Mého koně bolí záda: Sedlo – padne mu správně?

Už jsme se seznámili s anatomií zad koně, s příčinami bolestí zad i tím, jak se bolest zad u koně projevuje. Jedním z původců bolesti zad koně může být i nevhodně zvolené sedlo. Připravili jsme průvodce pro správný výběr anglického sedla.

Tvar sedla je velmi důležitý. Měl by ideálně kopírovat záda koně a hlavně nikde netlačit. Je to jako s výběrem boty. Pokud nezvolíme správně a bota někde tlačí, rozhodně při chůzi necítíme komfort. Máme tendenci došlapovat tak, aby bota tlačila co nejméně. Někdy dokonce začneme trochu kulhat, abychom si ulevili. U koňského sedla je to stejné – pokud v některém místě tlačí, kůň se snaží jít tak, aby ho to tlačilo co nejméně. Tím ale nadměrně přetěžuje jiné svalové skupiny, vznikají blokády v různých částech těla a pozorujeme i výraznější křivost koně.

Pokud si toho nevšimneme včas a stále používáme nepadnoucí sedlo, na koni se začnou projevovat známky bolesti zad, kulhání a další změny v chování, pohybu nebo výkonnosti. K bolesti zad se postupně přidávají problémy, jako jsou bolesti kloubů, osteoartróza apod.

Jak tedy vybrat správné sedlo?

Ono se to dobře řekne, že sedlo musí dobře padnout a kopírovat tvar koňských zad. Ale jak to vlastně poznám? Při výběru sedla vám nejlépe poradí sedlář, který vybrané sedlo pasuje přímo na záda koně. Přesto jsou pravidla, která bychom měli při výběru sedla znát. Připravili jsme si pro vás průvodce pro správný výběr anglického sedla. Barevně jsme vyznačili, na co si při výběru sedla dát pozor.

Správná poloha sedla

 

 

Sedlo by mělo ležet až za okrajem lopatky (šedá čára), jinak dochází k blokování lopatky při pohybu koně.

Naopak končit by sedlo mělo v úrovni posledního hrudního obratle. Orientovat se můžeme podle umístění posledního žebra – na fotografii vyznačeno šedou čárou. Žlutá čára značí první bederní obratel, sedlo by nemělo zasahovat dál až do oblasti bederní páteře.

Páteřní kanál sedla

Páteřní kanál sedla by měl být široký tak, aby polštáře netlačily na spinální výběžky obratlů, šlachy zádových svalů ani nervová zakončení po celé své délce. Problém nevyřeší ani různé korekční dečky – ty spíše prostor ještě zúží. Dalo by se to přirovnat k nošení dalšího páru ponožek v botách, které jsou nám malé. Na fotografii jsou vyznačené oblasti, na které je potřeba si dát pozor. 

  • Žlutá čára: do prostoru mezi vnitřní plochou přední komory a kohoutkem by se měly vejít 2–3 prsty.
  • Zelená čára: prostor mezi kohoutkem a boční stranou přední komory by měl být stejný na obou stranách a opět minimálně na 2 prsty.
  • Fialová a modrá čára: sedlo by mělo ležet na těle koně a nemělo by nikde tlačit.

Nezapomínejme na podbřišník

Neméně důležitý je i správný podbřišník! V oblasti kolem lokte by měl být užší, naopak v oblasti hrudní kosti by měl být nejširší, aby se tlak rozložil na větší plochu. Příliš úzký podbřišník se doslova zařezává do prsních svalů, a vede ke zkracování chodů. Pro snadnější dýchání je vždy lepší mít gumy na obou koncích podbřišníku.

Pojďme se podívat na detail úvodního obrázku. Myslíte, že sedlo, které má kůň na zádech, je vhodně zvolené? Rozkreslíme si důležitá místa, podle kterých to poznáme.

Modrou čárou je vyznačená lopatka koně – jak vidíme, sedlo zasahuje hodně přes lopatku. Žlutou čárou je vyznačený průběh posledního žebra, oranžová čára vyznačuje začátek bederní páteře. Na obrázku vidíme, že sedlo zasahuje až do bederní páteře, což je špatně – sedlo je pro tohoto koně příliš velké.

Mám dobře padnoucí sedlo?

Správný výběr sedla je pro zdravá záda koně opravdu velmi důležitý. Kůň nám tento výběr komplikuje tím, že nám neřekne, zda ho sedlo někde tlačí. Je to jenom na nás lidech, abychom zvolili opravdu dobře padnoucí sedlo. Pokud si chcete přečíst více o tom, jak poznáme, že se výběr nepodařil úplně správně, podívejte se na 3. díl seriálu o zádech na blogu Aktivního zvířete.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O autorce: MVDr. Zuzana Zápalková, EEBW

Mým posláním je pomáhat zvířatům k bezbolestnému pohybu, neboť bez pohybu není život. K tomu využívám metody, jako jsou chiropraxe a masáže. Homeopatie je mým pomocníkem při řešení dalších strastí nejen zvířat, ale i lidí.

Více o mně najdete na webových stránkách www.equinemassage.cz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contipro a. s.

561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com

Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.

Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…