Mikroklima stáje je pro koně nejdůležitější
Setkání s Petrem Půlpánem, majitelem areálu Equus Kinsky v Hradištku, je vždy příjemné a velice inspirativní. Povídali jsme si o tom, jak areál vznikal a na co byl při jeho vzniku kladen důraz.
Equus Kinsky je znám především díky chovu unikátního, ryze českého plemene koní Kinských založeného v roce 1832. Kůň Kinský byl původně šlechtěn pro parforsní hony, později pro překážkové dostihy. Dnes nachází široké uplatnění ve všech obvyklých disciplínách jezdeckého sportu od drezurního ježdění, přes skokové disciplíny až po uplatnění jako kůň pro rekreační ježdění a sport dětí.
Na samém okraji malé obce Hradištko vyrostl během posledních let nový areál jezdecké školy Equus Kinsky. Areál je umístěn v krásné krajině na břehu řeky Labe. Dobře koncipovaný areál se stále rozrůstá. Vedle ustájení pro 60 koní a kompletního zázemí jak pro jezdce, tak pro koně, zde stojí dvě jezdecké haly, které svými rozměry 29 x 66 metrů a 23 x 50 metrů dominují celé stavbě a zajišťují provoz jezdecké školy i během nepřízně počasí. Další dvě venkovní jízdárny s tribunami musí uspokojit každého náročnějšího jezdce. Areál v Hradištku pořádá každoročně řadu oblíbených akcí, jak pro závodní jezdce, tak pro širokou veřejnost. Při akcích je využíván i penzion, který je součástí areálu.
Jak se zrodila myšlenka na stavbu areálu?
Když jsme se už pro výstavbu areálu rozhodli, nejprve jsme navštívili celou řadu fungujících jezdeckých areálů u nás i po celé Evropě. U nás jsou léty prověřené například areály v Kladrubech nebo Písku. A po světě jezdíme dál a hledáme další inspiraci pro naši práci.
Ze zkušeností, které jsme takto získali, jsme dospěli k rozhodnutí, že nepůjdeme cestou rekonstrukce, ale postavíme areál na zelené louce. Následovalo hledání pozemku. To nebylo snadné, pozemek musel splňovat řadu kritérií. Dobrou dostupnost, potřebné rozměry a orientaci ke světovým stranám atd. Inspirací se pro nás stal areál Královské jezdecké školy v Jerez de la Frontera. Po jeho vzoru jsme se rozhodli pro uspořádání areálu do tvaru šesticípé hvězdy.
Ke spolupráci jsme oslovili pana architekta Javůrka, který je mimo jiné také autorem farmy Čapí hnízdo. Ten vytvořil na základě našich požadavků celou urbanistickou koncepci areálu i návrh. S průběhem realizace jsme na základě nabitých zkušeností začali do navrhování také zasahovat. Nic nevzniká snadno a v jednu chvíli se zdálo, že o přátelství Jiřího Javůrka přijdeme. Nakonec ale vše dobře dopadlo.
Co bylo při navrhování areálu nejdůležitější?
Pro koně je nejdůležitější mikroklima stáje. To je ovlivněno okny, větráním, množstvím světla. Koně díky pocení a dýchání vyprodukují velké množství vlhkosti. Je tedy potřeba stáje dobře větrat. Na druhé straně ale koním nesvědčí průvan. Je pěkné, pokud mohou koně z ustájení vykukovat oknem ven, ale je to poměrně nepraktické. Vedle toho, že nízkým oknem mohou vyhazovat ven seno, tak především nízkým oknem proudí do ustájení průvan, který koně špatně snášejí. Mnohem výhodnější je umístění oken nad hlavami koně. Vzduch proudí nad nimi, odvádí vlhkost, ale průvan koně neohrožuje. Kromě vhodně uspořádaných a dostatečně velkých větracích otvorů má význam zvolit i takové stavební materiály, které kvalitu mikroklimatu stáje podpoří.
Jednou z možností je využít vláknocementové střešní krytiny Cembrit. Díky svému složení - cementu, organickým vláknům a křemičitým přísadám - je tato krytina nejen velmi pevná, nehořlavá, UV stabilní a výrazně snižující hlučnost, například kapek deště, ale především paropropustná. Díky této vlastnosti se na její rubové straně nesráží vodní páry a nezhoršují stájové klima. Společně s dobře navrženým větracím systémem a rozdělením prostoru tak použití střešní krytiny Cembrit přispívá k vybudování stáje, která svým mikroklimatem bude co nejbližší přirozeným životním podmínkám koní.
