Plaší hmyz, v trusu mají hodně larev. Ptačí rezervace pořídí další koně

23. 11. 2023 Štěpánka Tůmová Zdroj: iDnes.cz URL zdroje: www.idnes.cz
Idnes.cz
Idnes.cz

Obnovené mokřady Josefovských luk na Náchodsku už objevilo téměř 200 druhů ptáků. Se spásáním rezervace pomáhá už celých pět let stádo divokých koní a Česká společnost ornitologická jej rozšíří. „Dovezeme osm dalších hřebců, koně předčili naše očekávání,“ říká správce ptačího parku Břeněk Michálek.

V historicky prvním tuzemském ptačím parku v Josefově u Jaroměře ornitologové za předešlých pět let vybudovali soustavu tůní o rozloze už 4,5 hektaru, což láká vrubozobé a brodivé ptáky, bahňáky, ledňáčky, pěvce, ale i obojživelníky či vážky. Žije tu i šestnáct hřebců exmoorských pony dovezených z Milovic a tři samice praturů.

„Věděl jsem, že koně jsou odolní, soběstační a přežijí i tužší zimy bez našich zásahů, ale že o tolik zvýší rozmanitost vegetace a vytvoří ideální mozaiku pro luční ptáky, to jsem hodně podcenil,“ hodnotí Břeněk Michálek z České společnosti ornitologické (ČSO).

Celý článek přináší iDnes.cz: Plaší hmyz, v trusu mají hodně larev. Ptačí rezervace pořídí další koně

TN.cz
Podobné články
Idnes.cz

Téměř sto let starý salonní vůz Karla Kludského je zpátky v Jirkově, odkud slavný cirkusový principál pocházel. Od zítřka bude 11 metrů dlouhý a asi…

Idnes.cz

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen.…