Dokáže si majitel udržet svého koně zdravého?

4. 9. 2012 Tisková informace

Měl by to dokázat, protože každý majitel je za zdraví a pohodu svého zvířete odpovědný. Jenže v současné době je to složité – čím dál tím více lidí vlastní a stará se o koně, o to méně však toho o koních ví a jeho péče může být nedostatečná nebo dokonce vede k onemocnění koně. V tom by měly všem lidem od koní pomoct právě veterinární semináře MVDr. Dominiky Švehlové.

Aby kůň v lidské péči prosperoval, tedy podával očekávané výkony, byl zdravý a psychicky vyrovnaný, je třeba mu k tomu připravit vhodné podmínky. Proto každý, kdo má co do činění s koňmi, je musí dokázat správně ustájit, nakrmit, musí s nimi správně pracovat a musí vědět, jaká opatření je třeba podniknout, aby se jim běžné nemoci - infekční, „civilizační" i „pracovní" - vyhnuly obloukem. Bohužel toto vše jsou témata, na která panuje tolik různých názorů, kolik je snad na světě koňáků. Výsledkem je zmatek, protiřečící si postupy a nekonečné mýty či zastaralé pravdy.

Snahou seriálu veterinárních seminářů MVDr. Dominiky Švehlové je seznámit účastníky s touto problematikou z několika různých úhlů: s nejnovějšími poznatky vycházejícími z moderních výzkumů, ale i s tradičními metodami, které se osvědčily v čase napříč mnoha generacemi i zeměmi. Nezanedbatelným přínosem těchto seminářů jsou i vzájemné diskuse a výměna osobních zkušeností. Ani v jednom ze seminářů se nebude přednášet „dogma" či „jediná pravda". Naopak, jejich cílem je přimět posluchače k přemýšlení a dalšímu vyhledávání a třídění informací; pro začátek pak poradit několik možných cest a postupů.

veterinární semináře MVDr. Dominiky Švehlové

Témata jednotlivých seminářů se zabývají vždy jednou z důležitých problematik zdravé péče o koně:

Zdravý výcvik a trénink: jak pracovat s koněm a proč

Málokdo z majitelů koní a jezdců dnes ví, jak správně poskládat trénink a výcvik koně, aby bylo ježdění šetrné k jeho tělu i duši. Co je to nadýchání, co uvolňování a protahování, co zase posilování, jaké zásady přitom dodržovat, jak poznat koně v dobré kondici a jak koně unaveného, kdy pracuje břicho a kdy záď, jaký má význam správná pozice hlavy a krku, proč a jak koně přiježďovat, jak poskládat jezdeckou hodinu a mnoho jiných věcí bude probráno právě na tomto semináři. Určitě si zde na své přijdou především rekreační jezdci, kteří nikdy neměli možnost se tyto zásady správné práce s koněm dozvědět, ale velmi důležité informace zde najdou i sportovci, kteří připravují své koně na soutěže z nejrůznějších disciplín.

Krmení a výživa koní ve zdraví a nemoci

Tato oblast péče o koně prošla v posledních letech velmi velkými názorovými změnami. Mnohé se investovalo do výzkumu, aby se zjistilo, že snaha udělat z koní všežravce nebo aspoň tvory s krmným režimem podobným lidskému atletovi, se obrátila proti jejich zdraví. Seminář o výživě a krmení koní proto bude zaměřen především na zdravé stravování těchto pasoucích se býložravců. Posluchači se seznámí s podstatou činnosti jejich trávicího aparátu, aby si sami logicky mohli odvodit, co jim dělá a co nedělá dobře. Seznámí se s důležitými vlastnostmi běžných krmiv a potřebami jednotlivých kategorií koní. Ale to není vše - probírat se budou i důležité nemoci a zdravotní problémy, které souvisejí s výživou koní a které se bohužel v současné době množí jako houby po dešti. Je třeba je znát a předcházet jim, protože dnešní doba plná nejrůznějších doplňků a vymožeností k těmto problémům velmi přispívá.

osvědčení o účasti na minimálně 3 semináříchPreventivní opatření: nemocem lze snadno předcházet

Nemocem je lepší předcházet, než je léčit a potýkat se s jejich důsledky, proto je třeba, aby majitel koní nebo ustajovatel dokázal provádět patřičná preventivní opatření: Měl by umět vyhodnotit potenciální možnost nakažení svých koní různými viry, bakteriemi nebo parazity, a měl by být schopen naplánovat taková opatření, aby k tomuto nakažení nedošlo nebo - pokud k němu přesto dojde - byly následky co nejmenší. Proto by měl vědět, jaké jsou možnosti očkování koní, jak provádět karanténu a jak jinak chránit své koně a stáj před zavlečením infekce, dále by měl být schopen vypracovat si plán kontroly parazitů, a to včetně odčervení různých koní i péče o stáje a pastviny. Přestože je kůň zdravý, z preventivního hlediska by měl být pravidelně kontrolován jeho chrup a kopyta a v případě potřeby musí majitel zajistit jejich úpravu. I o tom bude tento seminář.

V zdravém těle zdravý (vz)duch aneb jak koni zajistit zdravé a příjemné životní prostředí

Tento seminář si vzal za cíl vysvětlit význam ustájení a vůbec životního stylu koně na jeho zdraví. Jako první se nabízí problémy dýchací spojené s pobytem v uzavřeném prostoru, proto si je blíže vysvětlíme včetně toho, jak je řešit a jak jim předcházet. Hygiena prostředí ale není jen o vzduchu, je i o zemi, tedy povrchu stájí či výběhů, které významně ovlivní zdraví kopyt a končetin koně i míru a kvalitu jeho odpočinku. Kdo chce koni nabídnout čerstvý vzduch, musí mu nabídnout i vhodné venkovní prostory. S tím souvisí i pohyb - kolik, jaký, po čem, to vše probere seminář hned z několika úhlů pohledu. A nakonec přijde malá zmínka o welfare koní a zákonech, které ho mají hlídat. Tento seminář je určen pro všechny, kteří chtějí svým koním zlepšit životní prostředí. Neznamená to vyhodit je na pastvinu ani je nutně mít v režimu 24/7; i stáje mohou být pro koně příjemné a poměrně zdravé, pokud se postaví s rozumem a ohledem na jejich potřeby.

Vítejte nejen v Kroměříži

Zmíněný seriál seminářů se bude od října 2012 do února 2013 konat v kroměřížském Hubertcentru, což je pracoviště odborného výcviku oboru Jezdec a chovatel koní střední školy hotelové a služeb Kroměříž. Toto místo se osvědčilo už minulou zimu, protože nabízí velmi příjemnou učebnu hned v blízkosti hodných a vychovaných koní, na nichž si lze mnohé vyzkoušet v praxi. Semináře jsou dvoudenní a vítáni jsou všichni, kteří se chtějí o koních něco dozvědět - bez ohledu na věk, vzdělání či dosavadní zkušenosti. Každý si přijde na své a ve společnosti dalších vzděláníchtivých posluchačů může diskutovat i své problémy a postřehy či námitky.

Bližší informace o seriálu seminářů najdete na stránce http://www.dominika-svehlova.cz/krom2.asp.

Během zimy 2012/2013 se však budou konat na jiných místech republiky i další semináře na další aktuální a důležitá témata; informace o nich najdete průběžně na stránce http://www.dominika-svehlova.cz/aktsem.asp.

Ať vám koně jdou - a ať vám jdou proto, že jim to dokážete umožnit!

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…