Navštívili jsme za Vás... Hříbárna Hájek Nišovice

31. 5. 2002 Josef Malinovský Autor fotek: Helena Richterová, Věra Mannaertsová

V nádherné jihočeské krajině na samém okraji Národního parku Šumava se nachází hříbárna „Hájek“. Areál odchovu hříbat je umístěn v katastru obce Nišovice u Volyně v osamoceném statku, který byl postaven roku 1926. Původně se zde chovaly krávy a ovce. Po roce 1948 převzalo statek JZD a chovalo zde dojnice.

Před několika lety si tohoto zchátralého statku všiml ing. Petr Hájek se svou manželkou. Ta měla v okolí několik menších parcel po rodičích. Zdejší prostředí je natolik okouzlilo, že se rozhodli statek koupit a vybudovat zde odchovnu pro hříbata.

Zájem o koně v manželích Hájkových vzbudily jejich dcery Hana a Ludmila, které jezdí odmalička. V roce 1994, kdy kupovali prvního koně, však netušili, že se koně stanou jejich každodenní součástí života.

Velkým pomocníkem při přestavbě statku byl syn Jiří, který také vytvořil pro rekonstrukci stavební projekty a plány. V oblasti chovu koní přispěli radami pánové mgr. Jaroslav Sedláček a MVDr. Pavel Sedláček, který dodnes zajišťuje hříbatům dokonalou veterinární péči.

Statek se nachází na kopci nad obcí Nišovice v nadmořské výšce 540 m. Dominantou celého areálu je mohutná stájová budova, ke které je přistavěn objekt přípravy krmiv. Zrekonstruovaná budova stájí pro volný odchov o celkové kapacitě 50 hříbat je rozčleněna podle pohlaví a věku koní. Tyto skupiny se pouštějí do výběhů vždy odděleně.

Prostorné stáje jsou orientovány svou delší stranou severo-jižním směrem tak, aby v létě nebyly nadměrně ohřívány a v zimě ochlazovány. Jsou osazeny keramickými žlaby pro krmivo a žlaby s pitnou vodou čerpanou z celoročně vydatných a na nezávadnost testovaných pramenů. Podlaha stájí je betonová s vrstvou pilin a slámy. Budova je nejen dostatečně prosvětlená, ale také velice dobře provětrávaná.

Ze stájí je přímý vstup do zimních výběhů. Ty jsou umístěny v mírně svažitém terénu. Vrchní vrstva je v dostatečné síle impregnována propustnou vrstvou lomového písku, který je uložen na spodním hlinito-písčitém podloží. Podloží je pro zvýšení komfortu proloženo sítí odvodňovacího drenážního potrubí.

Pastviny jsou rozloženy v souvislé ploše na cca 38 ha s přímou návazností na stáj a zimní výběhy. Jejich průměrná nadmořská výška je 580 m. Pastevní plochy jsou umístěny na pozemcích s různým stupněm sklonu a jsou bohatě členěny remízky a lesíky. Celá oblast je ekologicky zachovalým biotopem s přísným zákazem užívání chemických prostředků, jelikož se nachází v povodí pstruhové řeky.

Z pastvin je přístup k písčitému rybníku. Na všech pastvinách jsou rozmístěny průtočné kamenné napáječky. Jako zdroj vody slouží prameny a studny, ze kterých jsou napáječky zásobovány samospádným potrubím. Na všech pastevních plochách lze nalézt dostatečné zastínění před sluncem a ochranu před větrem. Další louka a pole jsou určena jako zdroj krmiva a steliva.

Ke kvalitním službám patří i pravidelná veterinární péče. Mimo každodenního sledování stavu hříbat je týdně prováděna základní veterinární prohlídka a měsíčně podrobná prohlídka. Několikrát do roka se také provádí korekce kopyt a nezbytností při vyvážce steliva je kompletní dezinfekce stájí.

Za ustájení hříběte do 1 roku věku zaplatí majitel v současné době 1523 korun měsíčně a za každý další rok o tři sta korun více. V současné době je zde ustájeno 29 hříbat (9 kobylek a 20 hřebečků). Přestože se jejich počet stále rozšiřuje, manželé Hájkovi svým svěřencům poskytují péči se stále stejnou láskou a odhodláním, jako tomu bylo před dvěma lety, kdy byla hříbárna otevřena.

Podobné články
V dámském sedu.

Sobota 21. května: v areálu JS Hobit Domašov u Jitky Bednářové Smíškové se třepetají vlajky s různými erby, pod rukama alchymisty to bublá, barevně…

I když ke kovbojovi mám hodně daleko, otestovat si schopnosti a důvěru svého koně v trochu extrémních podmínkách mě lákalo už dlouho a prázdniny k…