Mohou koně onemocnět boreliózou?

13. 6. 2017 MVDr. Zuzana Satinská, EEBW Autor fotek: archiv autora

O borelióze se v dnešní době poměrně často mluví, lékaři si s ní však většinou nevědí rady. Věděli jste, že boreliózou mohou trpět nejen lidé, ale i zvířata? Pojďme si tento zdravotní problém představit blíže…

Něco málo z historie

Anglickým ekvivalentem boreliózy je lyme disease neboli lymeská nemoc. Tento název vznikl podle města Old Lyme v USA (stát Connecticut), kde byla v 70. letech u velké části obyvatel diagnostikována artritida s totožnými příznaky a s hmyzím kousnutím v anamnéze. Až po několika letech byl nalezen a popsán původce tohoto onemocnění - Borrelia burgdorferi sensu lato. V Evropě však byly příznaky onemocnění popsány již koncem 19. století.

Co je to borelie a jak se šíří

Původce boreliózy, Borrelia burgdorferi sensu lato, je spirálně stočená bakterie o délce 10 - 30 µm. Přenašečem této bakterie jsou klíšťata z rodu Ixodes, u nichž je borelie nalézána ve střevech (v současné době se zkoumá i možnost přenosu jinými krevsajícími parazity - komáry a blechami). Borelie se z klíštěte přenáší do hostitele slinami, případně regurgitací trávicího obsahu. Aby došlo k přenosu, musí být klíště přisáté minimálně 24 hodin (některé zdroje ale uvádí, že stačí doba přisátí delší než 6 hodin). Infikovat se může jak člověk, tak domácí zvířata včetně koní a psů. Kočky jsou k borelióze více rezistentní a onemocnění se u nich projeví jen výjimečně.

V České republice je až 20 % klíšťat infikovaných boreliemi a každé třetí klíště, které je pozitivní na borelii, má v sobě ještě další patogen způsobující jiné onemocnění (klíšťová encefalitida, anaplazmóza, babezióza, tularémie, bartonelóza).

Borelie v těle hostitele vyvolávají silnou imunitní odpověď a tělo si následně vytvoří protilátky. Borelie je přesto schopná v těle perzistovat zpravidla doživotně, protože umí velmi dobře obcházet imunitní systém díky schopnosti měnit zastoupení antigenů na svém povrchu (antigeny využívá imunitní systém k identifikaci cizorodých látek a patogenů). To je i důvodem obtížné výroby specifické a účinné vakcíny. Navíc se borelie při nepříznivých podmínkách dokáží uvnitř buněk stočit do kulovitých útvarů, tzv. cyst, které jim umožní v klidu přečkat např. léčbu antibiotiky. Při oslabení hostitele se opět projeví příznaky onemocnění.

Jak se borelióza projevuje

Borelióza je onemocnění s velmi nespecifickými příznaky a postihuje zejména klouby, nervový systém a svaly. U koní se často setkáváme s následujícími příznaky:

  • zvýšená teplota,
  • chronická ztráta hmotnosti,
  • občasné kulhání,
  • otok kloubů,
  • svalová ztuhlost,
  • dlouhodobě horší výkonnost,
  • artritida nebo další ortopedické problémy.

Často se uvádí také změny v chování a extrémní přecitlivělost kůže. Z neurologických příznaků se lze setkat s depresí, špatnou koordinací pohybů, poruchou polykání, náklonem hlavy nebo s encefalitidou. V posledních letech se v souvislosti s boreliózou debatuje také o uveitidě (nitroočním zánětu). Všechny tyto příznaky však mohou být spojeny s jiným onemocněními, například chřipkou, osteochondrózou, přetrénováním a dalšími onemocněními.

Diagnostika je většinou běh na dlouhou trať

Diagnostika není jednoduchá a spočívá ve vyloučení všech ostatních, více pravděpodobných diagnóz. Veterinář vždy provede důkladné klinické vyšetření a zhodnotí celkový zdravotní stav koně. Pokud kůň kulhá, provede diagnostiku kulhání, v případě postižení nervového systému pak celkové neurologické vyšetření. V diagnostice může pomoci informace od majitele, zda mohl mít kůň přisáté klíště více než 24 hodin, a zda se kůň pohybuje v oblasti s vyšším rizikem boreliózy.

