Podestýlka Granofyt – zkušenosti uživatelů

12. 3. 2014 Tým Granofyt.cz Autor fotek: Granofyt.cz

Moderní podestýlku z peletované slámy, kterou vyrábí náš nový partner, jsme vám představili v minulém článku. Dnes jsme se rozhodli zaměřit na praktické zkušenosti uživatelů. Co je přimělo ke změně podestýlání? Čím je Granofyt specifický a jaké má podle nich výhody oproti jinému stelivu? Jak se vůbec používá, je něčím odlišný od jiných podestýlek?

Proč si vybrat Granofyt?

„Naši zákazníci zmiňují dobré vlastnosti podestýlky, kvůli kterým si ji vybrali: jsou to především velmi vysoká savost, dobrá skladovatelnost a rychlé a snadné místování," říká vedoucí společnosti Granofyt, s.r.o, Jan Bejlek.

Místování je rychlé a jednoduché!„Nejčastěji nás zákazníci vyhledají, když řeší nějaký problém. Může to být nedostatek skladovacích prostor, problém s dostupností (i cenovou) ostatních podestýlek jako slámy či pilin nebo řeší velké množství hnoje, za který musí platit, nebo hůře, který nikdo nechce."

„Inspirovala jsem se v Německu, tam jsem na peletovanou slámu narazila. Slámu v balících jako podestýlku nevyhledávám: často je plesnivá, pak zas není k dostání, vzniká hodně hnoje... S Granofytem jsem spokojená nejen proto, že představuje úsporu času při úklidu boxů," vysvětluje Petra Safari (Aktivní stáj Žižkovec, Hradec Králové).

Další kategorií zákazníků jsou majitelé, kteří mají alergické či dušné koně a shánějí vhodnou alternativu. Granofyt představuje hypoalergenní podestýlku, která neobsahuje spory a další mikroorganizmy, které běžně sídlí například ve slámě.

Až posléze naši zákazníci zjišťují, že peletovaná sláma nabízí i další výhody, jako je právě snadné a rychlé místování a vysoká savost podestýlky, která tím pádem déle vydrží. Granofyt skýtá i další zdravotní výhody pro koně: jelikož je podestýlka měkká a pružná, kůň není při ležení otlačen a šetří si při vstávání klouby.

„Nejhmatatelnější zlepšení je vymizení hniloby kopyt u koně, u kterého jsem s ní bojoval již roky. Během půl roku stání na Granofytu hniloba kompletně zmizela, kopyto je zdravé, kůň nejeví zvýšenou citlivost a opět si užívám maxima prostornosti jeho chodů. Jsem nadšen!" sdílí svoji zkušenost Jakub Novotný (Sportovní stáj Golem, Praha).

Kopýtka v suchuPodestýlku Granofyt však využívají i majitelé koní, kteří si „jen" chtějí ušetřit práci. Za všechny hovoří Petra Čejková (jezdecký klub nedaleko Křemže u Českých Budějovic): „Jednoznačný prim pro mě hraje rychlý a snadný úklid boxu - čas jsou také peníze!"

Jak Granofyt používat

„Ke Granofytu jsem se propracovala v rané fázi zakládání naší stáje pro sedm koní poblíž Prahy. Betonová podlaha bez odtoku ve staré hospodářské budově není zrovna ideální podloží pro držení koně, a to ani při režimu celý den výběh, na noc box. Matrace i gumové podložky a rohože do boxu byly absolutně nad finanční rozpočet, přednost měly například nové rozvody elektriky či zprovoznění studny. Po zkušenostech s pilinami, hoblinami a slámou jsem došla k názoru, že nejlepší řešení bude někde mimo zaběhnuté pořádky. A našla jsem. Nejen díky minimu odpadu mi z uživatelského hlediska vyhovuje Granofyt absolutně. Z hlediska nastýlání boxu neznám jednodušší způsob, než jednou měsíčně přidat do podestýlky 4 čtrnáctikilové pytle a po půl roce vyměnit základ, který tvořím jedenácti pytli. Doopravdy je to tak snadné. Minuta práce jeden box, absolutní komfort pro koně," říká o své zkušenosti Adéla Hendrichová (Stáj Hendrichová, Průhonice).

Granofyt 1. denKaždý uživatel si nachází svůj způsob místování a nastýlání, který mu vyhovuje. Společnost Granofyt doporučuje první nastlání (cca 10 pytlů po 14 kg na standardní box) pokropit dostatečným množství vody, aby se pelety dříve rozpadly a vytvořily tak příjemnou a pružnou vrstvu. Jsou uživatelé, kteří pelety při nastýlání nekropí vůbec a nechají koně, aby si je v boxu sami rozšlapali. Dosypávání nových pelet pak probíhá dle čistotnosti koně cca jednou či dvakrát za týden a také je na každém, zda si vybere pelety pokropit, aby se rychleji rozpadly, nebo je nechá vcelku. Způsob dosypávání nové podestýlky se také liší u různých uživatelů. Někteří dosypávají nové pelety do starší podestýlky a jednou za pár měsíců vymění celý box. Další uživatelé preferují přirozenou obměnu podestýlky tím, že posunují starou podestýlku na místa, kam koně konají svou potřebu. „Nové pelety sypeme dopředu do boxu a starší podestýlku posunujeme klasicky směrem dozadu, tím vlastně nepotřebujeme vyvážet celý box za těch několik měsíců, jak je doporučováno - i když jednou za čas je asi dobré celý box vyčistit a vydezinfikovat," říká Martina Kuchařová (rodinná stáj, Stříbrná Skalice).

Místování je rychlé a jednoduché: místovacími vidlemi vybereme jen tuhý odpad a mokrá tmavá místa. Čistá podestýlka propadne místovacími vidlemi zpět. „Neznám nic jednoduššího, snad leda že by to někdo dělal za mě," říká Petra Čejková.

Nicméně je to jiné, než nakládat s dalšími běžnými podestýlkami. „Doporučuji vždy ještě nezkušené lidi, kteří budou slaměné pelety místovat, dobře zaškolit, aby zbytečně nevyhazovali čistou podestýlku například lopatou, jak jsou běžně zvyklí," radí Pavel Liška (sportovní stáj, Masečín).

Granofyt ve venkovním přístřešku

Kde je možné Granofyt použít?

Granofyt je možné použít jako podestýlku do vnitřních i venkovních boxů. Někteří zákazníci jej používají i do vozíků pro koně. „Tam je nicméně potřeba pelety pokropit více, aby se rozpadly a držely na místě," vysvětluje Pavel Liška.

Granofyt je vhodný i do venkovních přístřešků na betonové podloží či do vnitřních hal, tam je to především pak otázka financí.

Absorfyt, o něco odlišnější podestýlku, která je určená především pro hospodářská zvířata, tentokrát v nadrcené a daleko jemnější podobě (menší částice je třeba o něco více kropit), používají někteří zákazníci dokonce do koňských kolotočů. „Povrch je pro koňská kopyta měkký, pružný, a když to jednou za čas celé vyvezeme, je z toho kvalitní hnůj," říká o netradičním povrchu v kolotoči Jan Šabach (komerční stáj, Orlickoústecko).

GranofytPodestýlka Granofyt

Společnost Granofyt je výrobcem a dodavatelem moderních podestýlek pro všechna domácí a hospodářská zvířata.

www: www.granofyt.cz
Facebook: https://www.facebook.com/Granofyt
e-mail: info@granofyt.cz
telefon: +420 - 724 916 936

 

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…