Důležité jsou také provozní faktory, šířka uliček, umístění napajedel. Z provozního hlediska je důležité sledovat pohyby materiálů. Denně se ho přemisťuje velké množství. Vzdálenosti, které je při jeho přesouvání nutné překonat, ovlivňují únavu a výkon lidí, kteří se o koně starají. Tvar šesticípé hvězdy s vnitřním rondelem je tedy velice výhodný. Nechtěli jsme naskladňovat z vnějšku, proto jsme použili pro jednotlivá křídla budov různé funkční využití, střídá se tu stáj - stodola - stáj.
Dalším důležitým zařízením areálu jsou jízdárny. V Hradišťku máme dvě. Po negativní zkušenosti s asfaltovou krytinou jsme na obě jízdárny postupně nainstalovali vlnitou krytinu Cembrit. V prvním případě máme strop podbitý latěmi. Udělali jsme to z estetického důvodu. Dřevo je ale náročné na údržbu. Při stavbě druhé jízdárny jsme nechali vlnitou krytinu Cembrit ze spodní strany viditelnou a myslím, že to vůbec ničemu nevadí.
Výhodou této krytiny je, že je paropropustná, pomáhá tedy odvodu vlhkosti z prostoru jízdárny. Také není hlučná při dešti, jako jsou například plechové krytiny.
Vlnitá střešní krytina Cembrit
Vlnitá krytina je oblíbeným materiálem pro zastřešení velkých ploch zemědělských staveb.
Speciální nabídku pro chovatele koní najdete na této stránce společnosti Cembrit.
Pro své vlastnosti nachází uplatnění při jejich rekonstrukcích i při výstavbě nových moderních stájí. Vláknocementová krytina díky svému léty prověřenému složení stabilizuje vnitřní vlhkost i teplotu a výborně odolává povětrnostním podmínkám. Cement jako základní materiál dává krytině tvar, organická vlákna a křemičité přísady jí pak dodávají vysokou pevnost. Nejčastěji se v zemědělství používá v přírodním šedém provedení, které zaručuje její dokonalou prodyšnost, ale i v barevném podání podle přání investora.
Benefity:
- Nehořlavost
- Paropropustnost - To znamená, že v případě vyšší vlhkosti nedochází ke srážení vody na rubové straně vlnovky a k jejímu skapávání.
- UV stabilita - Základní vlastnosti a životnost vlnité krytiny nejsou ovlivňované slunečním zářením. Nedochází k její degradaci tak jako u výrobků z plastických hmot. Ani tepelné zatížení materiálu neovlivňuje jeho životnost.
- Vysoká nosnost
- Nízká hlučnost - Při dešti dokáže vláknocement na rozdíl od plechových krytin omezit přenos hluku do vnitřního prostředí.
- Rychlá montáž
Jak dnes areál funguje?
Nabízíme ustájení pro 60 koní. Funguje zde jezdecká škola, máme vlastní chov. Vedle toho se snažíme pořádat akce pro odborníky i pro širokou veřejnost. Při nich využíváme klubovnu a penzion, který je součástí areálu. V letošním roce jsme dobudovali dětské hřiště a tribuny pro diváky. Stále se snažíme o další rozvoj areálu, abychom měli návštěvníkům co nabídnout.
Pokud je areál dobře navržen, stačí na jeho provoz minimální počet osob. Lidská práce je v dnešní době drahá. O provoz areálu se starám se svojí ženou a synem. Máme zde dva pečovatele o koně a jednoho nebo dva údržbáře.
Největší radost nám dělají pořádané akce. Jsme rádi, že se u nás lidem líbí.
Nejbližší plánované akce v Hradišťku:
- 30. 8. Národní přehlídka koní Kinských
- 31. 8. Slavnosti koní a veletrh jezdeckého vybavení
- 13. - 14. 9. skokové závody Champions Tour - „Land Rover Cup" , Z-ST
- 15. - 17. 9. FEI World Dressage Chellenge - světový drezurní test
- 18. 9. zkoušky tříletých teplokrevných klisen a tří- a čtyřletých hřebců KK
- 27. 9. Národní přehlídka fríských koní
Společnost Cembrit a.s.
je součástí dánské společnosti Cembrit Holding A/S, která je členem skupiny FLSmidth.
Cembrit patří mezi největší výrobce stavebních materiálů v Evropě. Společnost se zaměřuje především na výrobu střešní krytiny a fasádních desek z vláknocementu. Její výrobky jsou určeny pro střechy obytných, občanských i průmyslových objektů a na fasádní obklady budov a obklady interiérů.
Galerie
Kdyby koně uměli mluvit!
Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…
Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…