Kurzy s chladnokrevníky na Hradčanech

27. 2. 2009 Tisková informace

/PR článek/  Vzdělávací kurzy pro chovatele a příznivce chladnokrevných koní pořádá pravidelně soukromý hřebčín Hradčany a občanské sdružení Centrum rozvoje chovu slezského norika Hradčany. První v letošním roce z přelomu ledna a února 2009 – Kurz postrojování a zapřahání do břemene - byl pravým outdoroovým víkendem. To,  co je mnohdy překážkou u sportovních plemen – sníh na kolbišti -  beganům nevadí ani při kurzu se začátečníky. Hradčanský vítr od Orlických hor byl zatěžkávací zkouškou spíše pro studenty v kurzu.

V sobotu ráno začal výklad nad výstrojí a výzbrojí pro zápřah koně do břemene. Pokračování u výkladu nad zapřaháním a vedením koně v břemeni proběhlo odpoledne. Instruktáž směřovala k různým úskalím tažení břemen bez možnosti brzdění. Sobotní společenský minivečer patřil přednášce o pracovní cestě Josefa Svobody za kočími v  Anglii s fotografickou prezentací. Diskuze nad begany pokračovala do noci.

Neděle pokračovala dalším výkladem a praktickými zkouškami. Vedoucí kurzu střídali koně dle věku a zdatnosti, takže studenti získali informace o práci při zapřahání mladého koně. Závěrečné odpoledne opět patřilo všem studentům v malém závodě na čas – odvlečení kmene v určené trase a přepřahnutí koně do jiného výřezu. Závod byl dvoukolový, při každém kole vedli závodníci koně střídavě na jedné nebo na dvou (opratích).

Připravit se na start letmý...

Závěrečný drajv.

Před závodem.

Přepřahnutí v lese na čas.

Výsledky v soutěži ukázaly na to, že kurz měl velký výsledek – i začátečníci dosáhli výborných časů! Společnost, která se věnuje chladnokrevníkům, se stále více rozrůstá a žije svým společenským a odborným životem. Předností těchto koní je vytvoření množství alternativ pro volný čas i pro cílené přípravy.

V kurzu působili slezští norici, kteří vynikají ochotou ke spolupráci s člověkem a právem se o nich mluví jako o moderních rodinných koních.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…