Jak pomoci týraným koním

1. 11. 1998 Jezdectví, 8/98

Srdce koňaře zaplakalo nad příspěvkem, odvysílaným v sobotu 16. května na TV Nova, který ukazoval případ sedmi zubožených koní, týraných nejméně 9 měsíců majitelem. Rozhodla jsem se zjistit, co tomu předcházelo a jaký bude další osud těchto koní a jak se k tomu postaví zákony ČR.

Prolog - podzim 1997.

Okresní veterinární správa v Liberci obdržela informace o špatném zacházení s koňmi. Inspektor OVS MVDr. Karel Hrnčiřík provedl kontrolu u chovatele, zjistil závažné nedostatky a majiteli bylo uloženo jejich odstranění.

Duben 1998.

Sousedé se již déle nemohli dívat na živořící koně, zaangažovali i svijanského starostu, pana Žďárského a OVS. Při kontrole se naskytl veterináři otřesný pohled - v tzv. stáji, což byla tmavá místnost s 30 cm hnoje na podlaze, bylo namačkáno 6 teplokrevných koní a jeden poník tak těsně, že si minimálně 3/4 roku nemohli lehnout, pokud nechtěli být ušlapáni svými druhy. Hnojem byli obaleni doslova až po uši, živili se svými výkaly, krmeni a napájeni byli jen minimálně a pouze občas, a tak byli i totálně dehydrovaní a na pokraji smrti. Srst se jim "skvěla" mnoha odstíny zelené plísně, cáry se loupaly ve 30cm pruzích. Kopyta nejvíce ze všeho připomínala lyže, střelky byly vyhnilé, koně venku neviděli, jelikož byli napůl slepí, neuměli chodit, protože ven nebyli pouštěni...

MVDr. Hrnčiřík musel vzápětí řešit otázku, kam s nimi. Naštěstí se o případu dozvěděl zkušený chovatel RNDr. Vít Picek, který se rozhodl a okamžitě koně odkoupil za jateční cenu. (Jinak by se o koně zřejmě musela postarat obec, což by bylo komplikované.)

Za hrstku sena koníci vklopýtali do přívěsu a byli odvezeni do nového domova. Bohužel hned po transportu uhynul dvouletý hřebeček, nepomohlo ani vytažení do plachty. Dlouhotrvající špatné zacházení ho stálo život. Zbytek koní měl větší štěstí.

Dvouletou Končitu si vzal do opatrování pan Jindřich Hamerník, kterému se tak splnil dávný sen o vlastním koni, poníka Dyka dostal člověk, který koně přepravil, a pětiletý hřebec Queen zůstal u místního veterináře.

Nový majitel zatím tři zbylé klisny umístil odděleně od svých koní, dokud nebudou zdrávy. Starají se o ně manželé Zelníčkovi, kteří se jim snaží vrátit zdraví a důvěru k lidem. Ani jedno není lehké, ačkoliv klisny jsou až dojemně vděčné za tuto péči. Klisna Aneta (16 let) je bez pravého oka a je na ní ještě vidět dřívější ušlechtilost. Tmavá hnědka Barbora (8 let) přišla i se svým hříbětem - klisnou Dianou (3 roky), ta je ale ve vývoji značně zpožděná, vypadá spíš jako 6ti měsíční hříbě a zřejmě už neporoste. Jejich apatie pomalu ustupuje, učí se znovu chodit a většinu dne tráví na pastvě, na které snad ani nezvednou hlavu od trávy. Zatím velkým problémem jsou kopyta, klisny už dávno zapomněly, co to znamená zvedat nohy.

V. Picek počítá s několikaměsíční rekonvalescencí, pak by klisny mohly být zařazeny do provozního ježdění. Jeden otřesný případ se šťastným koncem je tedy uzavřen.

V případě týraných koní se obracejte na okresní či městské veterinární správy, kde působí inspektoři, určení ke kontrole podobných situací. Vykonávají také dozor nad dodržováním povinností stanovených zákonem.

Nejste-li plnoletí, zapojte do případu své rodiče, či kohokoli plnoletého, informujte starostu či tisk. Rozhodně nenechte věci volný průběh, koním, či jakýmkoliv dalším zvířatům může jít o život - nezapomeňte, že lhostejnost zabíjí!

S laskavým svolením redakce pro web zpracoval Equichannel.cz.

Podobné články

Hasiči přijeli v sobotu do obce Nosislav na Brněnsku. Kůň ležel uvnitř stáje na zemi a nemohl se několik hodin zvednout.

Deník

Zanedbané a podvyživené psy, koně a další zvířata odvezli koncem letošního srpna z Křižovatky na Chebsku od jejich majitelky Lenky Spáčilové zástupci…