Mnišský pepř - pomoc při zabřezávání i Cushingu
Mnišský pepř, drmek obecný, Abrahámův strom, vitex Agnus-castus - to vše jsou různé názvy pro jeden jediný drobný, teplomilný strom, který kvete fialkovými květy a jeho drobné, kuličkovité plody se sbírají a suší pro léčebné účely. Víte, čím může být prospěšný vašim koním?
Mnišský pepř byl již mnohokrát zmíněn v dochovaných dokumentech starých Řeků a Římanů. Pro jeho protiafrodiziakální účinky byl ve středověku používán evropskými mnichy, aby jim pomohl lépe snášet celibát – odtud mnišský pepř. Pepř proto, že plody mají nenapodobitelnou peprnou chuť.
Mnišský pepř má dlouhou historii v bylinkářství, kde je používán s cílem vybalancovat hormonální systém, a to jak samčí, tak samičí. Zatímco samci a samice mají rozdílné hladiny hormonů, které jsou produkovány pohlavními orgány, tak právě hormonální aktivita těchto pohlavních orgánů je řízena těmi samými hormony hypofýzy: luteinizačním a folikulostimulačním hormonem.
Nedávný výzkum působení extraktu z mnišského pepře ukázal, že mnišský pepř podporuje aktivitu dopaminu. A právě dopamin reguluje vylučování luteinizačního a folikulostimulačního hormonu.
Dopamin také reguluje vylučování prolaktinu a dalších hormonů podvěsku mozkového, například beta-endorfinu, alfa-melanotropinu a kortikotropinu, který sám zase reguluje sekreci dalších hormonů.
Mnišský pepř funguje v tomto systému hormonů jako adaptogen, pomáhá stabilizovat fyziologické procesy a nastolit homeostázu, tedy stálé vnitřní prostředí organismu nezbytné k optimálnímu fungování orgánů.
Mnišský pepř je pro účely humánní medicíny poměrně dobře prostudován a byl také schválen německou Komisí E (u Spolkového institutu pro léčiva a zdravotnické prostředky), která vypracovává vědecký a lékařský materiál o žádoucích či nežádoucích účincích rostlinných léčiv. Mimochodem, nežádoucí účinky mnišského pepře jsou při dodržení předepsaného dávkování výjimečné.
U koní má mnišský pepř potenciál pomoci udržet homeostázu v širokém spektru situací, kdy pomáhá optimalizovat:
- Funkci vaječníků a produkci samičích hormonů
- Laktaci
- Některé poruchy chování klisen
- Produkci samčích hormonů
- Některé poruchy chování hřebců
- Línání (ovlivněné prolaktinem)
- Produkci adenokortikotropního hormonu, který stimuluje produkci kortizolu
Vzhledem k poslednímu (a předposlednímu :-)) uvedenému je mnišský pepř používán u koní s Cushingovým syndromem (CS) hlavně jako podpora správného přelínávání. V klinickém testu, kdy byl mnišský pepř podáván skupině 25 koní, došlo po tříměsíčním podávání u všech koní ke zlepšení příznaků CS, konkrétně nadměrného růstu srsti, rozložení tuku a v této studii dokonce i schvácení (Self, 2003).
Mnišský pepř lze kombinovat s běžným léčivem, používaným k potlačení příznaků CS, pergolidem (Prascend, Permax…), také tato kombinace byla ověřena několika studiemi. Přestože studie z roku 2002 (Beech et al.) účinnost mnišského pepře na CS velmi zpochybňuje, v následujících letech bylo provedeno několik dalších. Např. Bradaric a kol. (2013) po rozsáhlém pokusu s 38 koňmi s CS uvádí zlepšení přelínávání a nadměrného růstu srsti po přidání mnišského pepře i u koní, kteří byli a jsou léčeni pergolidem. Lépe reagovali na kombinaci pergolidu + mnišského pepře koně, kteří dosud nebyli nijak léčeni, což samozřejmě ale také souvisí s potvrzením účinnosti pergolidu.
Je však velmi důležité zmínit, že mnišský pepř NENÍ náhradou Prascendu aj. Pokud vašemu koni veterinář doporučí pergolid, podávejte mu jej. Mnišský pepř můžete po dohodě s veterinářem k Prascendu přidat, můžete jej zkusit při podezření na CS, kdy ještě nemáte výsledky testů, na jejichž základě bude kůň teprve medikován, a samozřejmě jeho místo v krmné dávce je jasné u koní, kteří z jakéhokoliv důvodu léčbu pergolidem nemohou podstoupit.
Nejčastější a díky úspěchům i nejznámější důvod použití mnišského pepře v širší chovatelské praxi však není CS, ale je používán k regulaci nepravidelné říje a/nebo při obtížích se zabřezáváním. Zde pokládáme za nutné připomenout, že se nesmí podávat v průběhu březosti (Mills and Bone, 2000). Po připuštění je tak lepší jeho podávání přerušit až do vyšetření březosti a dle jeho výsledku znovu mnišský pepř krmit či nekrmit.
Mnišský pepř je tak zajímavým příkladem toho, kdy mnohé vědecké studie potvrzují a vysvětlují tradiční použití bylin. Extrakt ještě nevedeme, ale ten nejkvalitnější čistý sušený plod mnišského pepře samozřejmě nekoupíte nikde jinde, než u Stiefelu. Jenom zde máte jistotu, že krmíte nevyčpělé, nekontaminované, nenavlhlé kuličky se zárodky plísní, které se někde neválejí v otevřeném pytli X let... Věřte, že už jen najít pěstitele kvalitních bylin, jejichž sušené rostliny a plody nepřekračují povolené limity reziduí pesticidů, mikrobiálních patogenů, těžkých kovů atd. není vůbec jednoduché ☹, přestože je nejen evropský trh plný lákavých nabídek… Hrozící degradaci suroviny během nesprávného skladování si vzhledem ke kvalitním obalům už Stiefel umí ohlídat sám.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
STIEFEL ČESKÁ REPUBLIKA
Jsme jako vy. Máme své koně, kteří jsou jako členové naší rodiny. Když jim není nejlépe, zůstáváme s nimi vzhůru přes noc, odkládáme jednání a schůzky, neodjedeme na dovolenou. Těšíme se z toho, když se jim daří skvěle a začnou třeba i trochu „zlobit". Koně jsou, stejně jako naše rodina, naší prioritou. Pro naše koně hledáme vždy to nejlepší. Produkty Stiefel jsme používali mnoho let a mnohé z nich u nás nemají ve výsledku konkurenci. Jak je našim dobrým zvykem, odvádíme kompletní práci včetně povinných registrací pro prodej v ČR, českých etiket, českého katalogu a poradenství.
- Najdete nás na www.stiefel-net.cz.
Ghoda s.r.o.
Husinecká 10
130 00 Praha 3
- Tel: +420 226 254 194
- E-mail: prodej@stiefel-net.cz
Galerie
Kdyby koně uměli mluvit!
Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…
Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…