Autor snímku:
Nepostradatelní pomocníci: Wehrmacht ve velkém spoléhal i na koně
Počet fotografií: 59
100+1
O Wehrmachtu dodnes panuje mnoho mýtů. Jedním z nejznámějších je jeho představa coby vysoce moderní a široce motorizované síly. Skutečnost ale byla jiná – kvůli nedostatku vozidel a surovin musela německá armáda po celou válku spoléhat na statisíce koní, kteří se stali nepostradatelnou součástí dělostřelectva i logistiky.
Když nacistický režim zahájil ve 30. letech mohutné zbrojení v přípravách na budoucí dobyvačnou válku, činil tak s vizí moderní, plně motorizované armády. Společně s tím probíhaly i snahy o masovou motorizaci civilního obyvatelstva, což dalo mimo jiné vzniknout v roce 1937 slavné automobilce Volkswagen. Bohužel pro Hitlerovy ambice ale toto úsilí velmi brzy narazilo na surovinové a produkční limity, které omezovaly velkosériovou výrobu vozidel. Tento nedostatek ještě prohlubovala snaha o budování vzdušných i námořních sil. Jenom stavba válečných plavidel měsíčně spotřebovávala desítky tisíc tun oceli, která pak zákonitě chyběla pro výrobu tanků a nákladních vozidel. Německo se tak stalo z velké části závislým na dovozu zahraničních surovin v čele s železnou rudou a ropou.
Armádní veterinární služba
Nelze se proto divit, že překotný růst Wehrmachtu se neobešel bez velkého využití koní. Ke konci června 1939 jich mělo vojsko 170 000, kvůli připravované válce proti Polsku jich však bylo potřeba zmobilizovat ještě asi 400 000. Částečně v tom pomohl zábor Rakouska a českých zemí, což kromě velkého množství jiného materiálu vyneslo i tisíce dalších tahounů (a ovšem také vozidel – čs. armáda byla v roce 1938 daleko motorizovanější než Wehrmacht, a to v poměru 40 % ku 10 %). I tak ale vojenským úřadům nezbývalo než sáhnout ke konfiskaci zemědělských zvířat. Farmáři se často svých nejlepších kusů nechtěli vzdát a vojsku proto předávali staré či nemocné. Podle některých zdrojů tak bylo k okamžitému odeslání na frontě vhodných sotva 10 % získaných lichokopytníků.
Celý článek přináší 100+1: Nepostradatelní pomocníci: Wehrmacht ve velkém spoléhal i na koně
TN.cz
Galerie
59
Zobrazit všechny fotografie
TN.cz
×
Podobné články
Zima století v Polsku 1979: Sníh a teploty pod mínus dvacet zastavily život v zemi. Nejlépe na tom byli majitelé koní
Před 8 hodinami
Kamil Šivák
Zima století. Tak dodnes mluví Poláci o přelomu let 1978/79. Celá země se tehdy ocitla doslova pohřbená pod sněhovými závějemi a v Suvalkách, které…
Nová cílová kamera pro Velkou za 600 tisíc. Koně budou mít i GPS v sedlech
27. 11. 2024
Martin Hašek
Historický mrtvý doběh ve finiši letošní Velké pardubické má své důsledky. Jockey Club pro novou sezonu pořídí novou cílovou kameru v hodnotě 25 000…