Veterinární poradna MVDr. Švehlové: Koně a léto
Léto je v plném proudu a i letos zažíváme tropická tepla. Koně jsou bohužel zvířata, která vysoké teploty nesnáší zrovna ideálně. Jsou to tvorové, kteří se během své evoluce vyvíjeli pro život v chladnějších klimatických pásech a tudíž i v chladnějším počasí. Kromě teplot je však trápí také hmyz.
Přehřátý a dehydratovaný kůň
Koně jsou velice dobře přizpůsobení k životu v chladnu, velmi dobře snáší i teploty pod bodem mrazu, dokážou řešit problémy spojené s větrem a deštěm, ale jakmile začne pálit slunce, tak je to pro ně poměrně problém.
Je to dáno i tím, že mají hodně vysoké množství svalů a na svoji hmotnost mají i poměrně malou plochu těla, což znamená, že teplo z těla se málo dostává pryč. Když se koně potřebují ochladit, tak volí několik metod. Nejjednodušší metoda je ta, že se postaví do stínu, popř. se vyválí v blátě a chladné bahno je chvíli ochlazuje. Koně v létě velmi rádi lehávají na vlhké hlíně či na trávě, protože už jen přímý kontakt s chladnějším či vlhkým povrchem koně ochlazuje.
Potíže u koní však přicházejí tehdy, pokud v horkém počasí mají pracovat. Jak již bylo zmíněno, mají obrovské množství svaloviny, a když se svaly začnou stahovat, tak jako každý jiný motor vyrábí velké množství tepla, kůň během práce i ve chladném počasí zvýší svoji tělesnou teplotu o jeden až dva stupně Celsia. V horkém počastí to může být o to větší problém.
Tepelným stresem, přehřátým organismem i jak jsou na tom koně v létě s vodou jsme se zabývali již dříve ve článcích:
- Tepelný stres u koní (1)
- Tepelný stres u koní (2)
- Když je venku horko, koni je ještě tepleji
- Koně a voda
- K létu patří voda
Koně jej obvykle řeší tím, že se začnou potit. Zpocením dostávají na svůj povrch tekutinu, ta se vypařuje, čímž dochází k úbytku i teplotní energie a kůň se ochladí. Průšvih může nastat tehdy, když je horko, ale když je současně i vysoká vlhkost vzduchu - např. po dešti. Snadno nastane situace, kdy dojde ke stavu, že se přehřeje. Říkáme tomu také teplotní stres, tzn. koni je horko a není schopen se ochladit. Velký problém jsou přehřáté svaly, přehřátá krev, orgány, ale nejzávažnější je neschopnost ochlazení mozku, který přehřátím trpí nejvíce. Když je přehřátý, přestává být schopen řídit celý organismus a ten může zkolabovat.
Co se týče přehřátí, velice často je u koní spojeno i s dalším nepříjemným stavem, a tím je dehydratace. Znamená to, že kůň obvykle následkem pocení ztratil velké množství tekutin, s tekutinami ztratil i elektrolyty a v situaci, kdy má málo tekutin, krev zhoustne, nemůže dotéct do těch nejjemnějších vlásečnic, aby předala kyslík a živiny důležitým tkáním, tak začne docházet v první řadě k problémům s mozkem.
Přehřátí a dehydratace spolu jdou ruku v ruce a dá se říci, že když budete řešit, že je kůň přehřátý, vždy musíte řešit i to, jak do něj dostat tekutiny. Existuje celá řada příznaků, jak poznat přehřátého a dehydratovaného koně. Ty by pro vás měly být varovným signálem.
Více již prozradí MVDr. Dominika Švehlová v dalším dílu Veterinární poradny internetové televize EquiTV.cz (klikněte na obrázek).
Ochrana koní proti hmyzu
Kromě horka a silného sluníčka způsobující u koní přehřátí je tu hmyz. Ten sám o sobě může být pro koně nebezpečný, jelikož způsobuje řadu zdravotních problémů od alergie na hmyzí sliny po přenos nejrůznějších infekcí.
