Navštívili jsme za vás... ekologickou Farmu Hucul

8. 2. 2009 Lucie Hladová Autor fotek: Lucie Hladová

Kam jinam bychom mohli vyrazit v tomhle ročním období, než do hor. Právě v západní části Krkonoš se po rozlehlých pastvinách prohání stádo huculů, které se svým počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice. Horská Farma Hucul na Janově hoře v obci Vítkovice je ideálním místem nejen pro zimní dovolenou. Pořádají se zde totiž i dětské letní tábory.  Jako jedna z mála farem se zabývá ekologickým zemědělstvím a jejím hlavním produktem je mimo chovu huculů chov masného skotu.

Ekologický úspěch
Na 300 hektarech pastvin hospodaří manželé Ivan a Marie Karbusičtí ekologicky. Jejich chov splňuje všechny podmínky ekologického hospodaření, farma je proto zařazena do seznamu ekologicky hospodařících zemědělců. Jejím produktem je chov huculského koně, masného skotu, stádečko chovných koz, seno a kompost – nezbytnost při ekologickém zemědělství. Za rok 2007 byla dokonce rodina Karbusických oceněna jako nejlepší ekologický zemědělec a získala tak Bartákův Hrnec. Cenu dostala zejména za svůj přínos v oblasti mimoprodukčních zemědělských funkcí, aktivní propagaci ekologického zemědělství a biopotravin v regionu a dlouhodobou péči o krajinu.
 

Vesna se narodila 20. listopadu

Silvestr a Bludička dali základ chovu huculů v Krkonoších
Všechno začalo v roce 1979, kdy první skupinka brigádníků z Českého svazu ochránců přírody začala pracovat na budově bývalého teletníku. Na jaře 1980 sem přišli první koně, to se ale jednalo o směs různých plemen. Huculská klisna s hřebcem přicestovala ještě poslední den téhož roku. Hřebec 341 Gurgul IV-2 byl na památku tohoto data pojmenován Silvestr a klisna K-106 Goral XII-8, Bludička, neboť jejímu příchodu dominoval útěk a několikadenní hledání v hlubokém sněhu. Postupně byli dokupováni huculští koně z různých koutů republiky a z původně malého stáda se kvalitním chovatelským úsilím stal chov huculských koní s uznávaným renomé. V roce 1987 v srpnu byl farmě předán statut rozmnožovacího chovu huculského koně.
 

Většina současného stáda je zařazena do genových zdrojů, protože stejně jako slezský norik či starokladrubský kůň je v patronátu České republiky. Dnes vlastní farma 82 koní, dva z nich jsou uznávanými plemennými hřebci linie Gurgul. Jsou tu také koně na odchov. S některými jedinci z tohoto stáda se můžete setkat i na Cunkově, kde probíhá jejich výcvik. Letos už jedno hříbě na farmě mají. Je jím klisna Vesna z kobyly Sfingy po hřebci Robin, která se narodila 20. listopadu. „Za tenhle termín pro narození jsme ve své podstatě rádi. Klisna nám nechtěla stále zabřeznout, tak jsme to zkoušeli a zkoušeli, až se povedlo,“ říká spokojená chovatelka Marie Karbusická. Připouštějí zde jedině přirozenou plemenitbou a nebrání se hřebce zapůjčit, protože s místním stádem jsou již velmi geneticky příbuzní. Nyní je na farmě deset březích klisen. Koně jsou celodenně na pastvě, pouze hřebce najdete v boxech. I přes to mají dostatek pohybu a to nejen na jízdárně, ale i v terénu.

Skot plemene Highland je odchován ekologicky

Nejen chov koní
Jak už bylo řečeno, farma se zabývá také chovem masného skotu – plemene Highland (jinak zvané Skotský náhorní skot). V České republice je toto nejstarší skotské plemeno rozšířeno velmi málo. Jeho typickým znakem je dlouhá splývající srst na hlavě překrývající oči a také výrazně dlouhé rohy lyrovitého tvaru. Rozpětí u býků dosahuje až úctyhodných 130 cm! Jedná se o plemeno robustní, malého tělesného rámce s krátkými končetinami. Maso tohoto skotu můžete ochutnat v místní roubené hospůdce s velmi příjemnou obsluhou. Maso je však bez ekologického certifikátu, protože není poráženo na příslušných „eko“ jatkách. Je to ale maso z ekologicky chovaných kusů.

O farmu je zájem
Na Farmu hucul se můžete vypravit i vy, a to kdykoliv. Okusit zde můžete jízdu na koních formou výcviku na jízdárně, lonži či putováním horskou krajinou. Předem je vhodná telefonická domluva (kontakt najdete v adresáři subjektů). „V létě tu jsou i brigádníci. Je tu mnohem více práce, než v zimě, kdy je zájem o jízdu na koních v porovnání malý,“ sdělila nám slečna Zuzana, která u koní pracuje. Farma poskytuje také ubytování. Objednávky se přijímají už i na rok 2011. Nápor především české klientely je značný. Není divu. Krom jízdy na koních si na Janově hoře můžete užít lyžařskou sjezdovku přímo pod chatou, v okolí spoustu tras pro běžkaře, ale také lezeckou stěnu, snowtubing a další sportovní vyžití. Koneckonců na Medvědín (Mísečky) cesta trvá necelých 20 minut autem. V letních měsících se zde pořádají dětské tábory, jejichž termíny budou zveřejněny na internetových stránkách Farmy Hucul 15. února.

Letos se na farmě bude slavit 30. výročí vzniku. Oslava bude spojena se křtem hříbat. „Nejprve bude chovatelská ukázka, po té proběhne samotný křest, kdy má každé hříbě svého patrona. Nebude chybět ani divadlo či živá hudba,“ láká M. Karbusická. Křest proběhne první sobotu v červnu.

Hned pod chatou je příjemná sjezdovka

A na závěr trocha osobního ohodnocení
Na farmě jsem strávila rovnou celý týden. Ubytování odpovídá horské chatě, takže žádný super luxus a servis jako na hotelu nečekejte. Vyspíte se ale krásně. Byl to pro mne ideální odpočinek. U koní jsem mohla být každou chvíli a na svahu jsem si taky užila své. Bylo vidět, že nejen koně jsou zde velmi spokojení. Podmínky pro huculského koně jsou v Krkonoších úžasné. Nemluvě o terénu na vyjížďky. S dopravou sena v zimě si poradí zaměstnanci s agrotechnikou, v létě je zde pastva velmi bohatá. Koně zde v žádném případě nestrádají. Dokonce zde dožívá 29letá kvalitní chovná kobyla Hália. A že si tu srandy kopec koně užijí, o tom není pochyb. Tu a tam se najde skulina ve výběhu a to si pak určitě dovedete představit, jak to vypadá.
 

Vesele :o))
 

Kvízová otázka na závěr: Kterému koni se říká kůň pro Krakonoše?

Odpověď: Jeďte se podívat! ;o)
 

Podobné články
V dámském sedu.

Sobota 21. května: v areálu JS Hobit Domašov u Jitky Bednářové Smíškové se třepetají vlajky s různými erby, pod rukama alchymisty to bublá, barevně…

I když ke kovbojovi mám hodně daleko, otestovat si schopnosti a důvěru svého koně v trochu extrémních podmínkách mě lákalo už dlouho a prázdniny k…