Svatý Štěpán...patron koní, kočí a pacholků u koní

26. 12. 2023 Redakce Equichannel Autor fotek: Museo Horne
Svatý Štěpán (autor: Giotto di Bondone)
Svatý Štěpán (autor: Giotto di Bondone)

Je druhý svátek Vánoční a křesťané si připomínají osobnost jednoho z prvních mučedníků - svatého Štěpána. Víte, čí je svatý Štěpán patron?

Svatý Štěpán, první křesťanský mučedník, byl jedním ze sboru sedmi jáhnů první křesťanské komunity v Jeruzalémě. Za své tvrzení před synedriem, že jsou Židé vinni Ježíšovou smrtí a že Ježíš je roven Bohu, byl odsouzen k smrti ukamenováním. Rozsudek byl vykonán mezi lety 35 a 37 před Damašskou bránou v Jeruzalémě. Svátek sv. Štěpán byl již od zavedení vánočního svátku stanoven na den následující po slavnosti Narození Páně, aby se vyjádřilo, a také prohloubilo, těsné spojení Ježíše a jeho prvního mučedníka. Svatý Štěpán se tedy slaví 26. prosince.

Svatý Štěpán je patronem koní a kočí, pacholků u koní, jáhnů, kameníků a zedníků, krejčích, tkalců, tesařů, bednářů. Je pomocník proti bolestem hlavy, proti kamenům, píchání v boku i proti posedlosti. Svatý Štěpán je také přímluvcem za dobrou smrt a věřilo se, že na jeho svátek lze změnit svůj osud. 

Svatý Štěpán jako patron

Svatý Štěpán je považován za patrona koní a všech „lidí od koní“. Na mnoha místech se také dodnes slavnostně žehná koním a ovsu, kterým se koně krmí. Často se na tento svátek koně kropí svěcenou vodou, aby je v následujícím roce ochránila před zraněním a nemocí. A jaké dary při koledě na Štěpána dostávali koně a ostatní domácí zvířata? Koním a kravám se chystaly oplatky se zapečeným lístkem petržele, trocha medu, chleba nebo ovoce i sůl.  Slepice dostaly zrní, které bylo při štědrovečerní večeři pod ubrusem, houser i kohout byli poděleni česnekem. Hospodáři obdarovávali i stromy, mlynáři házeli zbytky mlýnu a pile. Na mnoha místech se dodnes slavnostně žehná koním a ovsu, hrachu a ječmenu, kterým se koně krmí nebo se koně kropí svěcenou vodou, která je má v následujícím roce ochránit před zraněním a nemocí.

Koleda, koleda, Štěpáne

Svatý Štěpán, první křesťanský mučedník, je 26. prosince připomínán ve všech zemích Evropy a s jeho svátkem je spojena celá řada lidových zvyků a tradic. Spojení „Štěpána“ a koledy je u nás ustálenou křesťanskou tradicí, přesto ale má štěpánská koleda svůj původ ve starých pohanských zvyklostech. Se svátkem svatého Štěpána je spojena především koleda a veselice. Konaly se různé jesličkové hry. Malá divadelní představení, kde v jednoduchém ztvárnění vystupovali vedle Svaté rodiny a andělů i pastýři, často humorně se dohadující o cestě do Betléma. Od pradávna se věřilo, že za pomoci štěpánské koledy lze změnit svůj osud a že to, co koledník vykoleduje, symbolizuje jeho budoucnost. Se vzrůstajícím vlivem křesťanství ale tato symbolika koledy postupně vymizela a koledovat chodily po většině už jen děti.

26. prosinec tedy tradičně patří setkávání členů rodiny a přátel a pak také koledníkům a koním. Tak na to nezapomeňte a užijte si dnešní sváteční den nejen s rodinou a přáteli, ale i s koňmi! :)

Podobné články
Velikonoční obřadní jízda v Nebelschützu

Velikonoce představují zlomové období ročního cyklu, v němž končí zima a přichází jaro. Lze je tak chápat jako svátky obnovy života, příchodu nového…

Velký pátek je vrcholem křesťanského liturgického roku. Je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista a proto se nese ve znamení smutku,…