Hot Hill: jak se rodí ranč (2)

19. 3. 2015 Tým Cembrit.cz Autor fotek: archiv Cembrit a.s. a Ranče Hothill

Minulý rok v červnu jsme opustili ranč v Neslovicích ve fázi plánování a příprav. V průběhu zimy začaly plány majitelů nabírat konkrétní podobu a nový ranč Hot Hill se již těší na zahájení letní sezóny. Co je tedy na ranči nového?

O vzniku a první etapě výstavby ranče Hot Hill čtěte v článku Hot Hill: jak se rodí ranč (1).

výstavba zastřešeného ochozuV průběhu zimy vyrostlo celé srdce ranče. Je to zastřešený ochoz, ke kterému přiléhá klubovna, zázemí pro jezdce, sedlovna, zastřešená letní kuchyň, dílna a zázemí pro správce, v ohradách také přístřešky pro koně na zimní období.

To nejdůležitější, co jsme se při realizaci druhé etapy projektu naučili, je, že plánování je důležité. Původní plány se musely přizpůsobit zkušenostem, které jsme postupně získali. V areálu se objevila spodní voda, zjistili jsme, odkud nejčastěji fouká vítr, sledujeme přírodu. Také navštěvujeme známé a kamarády a učíme se z jejich chyb. To je důvod, proč se rádi podělíme o naše rozhodnutí i chyby s dalšími.

Do areálu vede úzká příjezdová cesta a při nepřízni počasí se sem nedostane těžká technika. Pracujeme na zprovoznění staré příjezdové komunikace tak, aby do areálu mohl snadno zajíždět i kamion. To samozřejmě bude vyžadovat určité náklady.

Každá úprava plánů přináší nejen nové náklady, ale i časové zdržení. "Často to vypadá, že si jen tak povídáme u kávy. Ale právě čas vynaložený na plánování se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí v uspořeném čase i penězích při realizaci, vlastní chyby jsou dražší a také zdržují," říká Aleš Caesar.

skrývkaV průběhu prací se objevovaly nové a nové otázky. Používat dřevo hoblované, nebo nehoblované? Rozhodli jsme se pro hoblované dřevo.
Jak a co zabednit? Zvolili jsme OSB desky, které budou v budoucnu pokryté obkladem z akátového dřeva. Využíváme materiál z našeho lesa, který budeme řezat na vlastní pásové pile.

Vruty pro založení jsme nakonec do země zabetonovali. Zjistili jsme, že bude potřeba zpevnit plochu před přístřešky, aby bylo možné použít těžší techniku. Z důvodu výskytu spodní vody jsme museli v areálu vybudovat drenáž. Provedli jsme skrývku půdy a zpevněné plochy spolykaly dosud kolem 20 kamionů štěrku. Výstavbu krmelce jsme odložili a místo toho jsme nechali zhotovit zpevněné plochy pro krmení koní.

Důležité rozhodnutí bylo pořízení nezámrzných napáječek pro napájení koní v zimě. Na pozemku je studna, chceme ale zbudovat na nejvyšším bodě nádrž, která poslouží v případě výpadku elektřiny. Potřebovat budeme také záložní zdroj.

Řešili jsme zavětrování staveb, nakonec jsme nechali zhotovit kovové konzole, které střešní konstrukci připevnily k buňkám, a pro zavětrování jsme využili ocelová lanka.

Pokládáme vlnitou střešení krytinu Cembrit

V původním projektu jsme počítali s velkým přístřeškem pro koně. Nakonec jsme se rozhodli pro několik menších přístřešků o rozměrech 3x12 m rozmístěných po pastvinách. Jejich základ tvoří akátové kůly (opět z našeho lesa) a trámy. Zastřešeny jsou vlnitou krytinou Cembrit a zabedněny jsou neomítanými akátovými prkny. Koně nakonec přístřešky využívají hlavně jako závětří a v létě jako ochranu před sluncem.

výstavba přístřeškůMysleli jsme, že traktor bude zaparkovaný dole v obci, kde máme k dispozici část zemědělského areálu. Ale z logistických důvodů bude stání pro traktor budováno přímo na ranči.

S dřevěnou kostrou staveb nám pomohla firma Dřevostavby Mlčoch, část dřeva dodala pila Chmel Troubsko, většinu zemních prací realizovala zdejší firma MIKO. Dodavatele si vybíráme na doporučení. Snažíme se maximálně využívat místních firem a podporovat místní obyvatele. Za velkou pomoc vděčíme i našim přátelům.

Ti se velkou měrou podíleli na montáži vlnité krytiny Cembrit na přístřešcích, krytém ochozu i zázemí ranče. Pomocí nakladače jsem si kusy krytiny vyzvedli na krov a pak jsme se pustili do pokládky. V šesti lidech jsme položili 250 m2 krytiny za den, bez předchozí praxe. Panovaly zrovna extrémní podmínky, silný vítr a zima, ale chlapi se toho nezalekli.

