První kolo GCL 2024 vyhráli Cannes Stars. Prague Lions dokončili sedmí

4. 3. 2024 Tisková informace Autor fotek: Global Champions Zdroj: Global Champions

Parkurová série Global Champions League 2024 má za sebou první kolo, které se uskutečnilo v katarském Dauhá během pátečního odpoledne a večera. Dvoukolovou soutěž žádný z týmů nedokončil bez penalizace.

Družstvo Prague Lions reprezentovali v Dauhá belgičtí jezdci Niels Bruynseels a Pieter Devos. Bruynseels do první části závodu nastoupil v sedle desetiletého valacha Origi VD Vosberg a po jedné chybě zapisoval čtyři trestné body. Totožný výsledek měl i Devos na desetileté klisně Jarina J. Pro večerní parkur si členové pražského celku vzali jiné koně. Pieter Devos zvolil devítiletou klisnu Casual DV Z, Niels Bruynseels pak zkušeného patnáctiletého valacha Delux van T & L. Obě dvojice dokončily s nulou na bodovém kontě a celkových osm trestných bodů v kombinaci se součtem časů 138,84 sekundy pro ně znamenalo sedmé místo. 

Stejnou penalizaci měly ještě další čtyři týmy, všechny ovšem zaznamenaly lepší časy. Šestí tak skončili Doha Falcons, pátí New York Empire, čtvrtí byli členové Stockholm Hearts a třetí Riesenbeck International. O vítězství se rozhodovalo mezi Mexico Amigos a Cannes Stars. Obě sestavy postupovaly do druhého kola se čtyřmi body a shodně napodruhé žádný další nepřidaly. O úspěchu Canne Starss, což je úplně první tým GCL složený výhradně z žen, tak rozhodly rychlé časy jak Janne Friederike Meyer-Zimmermann v sedle dvanáctiletého valacha Messi van´t Ruytershof, tak Sophie Hinners na devítiletém valachovi Iron Dammes Singclair, která po prvním kole soutěže vystřídala Sanne Thijssen s osmnáctiletým hřebcem Con Quidam RB.  

Cannes Stars tudíž získaly do týmové tabulky třicet bodů, Mexico Amigos mají dvacet pět, dvacet jedna zapsali třetí Riesenbeck International a sedmí Prague Lions jich mají patnáct. Pozornost českých fanoušků parkurového skákání letos přitahuje také družstvo Scandinavian Vikings, a to především díky členství Sáry Vingrálkové. Ta za Vikingy odstartovala v Dauhá dvakrát. Napoprvé s jedenáctiletou klisnou Naila v´t Merelsnest předvedla čistou jízdu, napodruhé na čtrnáctiletém valachovi Quisandrovi inkasovala osm trestných bodů. Její kolegové Evelina Tovek a Henrik von Eckermann se také nevyhnuli chybám a s dvaceti body se Scandinavian Vikings zařadili na dvanáctý řádek výsledkové listiny, jenž jim přisoudil deset bodů do žebříčku Global Champions League. 

Abdel Saïd má první vstupenku do GC Playoffs. V Dauhá vyhrál s Bonne Amie

Prvním jezdcem, který se může radovat z postupu do Super Grand Prix Longines Global Champions Tour při GC Playoffs 2024 v Rijádu, je Belgičan Abdel Saïd. Do úvodního závodu letošního okruhu nastoupila i Češka Sára Vingrálková.

V Longines Global Champions Tour Grand Prix Dauhá odstartovala jako první Sára Vingrálková v sedle čtrnáctiletého valacha Quisandra, ale po čtyřech chybách a lehkém překročení času obdržela v součtu sedmnáct trestných bodů, které ji později zařadily na 30. místo konečného pořadí. Deset dvojic dokončilo základní parkur s výškou překážek 160 centimetrů bez penalizace a postoupilo tak do rozeskakování o příčky nejvyšší. Jako čtvrtý od konce vstoupil do kolbiště belgický jezdec Abdel Saïd na jedenáctileté klisně Bonne Amie a po čisté jízdě v čase 37,33 sekundy se ujal vedení. 

Jen tři čtvrtě vteřiny na něj ztrácel po projetí cílem zkráceného parkuru další startující Markuc Ehning z Německa, jenž sedlal jedenáctiletého valacha Coolio 42. Teprve třiadvacetiletý Ir Harry Allen byl předposledním, kdo ještě mohl Belgičana s egyptskými kořeny překonat. Ačkoliv to pro něj byla historicky první účast v Grand Prix LGCT, dokázal na desetiletém valachovi Calculatus projít všemi nástrahami stavitele kurzu s nulou na bodovém kontě a čas 37,54 pro něj znamenal průběžné druhé místo se ztrátou 21 setin sekundy. Nakonec to bylo i pořadí konečné, neboť finišman Christian Kukuk ve dvojici se čtrnáctiletým valachem Checker 47 jednou chyboval a umístil se šestý za saudskoarabským reprezentantem Abdulrahmanem Alrajhiem na valachovi Ventago a Wilmem Vermeirem s valachem Iq van het Steentje.

Je to neuvěřitelný pocit být na tomto místě v Al Shaqabu. Musím pochválit skvělou organizaci zahajovacího mítinku Global Champions i pohostinnost místních pořadatelů,“ spokojeně konstatoval po svém triumfu Abdel Saïd. Nadšením oplýval i druhý umístěný Harry Allen. „Můj bratr Bertram za mnou včera dorazil, aby mi zde pomohl. Udělali jsme skvělý plán a všechno nám vyšlo. Můj kůň nemohl skákat lépe,“ zhodnotil talentovaný irský jezdec, který tak má v tabulce po prvním kole túry jednotlivců 37 bodů, tedy jen o tři méně něž vítěz soutěže. 

Parkurová série Global Champions bude pokračovat v první polovině dubna závody na Miami Beach a v Mexico City. Následovat budou Shanghai, Madrid, Saint Tropez, Cannes, Paříž, Stockholm, Monako, Riesenbeck, Londýn, Valkenswaard a Řím. Finále proběhne na konci října v Abu Dhabi a GC Playoffs se uskuteční letos od 20. do 23. listopadu v Rijádu.

Podobné články

Před deseti lety se v Olomouci konaly první parkurové závody zařazené do Světového poháru a stejnou dobu trvalo čekání na to, až se některému z…

Strhující finiš nabídlo třetí kolo Longines Global Champions Tour v Mexico City. Do rozeskakování Grand Prix s překážkami do 160 centimetrů…