Postihy za používání bičíků jsou příliš tvrdé, říká Václav Luka
Dostihovým sportem v Británii otřásají stížnosti a soudní žaloby, hrozí možná i stávka. To kvůli novým pravidlům o omezení používání bičíků při závodech. Žokejové tvrdí, že pykají za porušení nových regulí až příliš tvrdě. Belgičan Christophe Soumillon dostal za šest švihů místo pěti pětidenní zákaz startu a přišel i o celou vítěznou dotaci. Elitní irský žokej Richard Hughes se dokonce rozhodl ukončit kariéru. Moderátor Petr Král si o tom povídal s prezidentem českého Jockey Clubu Václavem Lukou.
Od koně se to sice nedozvíme, ale vy byste nám mohl říct, jestli rána koně bolí nebo nebolí. Jak to je?
„Myslím, že je to opravdu mnoho povyku pro nic. Kůň je výrobním prostředkem pro žokeje a pro trenéry i pro majitele - a nikdo z nich by nedovolil, aby došlo k trýznění, aby byl poškozen používáním bičíku. Je to tak, že jezdci mohou používat v průběhu dostihu bičík tak, aby koně usměrnili. V cílové rovince jej pak nesmí použít více než sedmkrát."
Celý rozhovor včetně audionahrávky najdete na stránkách Českého rozhlasu: Postihy za používání bičíků jsou příliš tvrdé, říká Václav Luka
Jako zvířecí koncentrák. Na statku našli umírající krávy a ovce i kostru koně
Mrtvý kůň uprostřed dvora, mršina krávy ve staré jímce, další uhynulý kus ve stodole. Kolem se plouží vyhublé krávy, ovce a další hospodářská zvířata…
Investuje do nemovitostí, podporuje sport a vlastní asi šedesát koní včetně jednadvaceti klisen a dvou hřebců anglického plnokrevníka. Teď by chtěl…