Jak se obléknout, abychom v zimě na koni nemrzli?

16. 10. 2018 tým Equiservisu Autor fotek: archiv Equiservisu

Přichází ochlazení a jezdcům nastává každoroční dilema – co na sebe, abychom po vyjížďce nebyli zmrzlí jako rampouchy? Zejména my zimomřivější se před každou přicházející zimou modlíme, aby byla co nejmírnější, a rozšiřujeme svou výbavu o další hřejivé doplňky.

Tento článek vznikl na základě praktických zkušeností po mnoha proježděných (a často protrpěných) zimách. A to nejen našich, ale také těch vašich. Děkujeme vám, že jste se s námi o ně podělili a doufáme, že pro vás bude užitečný.

Na fotografii Anna Pleváková a kůň Amur

Bude se v něm trochu prolínat oblečení podzimní a přechodné s oblečením vyloženě zimním, což se nedá tak úplně oddělit. Věříme, že vám pomůžeme lépe se v zimní výbavě zorientovat a že letos v zimě už mrznout nebudete (nebo alespoň ne tolik :-)).

Základním principem při oblékání za účelem jakékoliv pohybové aktivity je vrstvení. Podstatou vrstvení je správná kombinace jednotlivých materiálů tak, aby byla zachována jejich funkce. Pokud se jedna vrstva vynechá, nebo je z nevhodného materiálu, celý systém vrstvení ztrácí smysl a nebude fungovat. Zjednodušeně řečeno – pokud si pod funkční mikinu a bundu vezmete bavlněné triko, nebo bavlněnou mikinu na funkční tričko, případně jako horní vrstvu použijete „igelitovou“ šusťákovku, můžete se s pocitem sucha a tepla rozloučit.

Nejčastěji se hovoří o třech vrstvách, jejich počet se ale samozřejmě v závislosti na podmínkách mění.

PRVNÍ VRSTVA

  • Funkční prádlo, které je prodyšné a především odvádí pot od těla, abyste byli v suchu a neprochladli.

Funkční prádlo se nejčastěji vyrábí z umělých vláken (polyester) s různými příměsemi. Vlákna jsou většinou dutá a odvod vlhkosti je ještě podpořen speciálním způsobem tkaní. Nabídka funkčních triček je velmi široká a výrobci vždy uvádějí, pro jakou míru intenzity je prádlo určeno.

Pokud se tedy bavíme o jezdectví, je potřeba zvážit, jestli chceme vysoce prodyšné tričko pro náročné tréninky v hale, nebo něco více hřejivého pro klidné vyjížďky v romantické zimní krajině („Kdepak ty ptááááčku hnííízdo mááááš….!“).

Jestliže patříte spíš mezi jezdce mrznoucí na procházkách v terénu, doporučila bych z osobní zkušenosti trika z merino vlny. Ta jsou velmi hřejivá, přirozeně antibakteriální, ale neodvádí tak dobře vlhkost, což je předurčuje pro aktivity, při nichž se tolik nezpotíme. Merino ale hřeje i vlhké, takže se nebojte, že zpocení v něm budete mrznout. Jasně, je to záležitost poměrně drahá, ale zrovna v případě merina je cena úměrná kvalitě. Některá levná rádoby merino trika mají podíl vlny skutečně minimální a jednoduše nefungují. A další věcí, která je u merina zásadní, je způsob, jakým je utkané. Některá „koušou“, což prostě na sobě mít nechcete. Proto doporučuji vyrazit do specializované prodejny a zkoušet, dokud neobjevíte to pravé.

Samozřejmě že neexistují jen funkční trička, ale i spodky, chcete-li „podvlíkačky“ nebo „jégrovky“. Platí o nich vše, co jsem napsala o tričkách. Jedinou drobnou vadou na kráse by mohlo být to, že při oblékání rajtek na teplé legíny se tyto legíny hrnou nahoru. Dost špatně se to pak rovná. Řešením je zastrčit pro oblékání rajtek legíny do ponožek.

Další možností, jak si zateplit nohy, jsou punčocháče. Při rychlém průzkumu nabídky na webu jsem ovšem objevila jen termo punčocháče s vysokým podílem bavlny, takže je otázka, jak v nich bude, pokud se zpotíme. Dobrým řešením by mohla být letošní novinka od KINGSLAND – termo punčocháče zateplené vlnou.

