Koně ve znamení folklóru
Originální, jedinečná folklorní podívaná se koná v neopakovatelném podání na několika místech České republiky. Pojďte se s námi podívat na akci, která je od listopadu 2011 zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a koně v ní hrají důležitou úlohu. Co je to za událost opředenou mnoha mýty?
Jízda králů
Jízda králů je spojena se Slováckem. Každoročně se jezdí ve Vlčnově, co dva roky v Kunovicích, ve tříletých intervalech v rámci Dolňáckých slavností v Hluku, na Kyjovsku se s ní setkáme ve Skoronicích, jednou za čtyři roky je prezentována v rámci Slováckého roku v Kyjově a na Strážnicku je pořádána nepravidelně v Hroznové Lhotě. Jen jednou za šest let se jízdy králů konají na třech místech současně - v Kunovicích, ve Vlčnově a v Hluku - a to se děje letos.
Podstata tohoto zvyku je zahalena rouškou domněnek a dohadů. Co nesmí při jízdě králů chybět? Krásní, ušlechtilí koně napentlení dle místních tradic. A jak taková „Jízda králů" vypadá?
Kunovická jízda králů
Město Kunovice se probouzí do nedělního květnového rána. Není to ráno ledasjaké, ve vzduchu je cítit vůně jara a koní, kterých je dnes ve městě více než obvykle. Jezdci královské družiny ruku v ruce s početnými rodinnými příslušníky krášlí své koně na jedinečný lidový zvyk. Zdobení je pestré, propracované do nejmenších detailů, no prostě jedinečné vycházející z tradic kraje. Žádný kůň není stejný.
Slavnostní atmosféra panuje v domě krále. Letos se králem stal Radovan Siman. Král je oděn do kroje, který odpovídá stoleté tradici jízdy králů v Kunovicích. Kolem jízdokrálovského hemžení a rojení voní tradiční slovácký mok - slivovice - vypitý na zdraví i zdar dnešní slavnosti, na zahřátí je tu svařák a přirozeně i něco k zakousnutí se tu najde. Na ulicích i v chalupách panuje čilý ruch.
Je tu dopoledne a ulicemi se nese: „Už jedú!" Královská družina vyráží pro krále. Odsud cesta koňských kopyt bedlivě sledovaná stovkami diváků vede ke kunovické radnici, kde starostka Mgr. I. Majičková uděluje králi a členům královské družiny právo jízdy králů.
Jak vypadá taková královská družina?
Ústřední postavou jízdy králů je král, což má být podle tradice panic. Proto bývají za krále voleni chlapci ještě nedospělí. Král jede na bílém koni přestrojen v ženském šatu, s tváří zakrytou pentlemi a s růží v ústech na důkaz mlčenlivosti. Specifikem kunovského krále je to, že má v ruce červenou šavli. Po straně má pobočníky s tasenými šavlemi, jejichž úkolem je krále chránit. V čele průvodu jede praporečník, další jezdci jsou buď vyvolávači - ministři, kteří žádají rodiče o krále, anebo vyvolávači - výběrčí. Vzduchem zní vtipné vyvolávky jezdců, které jsou slyšet i při projíždění družiny městem. Co bylo slyšet:
„Na krále, mamičko na krále! Máme krála chudobného, ale za to poctivého."
„Mému koníčku nohy hrajů a v tomto domě dobré vínko a slivovicu majú."
„Na téjto střeše sedí holubů párek, a já vám děkuji za tento dárek!"
„Děkujeme za našeho krále a pojedeme zasej o kus dále!"
Jízda králů, to není jen nedělní slavnostní defilé krále s družinou...
Královská sláva začíná již v pátek a tvoří ji bohatý doprovodný program specifický pro danou jízdu. V Kunovicích v pátek v obřadní síni kunovického městského úřadu přijme slavnostně vystrojenou královskou družinu starostka města Mgr. Ivana Majičková. Ve večerních hodinách se ve společenském sále Panského dvora setkají dosud žijící účastníci všech kunovických jízd králů z uplynulých ročníků a zavzpomínají na historii jízdy. Když uvážíte, že nejstarší doposud nalezená písemná zmínka o kunovické jízdě králů pochází z roku 1892, je to historie úctyhodná 120letá. Sobota je tradičně věnována formanské jízdě. Oku diváka lahodí pestře nazdobená koňská spřežení projíždějící městem při slavnostní přehlídce.
Připravit takovou slavnost není jen tak. Samotné přípravy trvají měsíce a podílí se na nich stovka přátel této lidové tradice v režii praporečníka Mgr. Milana Staška a starostky Mgr. Ivany Majičkové, která je již řadu let podepsána pod tradicí a lidovou kulturou v Kunovicích.
Jak již bylo řečeno, důležitou součástí jsou i koně a to ne ledajací. Král jede na sněhobílém bělouši a pážata ho po boku doprovázejí, koně tedy musí být na sebe uvyklí. Královská družina jede na koních různých barev i plemen a v sedlech jsou jezdci, kteří jezdí „svátečně". Zabezpečit koně, kteří jsou zvyklí na silniční provoz, pohyb v davu lidí, pohyb lidí kolem nich, a ještě nechají na sebe napentlit bohaté zdobení, není jednoduché, jak nám sdělil Mgr. M. Stašek. Proto si velmi ceníme koňařů, kteří nám dobře připravené koně pro tuto akci zapůjčují. Děkujeme tedy A. Nevřivovi, J. Išovi, p. Štipčákovi, K. Husaříkové, J. Manclovi, J. Šuránkovi, L. Machalovi, A. Konečnému, J. Bílkovi, J. Zubatému, K. Matušů, B. Kaštovské, R. Svobodovi a F. Májíčkovi za zapůjčení připravených koní.
To, že si Kunovičtí své tradice váží, potvrzuje i knížka Jízda králů v Kunovicích autorů R. Habartové a S. Štěrby, přinášející svědectví o stále žijící lidové tradici.
Tato nádherná moravská folklorní událost byla zařazena do projektu Festival koní Moravy společnosti HYJÉ - koně, o.s., což jsou významné akce z pestré palety koňařské nabídky na tomto území, které probíhají od jara do podzimu. Více informací o projektu naleznete na www.hyje.cz.
Galerie
Velikonoce představují zlomové období ročního cyklu, v němž končí zima a přichází jaro. Lze je tak chápat jako svátky obnovy života, příchodu nového…
Velký pátek je vrcholem křesťanského liturgického roku. Je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista a proto se nese ve znamení smutku,…