Královsky po kopytě na Karlštejn

13. 6. 2009 Lucie Hladová Autor fotek: Lucie Hladová

Minulý víkend 6. až 7. června 2009 se uskutečnil již třetí ročník putování Karla IV. s korunovačními klenoty z Prahy na Karlštejn. Stejně jako dva předešlé ročníky tak i letos zajišťovala a organizovala veškeré kočáry, povozy i jezdecké koně, bez kterých by historická akce neměla tak důvěryhodnou atmosféru, skupina Caballos.

Královský průvod Karla IV. s korunovačními klenoty z Prahy na Karlštějn měl za úkol nejen připomenout historii a pobavit návštěvníky akce, ale také například zviditelnit region Středočeský kraj jako takový. Přeci jen, komu něco řekne název obce Dobřichovice, Lety, Černošice či Zadní Třebáň?

Karlštejn

Průvodu se pod záštitou Caballos zúčastnilo kolem 30 koní. „Vzhledem k tomu, že v naší politice došlo k jistým změnám, které souvisely přímo se středočeským krajem, byl letošní průvod o dost menší, než na jaký jsme byli zvyklý v minulých letech, na délku zhruba třikrát kratší, s tím také souvisela menší reklama. Nicméně z našeho pohledu to na významu a kráse akce nic nezměnilo," říká organizátorka Eva Havrlíková ze skupiny Caballos. Návštěvníci tuto akci vyhledávají již sami a vědí, že se nyní průvod bude konat pravidelně první víkend v červnu. To je další změna oproti loňským ročníkům. Dříve se tato událost odehrávala vždy v pátek a v sobotu.

Zúčastnění koně byli převážně chladnokrevníci, jako například osmiletý slezský norik, který na Karlštejně pravidelně vozí turisty. Koní v typu teplokrevném bylo však také dost. Například bělouš Pery, který na svém hřbetě vezl samotného císaře Karla IV. v podání herce a moderátora Vladimíra Čecha. U něho je nutno podotknout, že se nebránil komunikace s návštěvníky a je opravdu báječným panovníkem, jenž vládne rukou pevnou a spravedlivou. Doprovázela ho jeho choť, Eliška Pomořanská, kterou ztvárnila herečka Debora Štolbová. Nechyběl však ani arcibiskup Arnošt z Pardubic v podání senátora Jiřího Oberfalzera a purkmistr města pražského Pavel Bém.

osmiletý slezský norikPrůvod putuje vždy dva dny, tradičně začíná na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, kde se slavnostně vyzvednou korunovační klenoty. Seřazený průvod dále putuje především pro organizátory dobrodružnou cestou. Trasa dlouhá až 40 kilometrů vedoucí přes Nerudovu ulici, Kampu, Újezd, Smíchov, Zlíchov, Radotín, Černošice končila v sobotu v Dobřichovicíh. V neděli putování pokračovalo místy jako Lety, Řevnice, Hlasná Třebáň, Karlštejn a na samotné náměstí hradu Karlštějn. V každé obci průvod zastavuje a Karel IV promlouvá k lidu. Dalé zde probíhají doprovodné historické akce. Představili se šermíři, kejklíři, středověké hudební skupiny a také divadelní spolky. V obci Dobřichovice se například odehrála divadelní ukázka Noc na Karlštejně.

Skupina Caballos, organizátor koňského osazenstva, odvedla velmi dobrou práci. Nejen že přizvala majitele a jezdce koní, zařizovala také potřebné zázemí pro zúčastněné, kostýmy a další „maličkosti". Záviselo na nich i řešení veškerých technických prvků a nástrah týkající se koní v průběhu průvodu. Snad nejzákeřnější nástrahou pro koně byli samotní návštěvníci. Koně však byli velmi dobře na akci připravení a jezdci je dokázali ovládnout do přínosné míry. „Co se týká koní jezdeckých i kočárových, každoročně se maximálně snažíme přizvat ke spolupráci ty samé oře, neboť přeci jen nástrah je po rušné cestě, hlavně v Praze, opravdu mnoho. Například zkuste si se svým čtyřnožcem sejít Nerudovu ulici po kočičích hlavách, jít v kroku podél zvonících tramvají nebo po cestě, kde vás rychlíky míjejí v plné rychlosti ve vzdálenosti zhruba 20 metrů. O velikých reklamních bubácích, kejklířích, bubenících a dalších nástrahách doprovázejících vás po celé dva dny ani nemluvě," vysvětlila organizátorka Eva Havrlíková.

Jsme opravdu velmi nadšení z toho, že lidem se tato akce moc líbí a každoročně ji vyhledávají. Ale chování některých návštěvníků je opravdu nezodpovědné...

„Jsme opravdu velmi nadšení z toho, že lidem se tato akce moc líbí a každoročně ji vyhledávají. Ale chování některých návštěvníků je opravdu nezodpovědné. Pomalu si asi začneme myslet, že národ český je národem "sebevrahů a vrahů". Jak jinak si vysvětlit, že maminka se slovy: „Jdi si pohladit koníčka" postrkuje svou ratolest směrem ke koňským zadním nohám, nebo že oblíbenou disciplínou návštěvníků je také slalom s kočárkem mezi jezdeckými koňmi seřazenými ve dvojstupu... A toto nejsou ojedinělé případy, ale děje se to v každé obci! Inu my koňáci si dovedeme představit,co všechno může nastat, leč veřejnost bohužel ne..." komentuje E. Havrlíková.

Takové poslušné, nelekavé koně, kteří zde byli k vidění, by si snad každý přál. „Je fajn, že se každoročně sejde parta lidí, kde si všichni pomáhají, radují se společně a užívají si této jedinečné akce. Vždyť komu se poštěstí doprovázet samotného Karla IV. při jeho putování!" komentovala s úsměvem E. Havrlíková. Zkrátka a dobře organizace této masové akce nebyla lehký úkol, ale Caballos a jejich přizvaní přátelé si s ním dobře poradili a těší se na další ročník.

Podobné články

Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr. Kdo by neznal pranostiku o svatém Martinovi, který by už zítra měl přijet na bílém koni?

Koně obklopení lidmi: Oslavy svátku svatého Jana na španělském ostrově Menorca jsou praktikovány již od středověku. Koně jsou pro tuto příležitost trénováni, aby chodili po zadních. To má vzbuzovat dojem, že koně tančí

Rodeo, krocení divokých koní, karnevaly, organizované souboje hřebců, praktikování Hobbles (imobilizace za pomoci pout nohou): existuje mnoho…