Cuttingové království v Čechách

25. 4. 2006 Redakce Autor fotek: Jiří Zach

PB ranč je na české westernové scéně poměrně atypickou stájí. Svým moderním stylem, zcela odlišným od desítek dalších "autentických" rančů, stejně jako promyšleným, praktickým a účelným zázemím se velmi podobá současným profesionálním americkým rančům.

Na prvním místě jsou podmínky pro koně, kteří mají k dispozici prostorné a světlé boxy s průchody do přilehlých výběhů, prostorné pastviny s přístřešky pro koně a kvalitní krmení.

Stejně dobré je i sportovní zázemí na ranči. Venkovní ohrazenou jízdárnu 40x80 m doplňuje kruhový výběh o průměru 16 metrů, kolotoč pro 6 koní a na místní poměry atypická krytá hala 30x60 metrů.

Vše je podřízeno hlavnímu poslání ranče: chovu a přípravě cuttingových a dobytkářských koní. Pro chovatele je k dispozici plemenný hřebec quarter horse Smart Dualy, jehož otec Dual Pep patří k současné cuttingové špičce světa. Pro jezdce, kteří se chtějí věnovat této nejdynamičtější westernové disciplíně, má PB ranč k dispozici vlastní stádo telat i bizonů, bez nichž je kvalitní příprava koní pro tuto práci prakticky nemožná. V hale je navíc umístěn cuttingový trenažér, jenž ocení především začínající koně.

Výcvik koní i jezdců probíhá pod vedením trenéra Karla Spáčila, který díky opakovaným stážím v Kanadě i USA dosáhl skutečně profesionální úrovně. Dokladem jsou i první úspěchy na evropské scéně. Na PB ranči najdou pomoc všichni ti, kdo potřebují pomoc s obsednutím a základním výcvikem koně, ti kdo chtějí připravit koně pro práci s dobytkem, ať už pro praktické využití na rančích a farmách nebo pro sportovní využití v team penningu a podobně. Podstatou ranče je ale výcvik cuttingových koní od základů až po špičkové soutěže.

Navzdory strohému vzhledu nabízí ranč velmi útulné zázemí s možností odopčinku, ubytování i stravování. Pro jezdce i trenéry je velmi důležitá možnost využití bohaté videotéky s cuttingovou tématikou i řady cuttingových časopisů. Z tohoto důvodu se na PB ranči často scházejí vyznavači cuttingu na nejrůznějších seminářích a společných trénincích.


Takže pokud vás práce s dobytkem a cutting zejména zajímají, ušetříte za letenku, protože nemusíte až do Texasu - stačí zajet na Mořinu u Karlštějna, na PB Ranch.


Kontakt:
PB RANCH, s.r.o.
Mořina č.p. 203
267 17 Mořina
www: www.pbranch.cz
e-mail: 203@pbranch.cz
trenér: Karel Spáčil +420 728 133 404
tel.: +420 602 215 059


Ranch se nachází 25 km od Prahy, v blízkosti lomu Amerika. Mapa zde.
 

Související odkazy:

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…