Velmi dobré ohlasy máme dlouhodobě na oblečení Back On Track. Jsou to různá trička a legíny, které v sobě kombinují unikátní prohřívací a regenerační vlastnosti s výborným odvodem potu a vysokou prodyšností.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, mějte na paměti, že prádlo musí být v první řadě příjemné, abyste ho rádi nosili, a samozřejmě musí dobře sedět – přiléhat k tělu, nikde neodstávat, aby mohlo plnit svou funkci.

Náš tip: Funkční prádlo CRAFT – je klasikou a dlouholetou stálicí v naší nabídce, prádlo je kvalitní a i po mnoha letech intenzivního používání vypadá skoro jako nové.

DRUHÁ VRSTVA

Vrstva izolační, která má za úkol dále odvádět vlhkost pryč od těla a především udržet nás v teple. Funkčních mikin, vhodných jako druhá vrstva, je na trhu spousta, ve variantách pro všechna roční období. Na zimu vždy vybírejte takovou, která bude nejen prodyšná, ale také hřejivá.

Ideální druhou vrstvou jsou fleecové mikiny. Fleece je pružný, příjemný, výborně odvádí pot a hřeje. K dostání je v různých gramážích – od tenkých mikin až po ty opravdu huňaté a velmi teplé.

Další perfektní volbou, kterou mohu nejen pro jezdecký sport doporučit, jsou léty prověřené mikiny z materiálu Polartec. V naší nabídce naleznete oblečení Polartec od značky Pikeur. Je to již dlouhá léta součást jejich každoroční nabídky a díky svým perfektním vlastnostem se těší velké oblibě nejen mezi vámi, ale také mezi námi. Aspoň jednu polartecovou mikinu najdete v šatníku snad každého zaměstnance naší prodejny :-) Je to opravdu univerzální kousek – já sama mám dvě, používám je na koně, na turistiku, na lyže.

Existují také různé mikiny, kde se tyto materiály kombinují (pěkné jsou například od Spooks model Simona nebo Laura), v posledních letech jsou populární takové, kde tělo je prošívané, s lehoučkým zateplením, a rukávy jsou podle typu fleecové, polartecové nebo z tenkého softshellu. Je to o něco méně prodyšná varianta, takže při intenzivním tréninku v ní možná bude až moc teplo, zato po něm vás krásně zahřeje a neprofouknete v ní.

Softshell

Softshellové oblečení je tak trochu kategorie sama pro sebe. Je to poměrně nový materiál, který se ale od svého uvedení na trh stal hitem. Samozřejmě že i v rámci softshellu existují značné rozdíly. Kvalitní softshell je velmi pružný, prodyšný a voděodolný. Vyrábí se v tzv. letní variantě, tenké, bez podšívky, a také v tzv. zimní variantě, která má vnitřní stranu fleecovou, je o něco méně prodyšná a značně hřejivá.

Máme rádi nejen softshellové bundy, ale také vesty, které jsou v chladných měsících perfektní jako další zateplení pod bundu. Jsou ale velmi oblíbené i pro svou univerzálnost a celoroční použitelnost jako ochrana zad proti prochladnutí, bez omezení pohyblivosti rukou.

Rajtky (a nohy vůbec)

Začneme u rajtek – už pár let jsou neodmyslitelnou součástí jezdeckého šatníku mnoha z nás softshellové rajtky. Vyrábí je mnoho výrobců, od levnějších až po ty nejdražší. Můžete si vybrat z různých střihů s vyšším či nižším pasem (rozhodně doporučujeme v zimě se vyhnout tolik módním „bokovkám“ – taková prochladlá bedra nejsou nic příjemného), s celokoženým/gripovým sedem nebo bez, nebo ve stále oblíbenějším provedení jeggins – bez zapínání v pase. Vnitřní strana termorajtek je většinou velmi příjemná, chlupatá, vnější materiál neprofoukne a velmi dobře drží teplo u těla.

Další skvělou záležitostí jsou dlouhé kožené chapsy. Nebojte, existují i bez třásní a v těch určitě nebudete v anglickém sedle vypadat nepatřičně :-). Samy o sobě nejsou příliš hřejivé, ale velmi dobře izolují a ochrání celé vaše nohy před deštěm i sněhem. A rajtky před špínou.

