Koňská záchranka je projekt, psaný životem

24. 6. 2009 Pavel Čechovský

Napadlo vás někdy jak byste reagovali kdyby váš kůň zapadl do výkopu nebo jímky? Co byste dělali kdyby se na vyjížďce zranil tak, že nemůže vstát? Přemýšleli jste o tom jak se vlastně transportují zvířata se zlomenými končetinami? Víte koho zavolat pokud vám běhá po pozemku zdivočelý skot?

Na tyto otázky v nejbližší době bude jen jedna odpověď: „Volejte Horse Emergency!, nebo sledujte www.KonskaZachranka.cz!"

závěs„Jsou věci, které neovlivníš..." Když jsem zhruba před rokem poprvé přišla do kontaktu s Pavlem „Čechuldou" Čechovským, bylo to v souvislosti s beneficí pro vyhořelý ranč Loučka. Ani ve snu mě nenapadlo, jak náročný projekt nosí již dlouhou dobu v hlavě a jak moc bude dokonce zapadat do našich plánů, zahrnujících vzdělávací, osvětový web a v budoucnu, doufejme, i Nadaci pro koně. Koňská záchranka si ovšem na svou realizaci počkala ještě pěkných pár měsíců...

Zatímco veterinární záchranná služba malých zvířat (psů, koček a jiných domácích mazlíčků) již několik let působí v Praze i Brně, speciální mobilní ambulance pro velká zvířata doposud neexistovala nejen u nás, ale nefunguje dokonce ani v okolních státech, včetně jezdecky pokrokovějšího Rakouska. Území Německa je jistým způsobem pokryto, ovšem jen službou, poskytovanou profesionálním hasičským sborem. Můžeme tedy s určitou dávkou hrdosti uvést, že Záchranná služba koní, hospodářských a ZOO zvířat Horse Emergency, která v horizontu dní zahájí svou činnost, bude takovou „vlaštovkou" v profesionální záchraně velkých zvířat nejen u nás, ale v celé střední Evropě!

Podle původního záměru měla proběhnout slavnostní premiéra záchranné služby a sanitky právě v těchto dnech, během Národní hospodářské výstavy v areálu brněnského výstaviště. Kvůli nepředpokládaným technickým problémům se tato událost odkládá na termín 30.07.-02.08.2009. K premiéře pro veřejnost a k oficiálnímu zahájení činnosti Veterinární záchranné služby Horse Emergency dojde v rámci doprovodného programu mezinárodního Mistrovství ČR spřežení v NH Kladruby a Mezinárodních závodů všestrannosti na závodišti v Pardubicích.

Protože článek s obsáhlejšími a podrobnějšími informacemi o Záchranné službě připravujeme k výše zmíněné premiéře, nyní si přiblížíme jak celý projekt vznikal.

Hlavními iniciátory myšlenky jsou MVDr.Zdeněk Žert, zástupce přednosty brněnské Kliniky chorob koní, profesionální přepravci koní Pavel Čechovský a Tomáš Förchtgott a MVDr. Petr Přikryl z Veterinární kliniky Heřmanův Městec. Záchranný tým se během příprav rozrostl o další členy, kterými jsou Ing. Jiřina Rauerová, mající na starost marketing a v koňském světě dobře známá a uznávaná Zuzka Prokopová, která zabezpečuje vzdělávání a výcvik koní pro případ nenadálých krizových situací.

Jak už to u nových věcí bývá, přípravy nebyly bez komplikací, ale celkem dobře se je podařilo vyřešit. Nejprve bylo nutné shromáždit důležité technické, legislativní a organizační informace. Jako základní vzor byl přijat koncept dobře fungující švýcarské organizace GTRD CH / FL®. Díky vstřícnosti firmy Kovovýroba Marek a syn z Rosic u Brna byla vyrobena závěsná konstrukce. Podobné pochopení se našlo i u dodavatele speciálního přepravníku - sanitky, kterým je firma Paragan z Hranic na Moravě. Nově vznikající projekt se potřebuje i kvalitně zviditelnit (propagace, web, grafika atd.), s tím Záchrance pomáhají firmy Touchbranding a Dimar z Prahy. Sedlářství Psota potom vyrábí speciální popruhový závěs na zvednutí a zafixování zvířete. V tomto výčtu nelze opomenout pana Petra Galatíka a jeho nově založený hřebčín moravského teplokrevníka v Těšánkách u Kroměříže, který koncept též významně podporuje. No a o nezastupitelném významu Equichannelu jako mediálního partnera snad není potřeba pochybovat.

strouháníZávěsná konstrukce a závěs samotný byly k dispozici v polovině června. V té době byla Horse Emergency oslovena, zda by bylo možné závěsný aparát poprvé vyzkoušet na kobylce, která má tak velké zdravotní problémy s končetinami, že při strouhání nemůže stát.

Konstrukce i se závěsem byly tedy dopraveny na Ranč Loučka v Předklášteří u Tišnova, kde je kobylka Liva „doma". Díky zklidňování ošetřovatelem se podařilo zcela bez problémů najet konstrukcí nad koně. Celý zákrok byl zároveň zkouškou jak pro konstrukci, závěs, tak i pro tým Horse Emergency. Nejprve se proto vyzkoušely základní vyprošťovací popruhy a Liva se nadlehčila tak, že ji bylo možné bez jakékoliv další pomoci vystrouhat (do té doby bylo k této akci nutné vždy svolat tým silných chlapů...). Po vystrouhání se ještě vyzkoušela záchranná přepravní popruhová síť - k velkému překvapení všech přítomnných se kobylka sama do sítě celou vahou „zavěsila" a evidentně si užívala odlehčení od bolavých nohou.

Jak je vidět na fotografiích, již na prvním případu se potvrdilo, že celý koncept Veterinární záchranné služby Horse Emergency má bezesporu hluboký význam a nezbývá než projektu a jeho „zákazníkům" popřát, když už, tak aby bylo co nejvíce zákroků „jen" se strouháním kopyt a co nejméně těch akutních opravdu záchranných.

Podobné články

Petra Štěpánová se chovu koní věnuje celý svůj profesní život. U koní pracovala dlouhá léta v Německu, teď hospodaří v Březí nedaleko Tachova. Kromě…

Druhou říjnovou neděli jsme poznali nového šampiona 131. ročníku Velké pardubické. Mezi vítězi je i několik legend včetně té, která se zasloužila o…