Jak jsme upřesňovali naše plány, rozrůstala se plánovaná plocha zastřešení, doobjednávali jsme přestřešení mobilheimu a později ještě hřebenáče. Cembrit nám při úpravách v objednávce vyšel vstříc.

Chceme, aby areál v budoucnu působil jednotně a použité materiály spolu ladily a návštěvníci se u nás cítili příjemně. Zkombinovali jsme přírodní dřevo, přírodní barvu cementu na vlnité krytině a šedé doplňky oplechování v odstínu RAL 9006. Ke zpevnění povrchu jsme použili šedý štěrk. Součástí areálu bude i domek pro spolumajitelku ranče, Michaelu Zachovou. Také návrh domku bude respektovat zvolené materiály.

Z ranče Hot HillDruhý ze spolumajitelů Aleš Caesar bydlí v 300 metrů vzdáleném domě a i to je někdy moc daleko. Některé situace je třeba řešit operativně. V budoucnu se tedy počítá s vybudováním bytu v areálu, ve kterém by si zde vytvořil také zázemí. Okna obou obytných prostor chceme orientovat směrem k příjezdu do areálu. Budeme tak mít dobrý přehled o provozu v areálu.

Na jaře nás čeká další etapa. Čekáme nový přírůstek v podobě prvních 15 kusů krav Gallowayek z farmy Roupov (farma roku 2013). Než k nám přijedou, musí být také pro ně hotové zázemí.

Právě dokončujeme vybudování provizorní jízdárny pro ustájené koně. Nakonec bychom tu chtěli mít jízdárny 2. Další novinkou bude zbudování extremetrailové dráhy, která simuluje velké terénní nerovnosti ve volné přírodě. S jejím plánováním nám pomáhají přátelé z ranče Ježkův mlýn, kde úspěšně extremetrailovou dráhu provozují jako jedni ze 4 v Evropě, po vzoru USA.

"Důležité je nebát se velkých plánů a myslet do budoucna, realizovat ale po etapách, dobře rozložit síly. Pokud budujete krok za krokem, návštěvníci ranče mohou vidět při každé návštěvě vždy něco nového a nemusíte se vyrovnávat s velkým dluhem," říká Aleš Caesar.

Hot HillRanč Hot Hill Neslovice

Pastevní ustájení koní a výcvik jezdců, chov hovězího dobytka plemene Galloway, rozsáhlé pastviny nedaleko Brna a úžasná atmosféra :-) Toto vše a ještě mnohé další naleznete v areálu Hot Hill Neslovice. Mladý a dynamicky se rozrůstající areál je společným projektem Aleše Caesara, majitele pozemků a vizionáře, a Míši Zachové, energické a zapálené ženy, která myšlenky a vize uvádí v život... A společné práce týmu jejich nejbližších a přátel.

Více www.hothill.cz

Vlnitá střešní krytina Cembrit

Vlnitá krytina je oblíbeným materiálem pro zastřešení velkých ploch zemědělských staveb.

Pro své vlastnosti nachází uplatnění při jejich rekonstrukcích i při výstavbě nových moderních stájí. Vláknocementová krytina díky svému léty prověřenému složení stabilizuje vnitřní vlhkost i teplotu a výborně odolává povětrnostním podmínkám. Cement, jako základní materiál, dává krytině tvar, organická vlákna a křemičité přísady jí pak dodávají vysokou pevnost. Nejčastěji se v zemědělství používá v přírodním šedém provedení, které zaručuje její dokonalou prodyšnost, ale i v barevném podání podle přání investora.

Vlnitá střešní krytina CembritBenefity:
  • Nehořlavost
  • Paropropustnost - To znamená, že v případě vyšší vlhkosti nedochází ke srážení vody na rubové straně vlnovky a k jejímu skapávání.
  • UV stabilita - Základní vlastnosti a životnost vlnité krytiny nejsou ovlivňované slunečním zářením. Nedochází k její degradaci tak jako u výrobků z plastických hmot. Ani tepelné zatížení materiálu neovlivňuje jeho životnost.
  • Vysoká nosnost
  • Nízká hlučnost - Při dešti dokáže vláknocement narozdíl od plechových krytin omezit přenos hluku do vnitřního prostředí.
  • Rychlá montáž

CembritSpolečnost Cembrit a.s.

je součástí dánské společnosti Cembrit Holding A/S.
Cembrit patří mezi největší výrobce stavebních materiálů v Evropě. Společnost se zaměřuje především na výrobu střešní krytiny a fasádních desek z vláknocementu. Její výrobky jsou určeny pro střechy obytných, občanských i průmyslových objektů a na fasádní obklady budov a obklady interiérů.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…