu, tvoří směs rostlinných drog s obsahem silic (šalvějový list, tymiánová nať, fenyklový plod, květ bezu černého), slizů (proskurníkový kořen, jitrocelový list), saponinů (lékořicový kořen), tříslovin (šalvějový list, kopřivová nať, truskavcová nať - nať rdesna ptačího), flavonoidů a dalších látek. Tyto látky rozpouštějí hleny, usnadňují vykašlávání, působí protizánětlivě, chrání sliznice a současně zklidňují dýchací cesty. Směs vytváří harmonicky a funkčně vyvážený celek složený pouze z čistých bylin, tzn. neobsahujících chemická aditiva.

 • List šalvěje lékařské (salviae folium) působí antisepticky, a tak potlačuje růst velkého počtu mikroorganismů.
 • Proskurníkový kořen (althaeae radix) obsahuje slizy, které rozpouštěním hlenů usnadňují vykašlávání, třísloviny podporující hojení sliznic a současně má protizánětlivé vlastnosti.
 • Truskavcová nať - nať rdesna ptačího (polygoni avicularis herba) obsahuje třísloviny, jež urychlují hojení sliznic a snižují propustnost krevních vlásečnic. Bylinná droga rozpouští hlen a pomáhá jeho vykašlávání.
 • Leros Pulmoran HorseTymiánová nať (thymi herba) podporuje vykašlávání, brání množení mikroorganismů svým antiseptickým účinkem a díky svým spasmolytickým vlastnostem účinně uvolňuje křeče hladkého svalstva. Křečovité stažení hladkého svalstva okolo průdušek zmenší jejich průměr, a tím i sníží průtok vzduchu do plic a ven.
 • Kopřivová nať (urticae herba) je metabolikum, které příznivě působí na metabolickou výměnu, pomáhá odplavovat nežádoucí látky z těla, a tak napomáhá celkovému uzdravení organismu.
 • Fenyklový plod (foeniculi fructus) podporuje vykašlávání a posun hlenů, má antiseptické a spasmolytické vlastnosti. Terpenické složky uvolňují křeče a výrazně zrychlují činnost řasinek na sliznici dýchacích cest.
 • Květ bezu černého (sambuci flos) má mírné diuretické účinky a přispívá k odplavení nežádoucích metabolitů z těla.
 • Jitrocelový list (plantaginis folium) pomáhá koním účinně vykašlávat a ředí hlen, čímž činí vykašlávání jednodušší. Slizy přítomné v droze snižují lokální dráždění, působí adsorpčně a chladivě. Při vnitřním použití, zejména při dráždivém kašli, zvyšují účinek přírodní mucinové vrstvy a chrání zakončení nervů proti dalšímu dráždění. Současně vstřebávají sekrety a neutralizují patologické rozkladné produkty.
 • Usnadnění odkašlávání a uvolnění křečí zabezpečuje i poslední bylina - lékořicový kořen (liquiritiae radix). Saponin, který obsahuje, má navíc protizánětlivé a antibiotické působení.

Pro zajištění maximálního efektu je třeba bylinnou směs přelít horkou vodou a nechat vyluhovat. Jen za tohoto předpokladu se mohou uvolňovat slizy a saponiny, které pomáhají v posouvání hlenu a chrání podrážděné sliznice.

Ing. Martin Kozák (Martin.Kozak@Leros.cz)

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…