Teplé softshellové rajtky jsou velmi hřejivé samy o sobě, zejména Pikeur si naši zákazníci již mnoho let velmi chválí. V kombinaci s první funkční teplou vrstvou a/nebo s dlouhými chapsy jsou výborným řešením, když teploty klesají hluboko pod nulu. Pokud vyrážíte na dlouhou procházku zimní krajinou při teplotách opravdu velmi nízkých a víte, že se nezahřejete pohybem, nebo pokud trénujete a stojíte celé hodiny ve studené hale, bude to nejspíš chtít se zateplením přitvrdit.

Další stupeň zateplení představují teplé jezdecké kalhoty (například Horze). Vypadají sice trochu jako oteplováky, což se jedincům se silně vyvinutým estetickým cítěním nemusí líbit, nicméně my zmrzlí jsme z nich nadšeni. Kalhoty jsou opravdu velmi teplé, odolné vodě i větru, díky rovnému širšímu střihu si je pohodlně navléknete na vaše běžné rajtky. Mají zpravidla vysoký pas a po stranách nohavic zipy zhruba ke kolenům, takže je pohodlně můžete nosit i s vysokými termobotami, samozřejmostí je protiskluzový sed, ať už syntetická kůže nebo gripy.

Ponožky

Ponožky jsou často opomíjenou, nicméně dost důležitou součástí zimní výbavy. I ponožky by měly být z funkčního materiálu, aby byl zajištěn odvod potu. Skvělé jsou ponožky Back On Track. Jsou sice slabší, ale díky unikátní použité technologii pomáhají prokrvovat a prohřívat nohy a velmi dobře odvádějí vlhkost. Dále samozřejmě ponožky s větším či menším podílem merino či klasické vlny.

U nás najdete léty a mnoha spokojenými uživateli prověřené a naprosto skvělé ponožky Vavrys. Samozřejmě existují i ponožky čistě syntetické, které jsou zcela nenáročné na údržbu. U ponožek úplně nedoporučujeme vrstvit je na sebe. Může se totiž snadno stát, že bude noha moc uškrcená, odkrví se a pak velmi snadno promrzne.

Boty

Mnoho jezdců, kteří tráví zimu víceméně v hale, si na ježdění často vystačí s koženými botami v kombinaci s teplejší ponožkou. Kdo ale tráví čas v mrazech venku, bez termobot  se nejspíš neobejde.

V nabídce jsou termoboty nízké i vysoké, kožené, gumové i syntetické. Kožené (bývají zateplené beránkem nebo mají termopodšívku – ARIAT), jsou nejprodyšnější, ale potřebují samozřejmě pravidelnou péči (umýt, namazat tukovým mazáním, které boty přirozeně impregnuje, případně použít impregnační sprej na kůži). Gumové, případně syntetické s gumovou spodní částí, jsou perfektní do podzimního mokrého marastu kolem stáje a ve výbězích. Zateplené jsou nejčastěji syntetickým beránkem nebo neoprenem. Jsou většinou velmi teplé, proto v nich v teplotách kolem nuly může být horko.

Zejména oblíbené termoboty s gumou ve spodní části jsou v tomto směru trochu zrádné. Teplá ponožka v kombinaci s gumovou neprodyšnou botou a nějakým časem stráveným prací ve stáji znamená mokré nohy. Guma vlhkost, kterou odvedou ponožky, už dále ven nepustí. Dokud se hýbeme, je nám dobře, pokud ale s takto mokrýma nohama sedneme na koně a jdeme v mrazu ven, za chvíli budou naše prsty pravděpodobně jako rampouchy. Takže pokud víte, že nejdete hned jezdit a čeká vás nějaká práce kolem koní, doporučuji mít jiné boty na práci a jiné na ježdění.

Termoboty mohou ježdění v zimě opravdu výrazně zpříjemnit, ale pravdou je, že takové, ve kterých by bylo 100% teplo i ve velkých mrazech, na své objevení teprve čekají. Pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, vždy vezměte tu větší. Kožíšek v botě se může trochu vymáčknout, ale mějte na paměti, že se do bot musíte vejít s teplou ponožkou.

TŘETÍ VRSTVA

Jejím úkolem je ochrana před vnějšími vlivy (voda, vítr, chlad) a zároveň další transport vlhkosti ven. Tady se můžete dokonale vyřádit.

