Pravidla správného dekování
Dekovat, či nedekovat? Tak dnes otázka nezní. Dnešním tématem je otázka: Jak dekovat správně, aby to vašemu koni přineslo požadovaný komfort. Rozhodnete-li se svého koně dekovat, připravte se na skutečnost, že budete potřebovat pro dodržení správných zásad dekování poměrně širokou škálu různých typů dek.
Neostříhaný kůň
Začínáme, TEĎ
Máte-li v plánu se svým koněm pracovat i v zimním období, ale nechcete ho stříhat (např. tráví hodně času ve výběhu), je nezbytné začít s dekováním už začátkem podzimu - ideálně na přelomu září / října, kdy se teploty pohybují okolo 15 °C. Jen důsledným a včasným zadekováním zabráníte tomu, aby koni narostla hustá zimní srst. Začít je dobré ideálně lehkou dekou bez podšívky a postupně s klesající teplotou (cca 10 °C) vyměnit za deku s podšívkou.
V případě, že pořídíte deku výběhovou a nepromokavou, můžete ji bez jakéhokoli problému použít také ve stáji. Druhou možností je mít deky dvě - lehkou plátěnou případně s tenkou podšívkou do stáje a půjde-li kůň do výběhu, tak ho převléknout do lehké výběhové. Aby tento způsob dekování byl efektivní, měl by kůň mít na sobě deku jak ve výběhu, tak ve stáji. Samozřejmě, že pokud koně před deštěm zavíráte, může jít do výběhu i v ryze stájové dece. Nicméně stájové deky jsou obecně vyráběny z méně pevných, měkčích a lehčích materiálů, než deky výběhové. Riziko potrhání deky, když se kůň válí, nebo zavadí ve výběhu o větev apod., je tudíž výrazně vyšší. Navíc nejsou materiály stájových dek voděodolné, takže v případě namočení (déšť, vyválení v kaluži, sněhu apod.) nasáknou vodu a kůň bude ve výběhu v mokré dece. Ideální deka právě pro toto období je Deka lehká výběhová Bucas Smartex Rain.
Teplota klesá k nule
Začne-li být větší zima s teplotami okolo 5 °C - 0 °C (průběh listopadu), je vhodné začít používat lehké termodeky s gramáží do 200 g. Klesne-li teplota pod 0 °C, nebo se vám bude zdát, že je koni zima (bude-li kůň pod dekou chladný či se bude třást), použijte deku vyšší gramáže. Výběhové termodeky jsou dostupné v gramáži do 450 g, stájové termodeky do 500 g. U některých dek je možné navýšit teplotní komfort deky připnutím krčního dílu nebo připnutím poddeky. Samozřejmě již v průběhu výběru deky můžete volit standardní klasický střih, deku se zvýšeným krkem nebo deku s pevným/či odepínacím krčním dílem. Novinkou poslední doby je komfortní lacl pod břicho.
Na zimu bychom měli mít připravené termodeky ideálně dvě (jednu náhradní pro případ poškození deky nebo velkého znečištění). Pokud kůň chodí do výběhu, měl by mít výběhovou deku, protože vyválí-li se kůň se stájovou dekou ve sněhu, deka nasákne vodu a kůň bude v mokrém. Ve stáji lze používat nejen deku stájovou, ale i kvalitní výběhovou (naopak to rozhodně nefunguje stejně - ve výběhu stájová deka rozhodně nesplní svůj účel z důvodu chybějící nepromokavosti a nižší pevnosti materiálu). Výběhové deky si díky svému univerzálnímu použití vydobyly postavení nejoblíbenějších dek. Jedním z bestsellerů v kategorii výběhových dek je Deka výběhová HKM High Neck Plus.
Samozřejmá výbava po práci
Samozřejmě budete potřebovat i v průběhu celého roku odpocovací deku, ideálně alespoň dvě. V případě, že se kůň při práci více zpotí, bude třeba deku vyměnit. Odpocovací deky se vyrábí ze slabšího/silnějšího fleecu, dvouvrstvého fleecu nebo dralonu.
POZOR: Využijte mega akci, ODPOCOVACÍ DEKA za 90 Kč k nákupu jakékoli výběhové deky. Více o akci na stránkách EQUISERVIS.