Hmyz však v neposlední řadě také představuje velký zdroj obtěžování a dalších problémů, které se netýkají ani tak pokousání, ale především toho, že hmyz může na svých špinavých nožičkách přenášet nejrůznější bakterie nebo viry.
Aktuální díl Veterinární poradny MVDr. Dominiky Švehlové na EquiTV.cz je tak určen především všem majitelům koní pobývajících během léta na pastvinách a ve výbězích, protože ti jsou často vydáváni napospas obtěžujícímu hmyzu. Takové letní žití na pastvině, které vypadá velmi přirozeně, může být pro koně doslova noční můrou.
I tomuto tématu jsme se na EQUICHANNELu již věnovali:
Velký průšvih nastává ve chvíli, kdy je hmyzu opravdu hodně. Koně, když se pasou, příp. v letním horku odpočívají, tak jim hmyz sedá na hlavu, leze na nozdry, do očí... A právě lezení na hlavu představuje problém, jelikož se hmyz často živí koňskými výměšky a stává se, že sedá na oči, konkrétně do vnitřního očního koutku. Jednak to koně velmi obtěžuje, neboť nemohou odpočívat a popásat se. Často třesou hlavou a někteří jedinci z toho doslova šílí. Ještě větší problém nastává, když hmyz do očí zanese bakterie, popř. viry a způsobí infekci. Bohužel, zanícené oči u koní na pastvinách je poměrně častý obrázek a mělo by být povinností majitelů koní tomu zabránit.
Většinou dochází k méně závažným, ale zato velmi nepříjemným zánětům spojivek. Mnohem horší situace nastává, když nedojde jen k zánětu spojivek, ale zanítí se také rohovka. Svým způsobem řešení těchto očních problémů během léta se rovná zároveň i prevenci, kterou by majitelé koním měli dopřát. V první řadě je nemocné oko třeba dostat pryč ze sluníčka - to totiž dráždí poškozené tkáně ještě více. Je ideální koně stáhnout do stáje, eventuelně pod přístřešek, a nechat jej na chladnějším a zastíněném místě po dobu, než se oko zahojí. V noci, příp. když je pod mrakem, může chodit normálně ven, pokud nemá jiné problémy. Dobré je také oko propláchnout některým z přípravků k tomu sloužících.
Podobným problémům lze předejít, když koně budete před hmyzem chránit. Pokud je kůň dlouhodobě venku a začne se objevovat ve větší míře hmyz, začněte používat ochranné pomůcky, např. různé masky nebo čelenky s třásněmi. Další samostatnou kapitolou jsou repelenty, jichž je dnes k dostání velmi široká paleta. Když na koně aplikujete nový repelent, je třeba, než jej nastříkáte, příp. namažete celého, najít si nejprve jedno místo (ideálně na jemné kůži v mezinoží) a do druhého dne vyčkat, zda nedošlo ke kožní reakci. Mohlo by se stát, že kůň alergicky zareaguje na určitý repelent, a není tedy vhodné jej používat. Jsou lidé, kteří nepoužívají chemické přípravky, ale pouze přírodní prostředky - jako např. česnek či ořešák. Ani ty však nejsou 100% spolehlivé a je třeba jejich účinnost vyzkoušet.
Co se týče obecné ochrany proti hmyzu, jeho výskyt můžete výrazně snížit vysekáváním vysoké trávy a nedopasků, dále poctivým uklízením hnoje, jenž by měl být odklizen co nejdále od koní. Detailnější informace se dozvíte přímo z úst MVDr. Dominiky Švehlové v samotném videu...
Veterinární poradnu MVDr. Dominiky Švehlové najdete na webu internetové televize o koních a lidech EquiTV.
Galerie
Jezdecký magazín EquiTV 13. října 2016
Tentokrát se s Jezdeckým magazínem podíváme do Olomouce na podzimní Grand Prix Jana Kutěje. Navštívíme pražskou Gabrielku, kde se 8. října jelo…
Jezdecký magazín EquiTV 29. září 2016
Poslední záříjový magazín nás zavede do Olomouce, kde se od 22. do 25. září konalo finále Českého skokového poháru. Podíváme se také do Heřmanova…