Bund je na trhu spousty a výrobci nás každý rok zásobují dalšími a dalšími v rámci nových kolekcí. Krátké do pasu – bluzony, které jsou oblíbené mezi skokany právě pro svůj krátký střih, delší v klasickém střihu zhruba k bokům nebo pod zadek, rostoucí oblibě se těší také jezdecké kabáty. Jsou vybaveny jedním nebo dvěma vysokými rozparky, díky nimž si na kabát nebudete sedat při ježdění, a zároveň vám báječně zahřejí stehna i pozadí během postávání na jízdárně. Velmi často jsou kromě praktičnosti také skutečně elegantní.

Pokud jezdíte v bezpečnostní vestě, pamatujte, že vesta se vždy musí vejít pod oblečení. Bezpečnostní vesta musí být co nejblíže tělu, proto pod ní patří jen tenké spodní vrstvy. Myslete na to při nákupu vaší bundy.

Bunda Horze Brooke – jeden z nejteplejších kousků v naší nabídce

Zimní bundy jsou pochopitelně zateplené, a to buď peřím, nebo syntetickými vlákny. Skvělou vlastností péřové výplně je kombinace vysoké hřejivosti a minimální váhy a objemu.

Perfektním příkladem je ARIAT Ideal z letošní kolekce. Peří neslehává, bunda drží tvar dlouhé roky, ale je náročnější na údržbu a když nasákne vodou, dlouho schne. Syntetické zateplení je těžší a objemnější při stejné hřejivosti jako peří, časem také ztrácí tvar, nicméně výrazně boduje snadnou údržbou a velmi rychlým usycháním.

Prošívané bundy jsou většinou velmi lehké i při vyšším zateplení a také slušně prodyšné, ovšem vnější materiál je někdy slabší a bývá pouze voděodolný, nikoli nepromokavý.

Bundy s nepromokavým vnějším materiálem jsou často robustnější, pokud jsou hodně zateplené, tak mohou být těžší a méně prodyšné, ale vnější materiál je zase pevnější a odolnější.

Jestliže sedáte na koně i v podzimním deštivém počasí, můžete jít cestou funkčních materiálů s membránou a vysokým stupněm prodyšnosti, nebo cestou mechanické ochrany proti vodě = klasická igelitová pláštěnka z nějaké pevnější varianty plastu.

Velmi oblíbená jsou ponča, protože dobře zakryjí také jezdcova stehna a celé sedlo a často mají kapuci tak velkou, že se vejde i na helmu. To ale není úplně vhodné řešení pro koně, kteří se bojí i vlastního stínu :-)

Rukavice

Naprostá nutnost, jakmile se trochu ochladí. Modelů zimních rukavic je spousta. U nás najdete především rukavice značky Cassini, která je vyráběná přímo pro nás, pod naším dohledem a na základě našich zkušeností a doporučení. Jedná se o velmi slušné rukavice za příznivé ceny.

Vychytávkou, která opravdu funguje, jsou zateplené (neopren + fleece na hřbetě ruky) jezdecké palčáky Cassini Chlum. Palec a malíček jsou zvlášť, zbylé 3 prsty jsou u sebe a mohou se tak navzájem zahřívat.

V o něco vyšších cenových relacích se pak pohybují rukavice od Roeckl. Ten se dlouhodobě snaží vymyslet rukavice, které by byly co nejslabší, a tudíž co nejpohodlnější pro ježdění, a zároveň co nejteplejší – horní strana je z nějakého hřejivého materiálu, který neprofoukne, a dlaň je z materiálu tenkého (nejčastěji syntetická kůže), takže v rukavicích nedojde ke ztrátě kontaktu do otěží. V jejich nabídce najdeme rukavice s WindStopper membránou, goretexové, polartecové. Konkrétně tyto opravdu velmi dobře kombinují hřejivost s prostupností a i přesto, že jejich životnost je samozřejmě omezená, jsou to již dlouhé roky jedny z nejoblíbenějších rukavic v naší nabídce.

Pokud vám ruce mrznou opravdu hodně a před prostupností dáte přednost teplu, doporučuji sáhnout po některých hodně zateplených rukavicích. Trochu už připomínají rukavice lyžařské, ale ruku na srdce – jestli v nich nebudou prsty jako rampouchy, estetické hledisko jde stranou.

