CSIO v Praze není jen o Poháru národů a Grand Prix, říká Markéta Šveňková

8. 4. 2024 Tisková informace Autor fotek: Czech Equestrian Team

Na konci června se v pražské Chuchli uskuteční pátý ročník mezinárodních parkurových závodů CSIO3* C-E-T Prague Cup, které navázaly na téměř padesát let starou historii těchto mítinků, jejichž součástí je Pohár národů, konaných v Československu.

Největším magnetem závodů kategorie CSIO je tradičně týmová soutěž Pohár národů, která se ovšem zpravidla nekoná na konci mítinku, nýbrž v jeho polovině. „Zatímco někteří pořadatelé zařazují Pohár národů na neděli, my zůstáváme u toho tradičního modelu, kdy se tato hlavní soutěž koná v pátek odpoledne. Jezdcům to tak vyhovuje mnohem více, jelikož koně jsou již po úvodním dni rozeskákaní, ale zároveň jsou stále plní síly. Následně se pak mohou rozhodnout, zda již nechají své stájové jedničky odpočívat, nebo s nimi odstartují v nedělní Grand Prix, jež je druhým vrcholem závodů,“ vysvětluje ředitelka C-E-T Prague Cupu Markéta Šveňková.

Význam pátečního programu již vnímá nejen odborná veřejnost, ale i ta laická. Ta se také naučila na parkury do Chuchle Areny Praha pravidelně jezdit, a to nejen na tyto mezinárodní závody pořádané Czech Equestrian Teamem, jenž je současně organizátor galashow světového parkuru Global Champions Playoffs. „V loňském roce byl pražský Pohár národů současně olympijskou kvalifikací pro týmy v naší divizi a zdejší závodiště si co do divácké návštěvnosti prošlo doslova zatěžkávací zkouškou. Tento zájem nás moc potěšil, ale zároveň je to velký závazek pro letošní rok. I proto se pečlivě připravujeme a budeme se snažit všem příchozím pobyt v Chuchli co nejvíce zpříjemnit. Chystáme tak pro ně nejen atraktivní sportovní nabídku, ale i bohatý doprovodný program a zážitkový catering v podobě tematických foodtrucků. A jelikož je rok od roku větší zájem o vstupenky, již jsme také začátkem dubna odstartovali prodej vstupenek. První den je cena sto korun, v dalších dnech pak dvě stě padesát,“ upřesnila Markéta Šveňková s dovětkem, že děti do deseti let mají vstup zdarma. 

Závody CSIO však nejsou zdaleka jen o dvou zmíněných soutěžích, v nichž se bude bojovat nejen o atraktivní finanční dotace, ale i o kvalifikační limity pro účast na mistrovství Evropy konaném v příštím roce. Celkem bude soutěží vypsaných šestnáct. Do tříhvězdičkové kategorie jich je zařazeno deset a dělí se ještě na takzvanou Silver, Gold a Diamond Tour. Do Grand Prix se musí kvalifikovat v jedné ze tří „diamantových“ soutěží, včetně Poháru národů. Špičkoví jezdci pravidelně na tyto závody vozí okoukat i rodící se koňské hvězdy, a právě soutěže pro mladé šesti a sedmileté koně jsou velmi vyhledávané odbornou veřejností, zejména potenciálními zájemci o koupi těchto čtyřnohých atletů. „Soutěže pro mladé koně jsou vypsané tři, a to ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Zbývající tři klání jsou kategorie CSI1* a jsou určené i pro méně zkušené jezdce, jelikož se konají na výšce parkuru od 125 do 135 centimetrů. Probíhat budou v pátek, v sobotu a v neděli,“ prozradila ředitelka závodů. 

Oficiální rozpis soutěží dle pravidel Mezinárodní jezdecké federace se v těchto dnech finalizuje a v blízké době by měl být schválen. Následně bude otevřen pro tento mítink FEI Entry System, jehož prostřednictvím národní federace své reprezentanty přihlašují. Již nyní však projevilo o účast v Poháru národů čtrnáct zemí, což slibuje skvělou konkurenci. „Čechům se na domácí půdě vždy dařilo a pravidelně postoupili alespoň do druhého kola mezi nejlepších osm celků. Pevně však doufáme, že i letos budou bojovat přinejmenším o pódiová umístění a věříme, že to bude opět se skvělou diváckou kulisou,“ dodala Markéta Šveňková z pořádajícího Czech Equestrian Teamu.

Závody CSIO3* C-E-T Prague Cup 2024 proběhnou v Chuchle Areně Praha od 27. do 30. června. Podrobnosti o programu a prodeji vstupenek na platformě GoOut.net zájemci najdou na webu www.csiopraha.cz

Podobné články
2997 Aristo Z (Artos Z x Carthago Z)

Výkonnostní žebříček ČJF uvádí za rok 2023 pořadí a bodové hodnocení 3 236 skokových koní. Pro náš žebříček nejlepších plemeníků, otců skokových koní…

V parkurovém Poháru národů při závodech CSIO3*-W C-E-T Prague Cup v Chuchli by mělo odstartovat rekordních patnáct týmů. Další jsou na čekací listině…