Koně a stáj…

22. 7. 2013 Cembrit.cz Autor fotek: archiv Cembrit.cz

Jak koním zajistit ve stáji co nejlepší mikroklima, poradí článek od našeho partnera, společnosti Cembrit a.s.

Stáj bývá pro mnoho koní místem, kde tráví velkou, pokud ne většinovou část svého života.

Tento fakt je v rozporu s přirozenými životními podmínkami druhu Equus caballus, který se vyvíjel a v divoké či zdivočelé formě stále žije pouze v otevřené krajině, bez snahy se ukrývat či dokonce trávit svůj čas v nějakém uzavřeném prostoru, ať už by se jednalo o jeskynní úkryty, různé nory a doupata či dokonce hustější rostlinné porosty. Lidské potřeby a obavy i omezení volných přírodních prostor rozvíjející se civilizací však u domácích koní zcela zásadně tuto skutečnost změnily; vyvstala doslova nutnost koně zavírat do uzavřených staveb.

Využití střešní krytiny Cembrit v ustájení pro koněTento krok však velmi razantně vystavil a vystavuje koně působení zcela odlišných klimatických faktorů. Klima uzavřených prostor, kam patří i stáje, se nazývá kryptoklima či kryptomikroklima (kryptos = z řečtiny skrytý) a od klimatu otevřeného vnějšího prostředí se liší především složením vzduchu a světelným režimem. Zcela obecně platí, že v uzavřených prostorách má vzduch odlišnou teplotu a vlhkost, je koncentrovanější na plyny, prach i organické částice, méně se pohybuje a vládne zde větší tma.

Budeme-li se bavit o kryptomikroklimatu koňské stáje, pak dochází především k těmto změnám:

  • zvyšuje se teplota vzduchu, protože koně vyzařují a vydávají velké množství tepla;
  • zvyšuje se vlhkost vzduchu, protože koně při dýchání vylučují velké množství vodní páry, která se ve vzduchu rozptýlí; nevýhodou vodní páry je to, že se vysráží na chladných površích okolních předmětů, například stropu, stěnách, kde pak představuje vynikající podmínky pro růst a množení plísní a dalších patogenních mikroorganismů;
  • zvyšuje se obsah CO2, a to opět především díky vydechovanému vzduchu;
  • zvyšuje se koncentrace dalších plynů, především pak amoniaku, který je u koní ve velké míře obsažen v moči; jedná se o velmi nebezpečný plyn, který je schopen silně poškodit dýchací cesty i jiné tkáně (například sliznice, kopyta apod.) a bohužel už ve chvíli, kdy je ve stáji cítit, vysoce překračuje bezpečnou koncentraci;
  • zvyšuje se koncentrace prachu a organických částic včetně mikroorganismů, a to z podestýlky, sena, jiného krmiva, ale i trusu a moči koní, z jejich těl, srsti a různých dalších výměšků.

Všechny tyto faktory nejenže zhoršují pohodu koní, protože namáhají jeho dýchání a způsobují, že je jim „horko", ale jsou také příčinou vážných zdravotních problémů. Jedním z hlavních je tzv. dušnost, správně opakující se obstrukční onemocnění dýchacích cest (RAO), které je charakterizování zhoršenou funkcí plic a vznikem alergie na organické součásti stájového vzduchu.

stáje s krytinou Cembrit

Řešením je zajistit ve stáji důkladné větrání, tedy dostatečnou výměnu znečištěného stájového vzduchu za vhodnější venkovní. Díky tomu se může výrazně snížit koncentrace prachu a organických částic, udrží se vlhkost a teplota vzduchu na optimální nebo aspoň přijatelné hodnotě a tím se výrazně zvýší celková hygiena stáje i pohoda koní v ní žijících. Kromě vhodně uspořádaných a dostatečně velkých větracích otvorů má význam zvolit i takové stavební materiály, které tento proces podpoří.

Jednou z možností je využití speciální střešní krytiny, vláknocementové vlnité krytiny Cembrit. Díky svému složení - cementu, organickým vláknům a křemičitým přísadám - je tato krytina nejen velmi pevná, nehořlavá, UV stabilní a výrazně snižující hlučnost, například kapek deště, ale především paropropustná. Díky této vlastnosti se na její rubové straně nesráží vodní páry a nezhoršují stájové klima. Společně s dobře navrženým větracím systémem a rozdělením prostoru tak použití střešní krytiny Cembrit přispívá k vybudování stáje, která svým kryptomikroklimatem bude co nejbližší přirozeným, tedy venkovním, životním podmínkám.

MVDr. Dominika Švehlová

Vlnitá střešní krytina Cembrit

vlnitá střešní krytina CembritVlnitá krytina je oblíbeným materiálem pro zastřešení velkých ploch zemědělských staveb. Pro své vlastnosti nachází uplatnění při jejich rekonstrukcích i při výstavbě nových moderních stájí. Vláknocementová krytina díky svému léty prověřenému složení stabilizuje vnitřní vlhkost i teplotu a výborně odolává povětrnostním podmínkám. Cement, jako základní materiál, dává krytině tvar, organická vlákna a křemičité přísady ji pak dodávají vysokou pevnost. Nejčastěji se v zemědělství používá v přírodním šedém provedení, které zaručuje její dokonalou prodyšnost, ale i v barevném podání podle přání investora.

Benefity:
  • Nehořlavost
  • Paropropustnost - To znamená, že v případě vyšší vlhkosti nedochází ke srážení vody na rubové straně vlnovky a k jejímu skapávání.
  • UV stabilita - Základní vlastnosti a životnost vlnité krytiny nejsou ovlivňované slunečním zářením. Nedochází k její degradaci tak jako u výrobků z plastických hmot. Ani tepelné zatížení materiálu neovlivňuje jeho životnost.
  • Vysoká nosnost
  • Nízká hlučnost - Při dešti dokáže vláknocement narozdíl od plechových krytin omezit přenos hluku do vnitřního prostředí.
  • Rychlá montáž

Cembrit logoSpolečnost Cembrit a.s.

je součástí dánské společnosti Cembrit Holding A/S, která je členem skupiny FLSmidth.
Cembrit patří mezi největší výrobce stavebních materiálů v Evropě. Společnost se zaměřuje především na výrobu střešní krytiny a fasádních desek z vláknocementu. Její výrobky jsou určeny pro střechy obytných, občanských i průmyslových objektů a na fasádní obklady budov a obklady interiérů.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…