Koně ve službách policie
Odvaha, síla a klid – tak by bylo možné charakterizovat mohutné čtyřnohé svěřence operativního oddílu Městské policie Ostrava. O moderním přístupu k výcviku policejních koní jsme si povídali s panem Miroslavem Holým, zástupcem Skupiny hipologie operativního oddílu MPO. Příjemným překvapením je skutečnost, že při výběru mladých koní a při přidělování koní jezdcům-policistům se klade obrovský důraz na charakter a povahové rysy daného koně a také na soulad s jezdcem.
Obnovená tradice
Historie jízdního oddílu města Ostrava sahá až k přelomu minulého století. V lednu roku 1900 vyjeli do ostravských ulic na koních první čtyři členové policejního sboru. Činnost jízdních oddílů ukončil až Zákon o národní bezpečnosti v roce 1948. Po téměř padesátileté odmlce byla tradice obnovena. V dubnu roku 1993 bylo slavnostně zařazeno do služby v řadách Městské policie Ostrava dvanáct koní a třináct jezdců – strážníků. Stádo služebních koní bylo složeno ze dvou běloušů plemene český teplokrevník a deseti koní plemene slezský norik. Od roku 1997 bylo toto složení koní postupně obměněno a nahrazeno mnohem vhodnějším plemenem, a to starokladrubským koněm.
Koně v řadách policie
Skupina hipologie tvoří nenahraditelnou část Ostravské městské policie. Koně jsou využíváni v mnoha rozdílných situacích. Můžete je potkat například:
- při běžném výkonu služby, kde působí preventivně v okrajových částech města Ostravy, v CHKO povodí Odry, parcích, lesoparcích a v okolí rekreačních kolonií,
- jako doprovod významných společenských a kulturních akcí,
- při rizikových akcích, při kterých pomáhají strážníkům zklidnit napjaté a konfliktní situace - koně vzbuzují respekt a tím umožňují lepší zvládnutí krizových stavů,
- při pátrání po pohřešovaných osobách ve členitém terénu ve spolupráci s policií České republiky.
Podstatnou část tvoří využití koní při prezentaci práce Městské policie u příležitosti ukázek výcviku koní pro veřejnost nebo při závodech. Závody mezi oddíly jízdních policií se již tradičně konají v Ostravě za účasti zahraničních ekip a koně MPO se v této konkurenci rozhodně neztratí. Při závodech koně prezentují svou přípravu k výkonu služby.
Mezinárodní policejní mistrovství ČR 2018 v jezdectví: zdolávání policejních překážek (Sacramoso Aurelia XLVI – 118)
Jaký by měl být správný policejní kůň?
Kůň reprezentuje policejní složky, proto by měl svým vzhledem vzbuzovat respekt. Neméně důležité jsou i jeho povahové vlastnosti. Policejní kůň je často vystavován stresovým situacím a pracuje ve velmi těžkých podmínkách, proto je zapotřebí klidná a vyrovnaná povaha s určitou dávkou odvahy. Při různých přehlídkách nebo demonstracích je nutné, aby byl policejní kůň trpělivý a ve všech případech by měl projevovat ochotu ke spolupráci pod sedlem.
Aurelián, strážce pořádku
Jedním z policejních koní MPO je Sacramoso Aurelia XLVI – 118, nazývaný Aurelián, starokladrubský bělouš linie Sacramoso. Aurelián, nyní jedenáctiletý valach, pochází se soukromého chovu z Vacenovic. K MPO dorazil ve věku 2,5 roku a v současné době je to pravděpodobně nejvšestrannější kůň s výjimečným charakterem. Na závodech jízdních policií Aurelián pravidelně dosahuje výborných výsledků, na letošním XXI. ročníku v Ostravě se stal vítězem. Při rizikových akcích je vodičem méně zkušených koní a slouží také jako výcvikový kůň pro jezdce v přípravě.
Mezinárodní policejní mistrovství ČR 2018 v jezdectví: cross (Sacramoso Aurelia XLVI – 118)
Kůň – další zbraň v rukou policistů
Návrat koní do policejních řad jistě otevřel policistům nová pole působnosti. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že policista případně policistka v sedle budí mnohem větší respekt než „obyčejný pěšák“. Policisté ve městě se mohou pohybovat rychleji i v zónách, do kterých se služebním vozem nedostanou. Při pátrání potom mohou i do terénů, které zůstávají pro auta nepřístupné. Jsme rádi, že se obnovila tradice služebních koní, i když víme, že vybrat a vycvičit správného služebního koně není vůbec jednoduchá věc.
Nejdůležitější cvik pro policejního koně je "umět stát na místě", a to za všech okolností. To znamená, že výbuchy petard pod nohama, hozené dýmovnice, skandující dav, řev sirén a další rušivé podněty musí umět policejní kůň snášet bez úskoků či couvání. Pokud máte takového koně, zvládnou danou situaci i jiní koně, kteří by sami neobstáli.
Pokud vás zajímá, jakým způsobem se kůň vybírá a co obnáší služba u policie, přečtěte si článek na blogu Aktivního zvířete.
Autor článku: Ing. Kateřina Pavlíková
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Contipro a. s.
561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com
Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.
Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.
Galerie
Kdyby koně uměli mluvit!
Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…
Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…