Požár ve Westec City

7. 3. 1998 Helena Görnerová Autor fotek: VHS Tomáš Tengler

Koncem února 1998 došlo ve Westec City u Prahy (směrem na Jesenici) k dalšímu z řady útoků proti koním. Tentokrát útočník nepoužil jed ani nůž jako v případech z poslední doby, ale ničivým nástrojem se stal oheň.

V průběhu noci ze soboty na neděli, 28.2.1999 zatím neznámý lump zapálil venkovní boxy ve Westec City, ve kterých byli ustájeni čtyři koně - dva provozní (kobyla a hřebec), poník a hříbě. Než stačili lidé k požáru doběhnout, byly už první tři boxy v plamenech a koně nebylo vidět.

Když se rok předtím stalo totéž v nedalekých Voznicích, žhář pustil všechny koně ze stáje dřív, než ji zapálil. Lidé, nacházející se v městečku, proto nejprve běželi přivolat hasiče a přitom doufali, že jsou koně nejspíš někde venku. Nebyli. Tentokrát si ale žhář dal záležet. V několika minutách už nebylo možné ani projít uličkou kolem boxů a oheň se šířil dále. Všichni čtyři koně, kteří v boxech stáli, uhořeli.

Štěstím v neštěstí byl natolik včasný příjezd hasičů, že sousední celodřevěná budova měla ohořelou jen vnější stěnu. Přesto byl žár tak silný, že ohořel i přístřešek postavený naproti přes uličku.

Při likvidaci následků požáru se zjistilo nejen to, že boxy byly úmyslně zapáleny pomocí kanystru s benzinem, ale vzniklo podezření, že jím nejspíš byli polití i koně samotní. Napovídala tomu skutečnost, že zbytky chlupů zůstaly jen na jednom ze čtyřech koní. Navíc žhář nasadil do pantů vrchní díly dělených dveří a tak koně neměli žádnou možnost jak požáru uniknout. Podle vyjádření hasičů se koně v plamenech do dvou minut po vypuknutí požáru udusili. Bohužel - i dvě minuty v pekle mohou být moc dlouhé...

Na vyjádření kriminalistů a hasičů si zhruba měsíc počkáme. Už teď je ale víceméně jasné, že pachatel zůstane neznámý. Díky založení českého právního systému by totiž dotyčného prevíta bylo nejlépe chytit za ruku přímo při činu, což se opravdu nestává.

Vlasta Kniha, správce městečka, nyní pracuje na odstranění škod. Dokončení nových boxů předpokládá asi do čtrnácti dnů, kdy by také měli dorazit koně, zapůjčení na sezónu z Moravy.

V městečku by se i letos měla konat řada kvalitních soutěží a doprovodných akcí, ovšem za předpokladu jeho včasného zotavení. Každá pomoc je tudíž vítána, takže pokud by někdo měl zájem přiložit ruku k dílu při nápravě škod, nebo finančně či jakýmkoliv jiným způsobem vypomoct, může zavolat Vlastovi na číslo 0602/648 394. Žádostí o pomoc je poslední dobou tolik, že již teď za všechny postižené předem velký dík i od nás.

Podobné články
Deník

Zanedbané a podvyživené psy, koně a další zvířata odvezli koncem letošního srpna z Křižovatky na Chebsku od jejich majitelky Lenky Spáčilové zástupci…

Idnes.cz

Pomůcky pro strojírenství, stavebnictví i automobilový průmysl dnes už celkem běžně vznikají za pomoci 3D tisku. Jakub Ševčík na 3D tiskárně vyrábí…