Úmysl dobrý, výsledek špatný
Nejhorší, co můžete pro svého koně udělat, je dávat mu deku nárazově. Pokud je kůň v zimní srsti, zvyklý být ve výběhu i v horším počasí, deka není potřeba.
Pokud necháte koně nasadit hustou zimní srst, která sama o sobě vytváří přirozenou, velmi teplou „deku" a dáte na něj klasickou deku, srst se splácne a koni může být zima. Srst pro zachování své izolační a hřejivé funkce totiž potřebuje pracovat. Když má majitel při náhlém ochlazení pocit, že koni bude zima a dá mu deku (nejčastěji ještě jen tenkou pláštěnku, která koně nezahřeje), spíš mu uškodí, než pomůže.
Ostříhaný kůň
Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Kůň, který se zpotí v husté zimní srsti, velmi dlouho schne. Intenzivní práce je pro jeho metabolismus velmi náročná, protože koně se velmi snadno přehřívají. V tom případě si na zimu připravte jednu slabší stájovou deku - gramáž záleží podle toho, kdy a jak moc koně ostříháte. Můžete začít s lehkou dekou, s 50g dekou, nebo budete-li stříhat například až koncem října a kůň bude oholený úplně, rovnou s dekou o gramáži 150 g.
Další potřebnou dekou je alespoň jedna teplá stájová deka (ideálně dvě různých gramáží - minimálně 300 g). Budete také potřebovat jednu až dvě odpocovací deky. Chodí-li kůň během zimy na pás/do kolotoče, je možné odpocovací deku použít, ale měla by mít popruhy pod břichem, aby z koně nespadla. Nabízíme také speciální deky do kolotoče / na chodicí pás. Sportovní koně se přes zimu stříhají i vícekrát a jsou tedy poměrně choulostiví, je proto vhodné mít také teplou odpocovací deku - z dvojitého fleecu nebo z dralonu.
Pro udržení teplotního komfortu koně v terénu budete potřebovat bederku. Chodíte-li s koněm do terénu i ve větších mrazech, fleecová bederka nebude
stačit, protože profoukne, lepší bude bederka nepromokavá, podšitá fleecem, nebo softshellová.
Chodí-li váš ostříhaný kůň do výběhu, byť třeba jen na hodinu nebo dvě, je nezbytné, aby měl výběhovou deku, která neprofoukne a nepromokne.
Doporučujeme velmi oblíbenou deku Masta Avante, která je k dostání ve dvou gramážích (170 - 340 g) a také ve variantě s krčním dílem, nebo některou
z výborných a trvanlivých dek Horseware v gramážích 370 - 400 g.
Rostoucí oblibě se těší deky s krčním dílem - zejména pro koně, kteří jsou ustájeni ve venkovních boxech, ale také pro úplně oholené koně. K některým
dekám klasického střihu lze krční díl dokoupit a dle potřeby použít.
Článek je z aktuálního speciálního katalogu EQUISERVIS deky 2015/16, ve kterém najdete praktické srovnávací tabulky jednotlivých dek, třídění a druhy dek, tipy a rady ohledně dekování a všeho, co s tím souvisí. Samozřejmě v katalogu najdete i velké množství dek za neopakovatelné akční ceny.
Kompletní katalog je ke stažení v pdf na TÉTO ADRESE nebo si ho v průběhu října můžete vyzvednout v kamenné prodejně jezdeckých potřeb EQUISERVIS.
POZOR SOUTĚŽ!
Vyhrajte deku Horseware Ionic nebo výrobek Horseware Ionic pro lidi. Zaručená výhra pro každého 10 % na jakýkoli výrobek značky Horseware. Stačí poslat odpověď na soutěžní otázku! Více info o soutěži na stránkách www.equiservis.cz/soutez-s-horseware.
Kamenná prodejna Equiservis, Obchodní 977, Rudná u Prahy nebo www.equiservis.cz.
Otevírací doba
Po-Pá: 9 - 20 hod.
So: 9 - 20 hod.
Galerie
Kdyby koně uměli mluvit!
Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…
Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…