Koně tahali klády i těžké saně

28. 6. 2011 Jiří Špreňar

Martínkovice /FOTOGALERIE/ – Kombinovaná soutěž chladnokrevných koní, která je kvalifikací východočeské oblasti na mistrovství ČR, přilákala 25. června navzdory nevyzpytatelnému počasí poslední červnovou sobotu na martínkovické kolbiště desítky diváků, kteří tleskali výkonům koní. Formanský den se zde konal již poosmé pod taktovkou organizátora Petra Žočka.

První disciplínou byl Tah klády. Na trati bylo připraveno 10 překážek, kterými musel kůň táhnout kládu o délce osmi metrů. V této soutěži zvítězil kočí Šupita s koněm Korádem (čas 5:05 min.), druhý skončil František Dostal s Rynem (5:09) a třetí Milan Míl s Ritou (5:51).

Utáhl přes jeden a půl tuny

Druhou soutěží byl Těžký tah. Na stanoveném obdélníku 20x5 m byly připraveny saně o počáteční váze 700 kg. Kočí s koněm musel přetáhnout saně od startu do cíle a po každém kole se přidávalo závaží. Nejvíce klidu a síly prokázal šestiletý kůň Šimon, kterého vedl kočí Ladislav Vydra. Utáhl 1550 kilogramů. Druhý Korádo o 50 kg méně a třetí Rita skončila na hodnotě 1250 kg.

Rozhodovalo couvání

Závěrečnou disciplínou byla Vozatajská soutěž. Tentokrát byl kůň zapřažen do vozíku a kočí měl za úkol projet překážkovou trať v co nejrychlejším čase. Nejzajímavější překážkou v této soutěži bylo couvání, kde rozhodovala souhra kočího s koněm.

Suverénní byli Milan Míl s Ritou, kteří dosáhli času 3:21 min. Druhý byl Jaroslav Shippel s Káčou (4:18) a třetí František Dostal s Galanem (4:33).
Soutěžící Markéta Dostalová s Rynem trať sice zajela, ale pro neprojetí překážky couvání byla ze soutěže vyloučena. Mimo soutěž byl do vozu zapřažen pár koní Ryn a Galan a vozatajskou jízdu si vyzkoušeli František Dostal s časem 3:24 a poté syn Tomáš Dostal tuto dráhu zajel v čase 3:59.

Na dodržování pravidel po celý den dohlíželi rozhodčí Radko Novotný a Zbyněk Černík. Po vyhodnocení soutěží následovalo dekorování a převzetí cen.

Fotogalerii z formanského dne si prohlédněte na http://nachodsky.denik.cz/kultura_region/kone-tahali-klady-i-tezke-sane20110628.html

Podobné články
Dotyk

Ve středověku byli rytíři na vrcholu společenského žebříčku. Ti zámožnější měli nejen přízeň panovníka, ale také značný majetek a nejmodernější…

Idnes.cz

Návštěvníci většiny dostihů ve Velké Británii už se nebudou muset odít do formálního oblečení. Dosavadní dress code nebude vyžadován na všech 15…