Navštívili jsme za vás...Naše dovolená, tentokrát ve dvoře Karolín.

24. 8. 2004 Jiřina Mrázková Autor fotek: Jiřina Mrázková

Cílem naší letošní dovolené se staly Jižní Čechy. Původně jsme vlastně ani nehledali penzion přímo s koňmi, ale nakonec vyhrál dvůr Karolín, kde jsme našli vše, co jsme od příjemné dovolené čekali – pěkné ubytování, restauraci v objektu a hlavně klid, žádné rušné místo. Také turistických zajímavostí je v okruhu 60 km nepočítaně, týden byl hodně málo času na shlédnutí alespoň poloviny z nich. A koně? Ti byli takovou třešinkou na dortu.

Penzion, restaurace a jezdecká stáj Karolín se nachází v Malšicích, obci 10 km jižně od Tábora. Je to tak trošku samota, od obce vzdálená asi 1 km. Krásně zrekonstruované budovy, které do daleka svítí bílou barvou omítek, nelze přehlédnout. Na první pohled opravdu upoutá všude přítomný pořádek a je vidět, že paní Juhová, majitelka, si velice zakládá na upravenosti objektů. Tráva posekaná, na všech oknech květiny. Příjemně překvapí i kryté parkování pro 8 automobilů, taktéž vyzdobené květinami.

Ubytování jsme měli velice pěkné, v dvoupokojovém apartmánu. Pokud se vyskytl nějaký problém, majitelka se ho snažila velice rychle vyřešit, k naší plné spokojenosti. S restaurací a hlavně její obsluhou jsme byli spokojeni, jen nám plně nevyhovoval výběr jídel. Ten je sice bohatý, ale pro nás – Severomoravany poněkud neobvyklý. Jinak se zde ale vaří výborně, což dokládal počet návštěvníků, kteří se přišli dobře najíst.

Ale rychle ke koníkům. Musím tedy hned na začátku předeslat – chtěla bych se mít jako koně ve dvoře Karolín. Koníci jsou v podstatě celé dny venku na rozlehlých pastvinách, rozděleni do dvou stád. Večer (ve vedrech i přes poledne) se vracejí do stáje, kde je čeká suchá, čistá podestýlka, seno a nějaké to jadrné krmivo. Koně jsou ve vynikajícím výživném stavu. Boxů je zde 12, velikosti asi 3,5 x 3 m, s automatickou napáječkou a žlabem výklopným do uličky. Každý koník má své čištění, umístěné v kyblíčku, který visí na boxu. Je to velice praktický systém a hlavně se zabrání přenosu parazitů.

Vlastní koně má Karolín celkem čtyři + pětiměsíční hříbě a klisnu ponyho. Dalších šest koní je soukromých. Zákazníci i majitelé soukromých koní mají široké možnosti, jak se jezdecky vyžít. K dispozici je krásná kruhová jízdárna, oplocený obdélník 40x20 m a dostatečně veliká louka, na které je možno využít překážkového materiálu. Také okolní terén (pole, lesy kam oko dohlédne) jistě skýtá rozsáhlé možnosti různě dlouhých a náročných vyjížděk.

Velkým plusem Karolínu je trenérka Iveta Šťastná, která má veliký cit pro koně a také přirozené pedagogické vlohy. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jí vedené hodiny na jízdárně byly pro mne velkým přínosem. Na vyjížďkách neriskuje, testuje schopnosti jezdce (poprvé jsem byla na celkem nudné vyjížďce po lesní cestě, podruhé již členitým lesním terénem). Začátečníky na vyjížďky vůbec nebere, což se o mnohých jiných jízdárnách říci nedá. Jsem ráda, že jsou i takové stáje, kde jsou opatrní a neriskují zbytečně zdraví koní i zákazníků.

Můj manžel, jak jsem již kdysi psala v reportáži o Kněžické chalupě je tělesně postižený, špatně chodí. Vždy se pro něj snažím také zajistit nějakou jízdu na koni. V Karolínu nám vyšli velice vstříc, manžel dostal Nipa – velikého, klidného koníka, který s ním ochotně krokoval po louce. Na tomto místě bych také ráda poděkovala Haně Hrubé, která manželovi půjčila svého koně Falona. Jako jediný ve stáji je sedlán westernově, což mému muži vyhovuje více než anglické sedlo. Na Falonovi tedy mohl i klusat.

Všem, kdo chtějí strávit klidnou dovolenou a třeba si ji i zpestřit jízdou na koni můžeme dvůr Karolín jedině doporučit.

Podobné články
V dámském sedu.

Sobota 21. května: v areálu JS Hobit Domašov u Jitky Bednářové Smíškové se třepetají vlajky s různými erby, pod rukama alchymisty to bublá, barevně…

I když ke kovbojovi mám hodně daleko, otestovat si schopnosti a důvěru svého koně v trochu extrémních podmínkách mě lákalo už dlouho a prázdniny k…