Čepice

Pod helmy s nastavitelnou velikostí jsou naprosto bezvadným řešením kukly. Koupíte je v každém sportovním obchodě, v různých cenách podle použitého materiálu (syntetika, vlna a různé jejich kombinace). Pokud máte helmu přesně na vaši hlavu, bez možnosti nastavení velikosti, zkuste čelenku s tvarováním na uši. Další oblíbenou možností, kterou nabízejí někteří výrobci helem, jsou speciální hřejivé klapky na uši, které připevníte k helmě.

Pokud jste si oblíbili jezdecké značky i do civilu, máme pro vás každý rok velkou nabídku kulichů, čelenek a hřejivých nákrčníků od výrobců jezdeckého oblečení, které jsou vždy dokonale sladěné s aktuální kolekcí.

Jestli jste dočetli až sem, děkuji a doufám, že jsem vám aspoň trochu pomohla lépe se v problematice zorientovat a že letošní zimu zvládnete v teple a suchu.

Nakonec přidávám nějaké tipy na naše (i vaše) nejoblíbenější značky a na některé zdařilé kousky z nových kolekcí.

Wellensteyn je opravdu pojem. Je to německá značka nejezdeckého oblečení, které máme v sortimentu již téměř 10 let a od začátku jsme mu propadli. Jsou to skutečně jedinečné a nepřehlédnutelné bundy a kabáty, velmi módní, propracované do posledního detailu, které skvěle sedí. Zimní modely patří mezi to nejteplejší, co trh nabízí. Jejich zateplené bundy jsou možná o něco těžší než jiné, ale kvalita použitých materiálů i zpracování je skutečně nekompromisní a v tomto případě 100% platí, že vyšší pořizovací cena znamená investici na dlouhé roky.

Spooks je velice oblíbená mladistvá značka, která v rámci podzimního a zimního oblečení nabízí zejména prošívané bundy a vesty méně či více zateplené. Spooks šije v užším a kratším střihu a velmi pěkně sedí. Z letošní zimní kolekce se nám líbí Kira s kytičkovanou podšívkou, a delší bunda Luisa, která vypadá, že bude velmi teplá.

Kingsland je již tradiční součástí naší nabídky. Jejich kolekce jsou ve velmi decentním, až usedlém designu, ale jsou to věci funkční a kvalitní. Z kolekce pro letošní podzim a zimu nás zaujala především mikina Julie, která je ve skvělém delším projmutém střihu, z velice příjemného hřejivého materiálu, a péřová bunda Atherton. Ta je velmi (ale opravdu velmi) teplá, ovšem díky péřové výplni je její váha minimální.

HorsePilot je nová značka v naší nabídce. Jejich zimní bundě Fahrenheit dáváme palec nahoru za úžasně příjemný vysoký límec, náplety v rukávech a také za sněžný pás uvnitř bundy, který skvěle ochrání proti profouknutí zespoda. V kombinaci s perfektním střihem, kvalitním materiálem a velmi hřejivým zateplením se jedná o kousek, se kterým nesáhnete vedle.

Pikeur je klasika, která nestárne. Jejich kolekce oblečení je vždy naprosto dokonale sladěná s kolekcí pro koně. Najdete zde vysoce módní kousky, ale i funkční membránové bundy, které vás udrží v teple a suchu i v tom nejhorším nečasu. V nové kolekci již tradičně nechybí roláky z Polartecu, naši pozornost upoutaly zejména některé bundy: nepromokavé a prodyšné modely Dea a Landana, obě v delším střihu, dokonale módní a jedinečná Gayana, a maximálně elegantní kabát Tamika a bunda Tabelle.

A nakonec nesmíme zapomenout na oblečení značky HKM. Bundy a kabáty této značky jsou dlouhodobě velmi oblíbené pro svůj příznivý poměr ceny a kvality.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Společnost Equiservis spol. s r.o. byla založena v roce 1993 jako jedna z prvních prodejen jezdeckých potřeb v České republice. Nyní můžete nakupovat ve třech kamenných prodejnách (Rudná u Prahy, Praha 9 - Letňany a Brno - Jih (Vídeňská 327/112)) a v e-shopu.

Otevírací doba kamenných prodejen:
Po - So: 9 - 20 hod

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…