Navštívili jsme za vás… koně po povodních
Abychom pro vás měli aktuální informace do povodňové linky Equichannelu, navštívili jsme osobně několik stájí, které byly povodněmi zasaženy, nebo v kterých byli koně ze zatopených stájí dočasně umístěni. Nyní přinášíme fotografickou reportáž z těchto míst.
Je středa 21.srpna 2002. Před týdnem v Praze kulminovala Vltava. Je to téměř dva týdny, co museli opustit své stáje první koně z povodňových oblastí. A je jisté, že mnoho z nich se ještě nejméně několik týdnů domů nevrátí (někteří už nikdy).
Kde našli dočasné útočiště? Jak to vypadá v postižených oblastech? S jakými problémy se nyní potýkají majitelé koní a stájí? To byly otázky, které zajímaly snad každého koňaře. Proto jsem neváhal a sedl do auta, abych osobně navštívil ty, kterým se povodně nevyhnuly.
Na mapě jsem si nakreslil pomyslný okruh na sever od Prahy. Jeho obvod byl dlouhý cca 120 km a zastávkové body byly Xaverov, Mlékojedy, Čakovičky, Odolená voda a Troja.
Xaverov
Hned po příchodu do areálu xaverovského hřebčína jsem potkal pana Šatru, který mě informoval, že dočasný domov zde našlo celkem 24 koní ze stájí postižených povodněmi. Pět koní od ing. Pohanky z Mlékojed a devatenáct koní z Chuchle - třináct koní pana Šatry, jeden kůň paní Fabrisové a pět koní dr. Pokorné. Těchto pět koní již opouštělo chuchelské závodiště ve více jak půl metru vody. V nejbližších dnech měli být někteří koně převezeni z Xaverova do Přelouče a Karlových Varů, kde již bylo z Chuchle zhruba 25 – 30 koní. Nejvíce chuchelských koní je v Mostě - zhruba čtyřicet. Naopak jiní koně měli být převezeni na Xaverov (podle potřeb jednotlivých majitelů, aby měli své koně na co možná nejmenším počtu míst).
Mlékojedy
V Mlékojedech se ve velkém uklízelo. Před každým domem byla hromada věcí (především nábytku) připravených k odvezení na smetiště. Podobně to vypadalo i v místním hřebčíně. Po velké vodě zde zůstaly především mokré zdi a nepříjemný zápach. Většina nepořádku byla již odklizena. Ing. Pohanka mi sdělil, že hodně brigádníků zde bylo o víkendu. Teď se již pouze vyklízelo sklepení. Návrat koní byl naplánován na pondělí 26.srpna.
To, že zde mají nejhorší za sebou, dokazovala i nástěnka u vchodu do areálu, kde byla vystavena fotodokumentace při kulminaci Labe, jehož hladinu zvedl zpětný proud z Vltavy.
Čakovičky
V areálu Selské jízdy Čakovičky jsem si povídal s Martou Zajíčkovou. Od ní jsem se dozvěděl, že kromě 16 policejních koní jsou zde čtyři koně z TJ Žižka Praha, šest koní z Mlékojed a soukromí koně ze stáje manželů Baštových, kterou doslova smetla velká voda z Císařského ostrova.
Aby měli všichni koně z postižených stájí pohodlné ustájení, museli čakovičtí několik vlastních koní dočasně umístit na tzv. safari, což je výběh s přístřeškem. Koně jsou zde 24 hodin denně.
Nahlédl jsem i do haly, kde jsou ustájeni policejní koně. Jelikož zde však nebyl nikdo z vedení, nemohl jsem pořídit žádné fotografie. Ustájeni jsou v mobilních boxech, které zapůjčil pan Martinec. K dispozici mají každé dopoledne jezdeckou halu, která je v těsné blízkosti haly s boxy. I cena za ustájení je přinejmenším příznivá. Částku však z pochopitelných důvodů uvádět nebudu.
Odolená Voda
Předposlední zastávkou byla Odolená Voda, kde jsem se od jednoho zaměstnance dozvěděl, že zde již žádní koně po povodních nejsou. Bez delšího otálení jsem se tedy vydal do mé cílové zastávky – Císařský ostrov.
Císařský ostrov
Autem jsem se dostal pouze na sídliště Bohnice. Odtud jsem pokračoval pěšky. Kousek nad zoologickou zahradou jsem musel projít kontrolou, která do této oblasti pouštěla jen rezidenty a ostatní lidi s povolenkami místního úřadu. Dál než k lávce na Císařský ostrov se však nebylo možné dostat. Chybělo zde totiž zábradlí, které poničily plovoucí stromy a jiné naplaveniny. Dílo zkázy, které zde velká voda zanechala, nešlo přehlédnout ani z této „bezpečné“ vzdálenosti. Letní stáje byly zcela zničeny a již probíhala jejich demolice. Staly se ochranným štítem pro novou halu In-Expo Group, která tak naštěstí nebyla tolik poničena. Stáje jízdní policie přišly o více než polovinu střechy. I zděné stáje TJ Žižka Praha nesly viditelné známky poškození. Při pohledu směrem k zahrádce manželů Baštových však toho již mnoho vidět nebylo. Voda vzala téměř vše. Podobně to vypadalo na celém ostrově.
Jak dlouho bude trvat, než se vše uvede do původního stavu, je otázkou. Doufejme, že majitelé areálů budou mít dostatek sil a financí, aby se o to přinejmenším pokusili.
Sobota 21. května: v areálu JS Hobit Domašov u Jitky Bednářové Smíškové se třepetají vlajky s různými erby, pod rukama alchymisty to bublá, barevně…
Drezuráci na Extreme trailu
I když ke kovbojovi mám hodně daleko, otestovat si schopnosti a důvěru svého koně v trochu extrémních podmínkách mě lákalo už dlouho a prázdniny k…