 Dále lze odebrat krev a stanovit titr protilátek proti boreliím. Nicméně ani na základě výsledku tohoto testu nelze spolehlivě říci, zda je kůň infikován boreliózou. Pozitivní titr protilátek totiž znamená, že se kůň s boreliemi někdy setkal, ale nevypovídá to o tom, zda u něj propuklo onemocnění. Pokud předpokládáme, že kůň je infikovaný, může v diagnostice pomoci i pozitivní reakce na léčbu antibiotiky.

Borelie lze také identifikovat metodou PCR - tou lze vyšetřit jak přisáté klíště, tak vzorek kloubní membrány od koně (lze odebrat pouze v prostředí sterilního operačního sálu na klinice). Odstraněné klíště je možné nechat vyšetřit v laboratoři Protean s.r.o. v Českých Budějovicích. Cena za vyšetření je 690,- a v případě potvrzení přítomnosti borelie v klíštěti je možné nechat vyšetřit i klíšťovou encefalitidu a další nemoci přenášené klíšťaty. Více informací o vyšetřeních, cenách a možnosti objednání najdete na webových stránkách www.kliste.cz.

Postup při léčbě boreliózy u koní

Při terapii akutních infekcí se používají antibiotika, nejčastěji doxycyklin. Doxycyklin lze podávat v krmivu, nicméně se špatně vstřebává ze střev, a proto je nutné dlouhodobé podávání (léčba může trvat i několik měsíců). Také výsledek této terapie nemusí být vždy stoprocentní. Samozřejmostí je klidový režim koně, který by měl trvat ještě 1 měsíc po ukončení léčby. U chronických infekcí je léčba značně komplikovaná a často nemožná.

Klíčem v léčbě je podpora imunitního systému a jater. V dnešní době lze využít možností řady „alternativních" metod, jak zvíře a jeho imunitní systém podpořit. Můžu doporučit tradiční čínskou medicínu nebo homeopatii, které mají holistický přístup k léčbě, tedy léčí zvíře jako celek. Individuálně vybrané čínské byliny či homeopatické léky mívají velmi dobrý efekt, nejsou příliš finančně nákladné a nemají negativní vedlejší účinky.

Lze doporučit i podávání vitamínu C a E, omega-3 mastných kyselin nebo glutathionu. Omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě a podporují imunitní systém. Glutathion je silný antioxidant, který se nachází ve všech buňkách v těle. Je důležitý zejména pro játra a má přímý protizánětlivý efekt při artritidě. To z něj dělá jeden z klíčů v léčbě boreliózy. Hladinu glutathionu zvyšuje například ostropestřec mariánský, který je známý svým ochranným působením na játra. Jeho podáváním tak podpoříte játra i tvorbu glutathionu. Také selen je důležitý prvek, který pomáhá tělu recyklovat a produkovat více glutathionu.

 Prevence je základ

Prevence zahrnuje ochranu před napadením klíšťaty vhodnými repelenty, a po procházce pečlivá prohlídka sebe i zvířete a brzké vytáhnutí přisátého klíštěte. Klíště odstraňujte pinzetou, nikoli holýma rukama. Postižené místo je třeba ihned vydesinfikovat.

U psů lze zvolit i očkování. Ideální je očkovat mimo dobu aktivity klíšťat, nevhodnější je období od listopadu do března. Aplikují se 2 dávky vakcíny v odstupu 2-4 týdnů, po této základní vakcinaci je nutné každoroční přeočkování.

Počet nakažených klíšťat se liší i v závislosti na lokalitě. Je dobré sledovat mapu výskytu klíšťat infikovaných nejen lymskou boreliózou, kterou najdete na webových stránkách www.kliste.cz.

U boreliózy tedy platí, že prevence je k nezaplacení.

Za tým Aktivního zvířete,
MVDr. Zuzana Satinská, EEBW
Contipro

Zdroje:
http://ivcjournal.com/lyme-disease-in-the-equine/
https://willtherebecake.org/2014/11/11/a-little-lyme-qa-with-our-special-guest-this-afternoon-tara/
http://www.equinemedsurg.com/articles/equine-lyme-equine-pigeon-fever/
http://www.horsechannel.com/horse-health/8-things-to-know-about-lyme-disease.aspx

 Contipro a. s.

561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com

Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.

Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…