Mého koně bolí záda: 5 tipů proti bolavým zádům

22. 8. 2018 MVDr. Zuzana Zápalková, Contipro a.s. Autor fotek: archiv autorky

V našem seriálu o bolavých zádech se dostáváme k poslednímu dílu. Již víme něco o anatomii zad, o příčinách a projevech bolavých zad a také jsme si rozebrali jednoho z hlavních původců bolavých zad a tím je sedlo. V posledním díle si povíme více o tom, jak bolesti zad předcházet, resp. jak bolavá záda napravit.

Co se týká jezdeckých koní, asi všichni shodneme na tom, že nejdůležitější je správné ježdění. Ale zde narážíme na to, že už se asi neshodneme, co to přesně znamená. Tisíc různých jezdců má tisíc různých názorů, proto se zde touto problematikou zabývat nebudeme. Vypíchneme si 5 věcí, které je dobré zařadit do péče o koně, abyste předešli bolavým zádům.

Strečink

Strečink neboli protažení je žhavé téma. Jsou rozdílné názory na to, zda ho provádět či ne. Pokud budete strečink provádět správně a na zahřátém koni (tedy nejlépe po práci s ním), tak určitě ano. Existuje spousta možností, jak strečink provést. Nejoblíbenější asi zůstává vybízení koně, aby se natahoval za pamlskem.

U tohoto způsobu se protahuje hlavě krční páteř a horní partie zad. Dbejte ale, aby se kůň po pamlsku neohnal příliš rychle. Potom nedojde ke kýženému protažení a navíc si kůň může ublížit. Při protahování nezapomínejte ani na končetiny, hrudník a pánev. Pro více inspirace se podívejte například sem.

Silný střed těla

V prvním díle našeho seriálu jsme si popsali anatomii zad a řekli jsme si, že svaly středu těla stabilizují páteř koně. Z tohoto důvodu je nutné pro zdravá záda mít silný střed těla. Svaly posílíme buď správným ježděním, nebo cíleným posilováním středu těla. Pro tento účel je výborné kavaletové cvičení, skoková gymnastika nebo některé drezurní prvky, pokud jsou správně provedené (např. práce ve dvou stopách, malé kruhy).

Fyzioterapie

Dopřejme koni fyzioterapeutické či chiropraktické ošetření. Je to manuální metoda, pomocí které se odstraňují dysfunkce kloubů. Nejlepší je zařadit fyzioterapii do péče o koně preventivně, tzn. dříve, než se jakýkoliv problém projeví.

Většinou platí, že pokud řešíme problém až potom, co se projevuje bolestivostí, je řešení složitější a náročnější (po stránce času i peněz). Preventivním ošetřením předejdete problémům a dalším komplikacím.

Pro rekreačního koně bez zjevných pohybových obtíží je většinou dostačující ošetření 1 – 2x ročně. U sportujících koní nebo koní náchylnějších na kloubní problémy je frekvence ošetření individuální (většinou 3 – 4x ročně).

Sedlo

Pravidelně kontrolujte sedlo, protože právě sedlo je častou příčinou bolestí zad koně. Podívejte se, zda správně sedí a není ho potřeba vycpat. (Jak to poznám?). Zkontrolujte také uzdečku a udidlo. Pokud někde nesedí nebo tlačí, kůň je nucen nepříjemnému tlaku uhýbat.

V minulém díle jsme si řekli, že je důležité dobře znát koně a podívat se na to, zda se u něho již nezačínají projevovat známky bolesti zad (Jak se projeví bolavá záda koně?).

Jezdec

V neposlední řadě se zaměřte na jezdce. Pokud bude jezdec křivý, bude křivit i svého koně i přes dokonalou péči o něj. Proto vzdělávejme se, snažme se jezdit správně a udržovat se v kondici i mimo sedlo.

Se zdravým koněm si potom můžeme užívat nekonečných vyjížděk a mít radost ze společně strávených chvil spoustu let. Jak už víme, pokud koně něco bolí, snaží se tomu při pohybu „uhýbat“, tím nadměrně zatěžuje jiné části těla. Kvůli nepřirozeným stereotypům při pohybu potom dochází k většímu opotřebení kloubů, rozvoji osteoartrózy a kulhání. A tomu všemu my přeci chceme zabránit!

Pokud byste potřebovali více literatury o protahování koně a posilování středu těla, podívejte se na náš seriál přímo na blogu Aktivního zvířete.

 

O autorce: MVDr. Zuzana Zápalková, EEBW

Mým posláním je pomáhat zvířatům k bezbolestnému pohybu, neboť bez pohybu není život. K tomu využívám metody, jako jsou chiropraxe a masáže. Homeopatie je mým pomocníkem při řešení dalších strastí nejen zvířat, ale i lidí.

Více o mně najdete na webových stránkách www.equinemassage.cz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contipro a. s.

561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com

Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.

Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…